Rośliny na taras i na balkon - plan dekoracji na nowy sezon!

Ostatnie dni lutego to czas pierwszych, jeszcze nieśmiałych zwiastunów wiosny. W tym okresie można pomyśleć zarówno o sadzeniu i innych pracach w ogrodzie, ale także o tym, jakie rośliny ozdobią nasz taras lub balkon w nowym sezonie.

Najlepsze rośliny do dekoracji tarasu i balkonu
Rośliny rosnące w doniczkach na balkonach powinny mieć dostęp do światła słonecznego. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Cięcie odmładzające i formujące
Wysiew jarzyn i kwiatów
Kontrolujemy skrzynki z warzywami i owocami
Usuwamy korę z grządek
Na taras i na balkon
Jakie rośliny na taras?
Większe rośliny na tarasie - też się sprawdzą!
Zapowiedź

Cięcie odmładzające i formujące

Po zakończeniu zodiakalnego Wodnika, powolnym krokiem przyroda wchodzi w fazę budzenia się do życia. To czas na rozpoczęcie w naszym ogrodzie kilku najważniejszych prac. Pod koniec lutego można wykonać cięcie odmładzające starszych drzew owocowych. Zwykle robimy to do 1/3 korony drzewa. 

Z kolei cięcia formujące, które nadadzą koronie drzew pożądany kształt możemy wykonywać każdego roku w lutym, ale tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia nie spadnie poniżej +5 stopni C. W zależności od pogody możemy też zdecydować się na wykonanie zimowego cięcia winorośli, ale przed momentem, w którym roślina będzie wypuszczała nowe pędy. 

Wysiew jarzyn i kwiatów

Koniec lutego jest odpowiednim momentem na wysiew jarzyn. Bez dodatkowego oświetlenia sztucznego świetnie poradzą sobie np. sałata głowiasta, kapusta wczesna, kalarepa. Z kolei w doniczkach umieszczonych na parapecie można już posiać w pojemnikach ogórki, a także letnie odmiany kwiatów oraz zasadzić tulipany, narcyzy i hiacynty

Kontrolujemy skrzynki z warzywami i owocami

Jeżeli przechowujemy w skrzynkach owoce i warzywa, pod koniec lutego trzeba je zacząć regularnie kontrolować i sprawdzać, czy niema w nich szkodników. 

Usuwamy korę z grządek

Kilka dni przed końcem lutego koniecznie musimy zadbać też o rośliny przykryte na zimę warstwą kory drzewnej. Ze wszystkich grządek zgrabiamy warstwę kory, po to, aby grunt "otrzymał" ożywcze promienie słońca i zaczął się nagrzewać.

Na taras i na balkon

Podczas ciepłych dni, które nadejdą ustawione na tarasie lub na balkonie doniczki z wybranymi roślinami doskonale dekorują przestrzeń  sprawiają, że z przyjemnością spędzamy czas na zewnątrz. Jakie rośliny można z powodzeniem uprawiać na tarasie lub na balkonie? 

Odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście stwierdzenie, że wszystko zależy od naszych upodobań. 

Jedni wybiorą do dekoracji tarasu lub balkonu kilkanaście mniejszych rozmiarów doniczek i skrzynek z drobnymi roślinami. Inni zainwestują w 3 lub 6 dużych roślin, w dużych donicach, które optymalnie wypełnią przestrzeń balkonu lub tarasu. Jeszcze inni zainteresują się posadzeniem niewielkich odmian drzew lub krzewów, które późną jesienią znajdą swoje miejsce w ogrodowym gruncie.   

Jakie rośliny na taras?

Rośliny rosnące w doniczkach na balkonach powinny mieć dostęp do światła słonecznego. Wśród kwiatów, które będą dobrze kwitnąć na balkonach lub na tarasach dobrze nasłonecznionych można wymienić np.:

 • aksamitki,
 • sundaville,
 • azylia,
 • werbena,  
 • petunia,  
 • gardenia jaśminowa,   
 • złocień krzewiasty - popularna margaretka.

Jeżeli nasz balkon lub taras nie jest silnie nasłoneczniony i za dnia raczej panuje na nim cień, możemy wybrać do dekoracji rośliny i kwiaty balkonowe, które bardzo dobrze znoszą zacienione stanowiska, takie jak np. 

 • fuksja,
 • pelargonia,
 • storczyk,
 • begonia,
 • funkie,
 • koleusy,
 • lobelia,
 • niecierpek,
 • wilce.

Większe rośliny na tarasie - też się sprawdzą!

Niebanalną ozdobą tarasu mogą stać się także specjalnie dobrane okazy roślin o większym pokroju. Możemy wybrać na taras, na przykład, zimozielone tuje, bukszpan, czy sosnę bośniacką.

W eleganckich donicach ogrodowych wspaniale będą się prezentować krzewy lub drzewa takie jak miłorząb, czy klon, które można łatwo przyciąć wczesną wiosną i nadać im pożądany kształt.

Dobry efekt ozdobny uzyskamy stawiając na tarasie lub większym balkonie donice z daturą, wieloletnią rośliną tarasową o pięknych, zwisających kwiatostanach, oliwką europejską, berberysami w różnych barwach, donice z odmianami irgi, czy ostatnio modnymi odmianami traw

Zapowiedź

W następnym tygodniu przeczytamy o różnych odmianach tulipanów i możliwościach wykorzystania ich dekoracyjnych zalet w naszym ogrodzie. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama