Rośliny doniczkowe - żywe ozdoby naszego mieszkania. Podpowiadamy, które warto wybrać. W jakich miejscach ustawić!

Dzięki roślinom doniczkowym nasze mieszkanie zyskuje nie tylko kolejny element dekoracyjny, ale także swoisty, zdrowy mikroklimat.

Rośliny w naszym mieszkaniu. Nie tylko zdobią, ale zapewniają dobre powietrze.
Zielone rośliny w salonie, w kuchni, w łazience. Nie tylko zdobią, ale zapewniają dobre powietrze. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Wybór roślin do domu - kilka zasad 
Domowe, zielone pasaże. Czy tylko w salonie?
W sypialni zdrowo z roślinami
Zielona łazienka i kuchnia
Zapowiedź

Wybór roślin do domu - kilka zasad 

Nasze mieszkanie może być o wiele bardziej przytulne i zdrowsze, gdy będzie "wzbogacone" roślinami w doniczkach. Podczas wyboru roślin doniczkowych, które będą umilać nam codzienny pobyt w mieszkaniu powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, to wymagania konkretnych roślin - czy lubią miejsca zacienione, czy raczej słoneczne. Czy preferują zraszanie, czy stanowiska zupełnie suche? 

Drugim wymogiem, na który warto zwrócić uwagę jest wielkość roślin, czyli jak duże urosną, czy będą się rozrastać wszerz, czy trzeba będzie je przycinać itd. 

Trzecim elementem jest odpowiedni wybór doniczek lub pojemników dla rozmaitych roślin. Przykładowo, dla gatunków dużych przewidujmy zawczasu pojemniki większe i stabilnie stojące na podłodze. Zaoszczędzimy sobie wtedy późniejszego przesadzania. Dla okazów mniejszych wybierajmy doniczki z zapasem miejsca, ale także stabilne, z nóżkami lub bez. 

Domowe, zielone pasaże. Czy tylko w salonie?

Ustawienie roślin doniczkowych w salonie zawsze wiąże się z konkretną, nową aranżacją miejsca. W zależności od ilości okien w salonie możemy zdecydować się na rośliny doniczkowe małe np. ustawione na parapetach, albo na rośliny większe zlokalizowane w pobliżu wyjścia na balkon. W wielu domach modnym sposobem na zieleń w salonie jest stworzenie "zielonej strefy" - dżungli, czyli zestawienie wielu roślin o różnym pokroju, wysokości, kolorach liści itp. Postawione w grupie, w różnego rodzaju donicach i misach mogą stworzyć interesujące tło dla wydzielonej powierzchni salonu. 

Do polecanych gatunków, które mogą stworzyć nastrój w salonie można zaliczyć m.in.:

 • Różnego rodzaju palmy, w tym np. palmę areka – dekoracyjną roślinę, która dorasta do wysokości 1,5-2 m. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, przy dobrze nawilżonym powietrzu. Należy ją w miarę często podlewać i regularnie zraszać liście. Palmę można ustawić w grupie z innymi roślinami, albo jako pojedynczą dekorację blisko balkonowych drzwi. 
 • Dracenę obrzeżoną, która jest łatwa w uprawie lubi miejsca średnio nasłonecznione i temperatury pokojowe. Może osiągać wysokość ok. 1,5 m. Dobrze prezentuje sie w wysokich i wąskich doniczkach 
 • Modną ostatnio rośliną jest monstera dziurawa o charakterystycznych, perforowanych liściach. Roślina lubi wilgoć w powietrzu i temperaturę pokojową. Można ją ustawiać w jasnym miejscu, ale w takim, gdzie nie będzie narażona na silne działanie promieni słonecznych. 
 • W modnym salonie nie powinno zabraknąć różnych odmian paproci. Te rośliny lubią być ustawiane w miejscach raczej zacienionych i wilgotnych  Możemy wybierać odmiany takie jak np. nefrolepis, paprotkę mini tzw. niekropień, paprotkę Platycerium, czy Asplenium nidus. Różne odmiany paproci dadzą sobie radę w sypialni i w łazience.
Przykład aranżacji roślinnej w pokoju
Roślinna aranżacja w pokoju. Fot. Adobe Stock

W sypialni zdrowo z roślinami

Nie tylko salon może być miejscem, w którym można ustawić kilka doniczek z wybranymi roślinami lub zaaranżować "zielony gaj". Zajrzyjmy do sypialni, w której można ustawić różne gatunki roślin, łagodnie nawilżających powietrze, które zadbają o lepszy sen. W sypialni trzeba uważać i nie stosować roślin kwitnących. Kwiaty mogą wydzielać zbyt silną woń, która nie każdemu odpowiada, mogą też niekorzystnie wpływać na zdrowie, gdy będziemy zbyt długo przebywać w ich otoczeniu. Dlatego w sypialni warto ustawiać rośliny zielone, nie zakwitające. 

 • Świetnie nawilży i odświeży powietrze w sypialni np. figowiec (fikus) benjamina. Sprawdzi się w niewielkiej, jak i większej przestrzeni. Figowiec lubi światło, ale źle znosi bezpośrednie promienie słoneczne.
 • Zielistka Sternberga, zwana trawką to popularna roślina pokojowa, o właściwościach oczyszczających powietrze ze szkodliwych związków. Jest łatwa w uprawie, lubi miejsca słoneczne, ale da sobie radę także w ciemniejszej sypialni. Bardzo ładnie prezentuje się w doniczkach zawieszonych u sufitu. 
 • Bez paproci w sypialni? Absolutnie. Ta roślina jest stworzona do tego rodzaju pomieszczeń. Paproć oczyszcza powietrze, nawilża je i jonizuje ujemnie, co ma dobroczynne działanie dla zdrowia. Paprocie lubią cień i wilgoć, nie lubią częstych zmian miejsca. Paprocie można ustawić w doniczkach na parapecie lub powiesić. 

Zielona łazienka i kuchnia 

Rośliny doniczkowe w łazience lub w kuchni także są miłym elementem ozdobnym. W tych miejscach sprawdzą się gatunki lubiące dużą wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Wybór roślin do łazienki lub do kuchni zależy również od dostępu do światła słonecznego w tych miejscach. W łazience widnej możemy pomyśleć o ustawieniu odmian roślin tropikalnych. Do polecanych gatunków należą m.in.:

 • Aglonema, ten gatunek sprawdzi się nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach np. w kuchni, w łazience. Roślina lubi wilgoć i trzeba ją regularnie podlewać, ale też uważać, aby woda nie zbierałą się w podstawce. 
 • Fitonia, roślina o bardzo ładnym kolorze, lekko różowym. Gatunek ten naturalnie rozwija się w tropikalnych dżunglach, dlatego duża wilgotność nie jest mu straszna. Charakteryzuje się niskim pokrojem. Rozrasta się na boki do ok. 30 cm.
 • Zanokcica, paprotnik o pięknie pofalowanych, zielonych liściach, nie jest zbyt wymagający.
 • Areka, ma delikatne liście i drobny pokrój. Lubi miejsca jasne i częste podlewanie. Łazienka z oknem będzie dla niej idealnym miejscem.
 • Liwistona okrągłolistna, palma o pięknych, wachlarzowatych liściach, lubi ciepło, częste podlewanie i zraszanie liści.

Do kwiatów doniczkowych, które powinny dobrze znosić brak naturalnego światła należą:

 • Kalatea, to roślina lubiąca środowiska ubogie w światło, ale wilgotne. Warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu i zraszniu liści.
 • Skrzydłokwiat, roślina o ładnych liściach, wytrzymała. Preferowanym miejscem może być łazienka.
 • Paprocie raczej nie lubią być ekspozycji na pełne światło słoneczne. Preferują raczej miejsca zacienione i półcieniste. Muszą mieć zapewnioną stałą wilgotność, jednocześnie słabo znoszą wysokie temperatury. W kuchni i w łazience - można ustawić paprotki, jak najbardziej.
 • Zamiokulkas, to wytrzymała roślina, którą można postwić w miejscach pozbawionych dostępu do światła słonecznego. Roślina nie lubi obfitego podlewania.

Zapowiedź

Wiele jest gatunków roślin, które możemy wykorzystać w ozdobieniu naszego miekszkania. Najważniejsze, jak zawsze, okazuje się konkretne rozwiązanie odpowiadające naszym pomysłom aranżacji. Z tydzień, w kolejnej odłonie Poradnika ogrodnika przyjrzymy się zabezpieczającym pracom ogrodowym przy drzewach i krzewach ozdobnych. Zapraszam! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder