Przygotuj się - jutro się zacznie

Wakacyjne wyjazdy są rajem dla dzieci, ale czasami udręką dla dorosłych. Pół biedy jeśli jedziemy samochodem, ale co zrobić w przypadku wybrania innych środków transportu? Dzisiaj skupimy się na pasażerskim transporcie szynowym i podpowiemy jak przygotować się do podróży pociągiem.

Jak przygotować się do podróży koleją?
Źródło: Intercity S.A.
Reklama

Spis treści:
Przed podróżą - planowanie
W pociągach InterCity
Kupujemy bilety
Bilet u konduktora
Wspólny bilet korzystny dla podróżnego
Bagaż i rower
Pies, kot i inne zwierzęta
Poradnik wakacyjny od UTK

Przed podróżą - planowanie

Nasze planowanie podróży pociągiem zwykle zaczyna się od poznania rozkładu jazdy dla danego kierunku. Aktualny rozkład jazdy pociągów dalekobieżnych i regionalnych jest dostępny w serwisach Portal Pasażera lub Rozklad-pkp.pl, a także intercity.pl, e-podroznik.pl czy koleo.pl. Wyszukiwarki te mają swoje odpowiedniki w postaci aplikacji mobilnych. Gdy wybierzemy już konkretną aplikację musimy poszukać w niej takich informacji, jak: 

  • daty, godziny i miejsca wyjazdu oraz miejsca docelowego; 
  • zdecydować, czy kurs ma być bezpośredni, czy z przesiadkami, minimalny czas na przesiadkę należy wskazać samodzielnie. 

Trzeba pamiętać, że na polskiej kolei nie ma gwarantowanych skomunikowań poza tymi, które podano do publicznej wiadomości. Mimo to, w przypadku opóźnienia pociągu, zamiar przesiadki trzeba zgłosić do kierownika pociągu z odpowiednim wyprzedzeniem.

W pociągach InterCity

Rozkład jazdy zawiera wiele innych ważnych informacji. Znajdziemy w nim m.in. dane o miejscach przeznaczonych dla rodziców z dziećmi, miejscach dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na stronie intercity.pl sprawdźmy graficzne zestawienia pociągów kursujących z wybranych dworców. Grafiki pokazują schematy pociągów PKP Intercity, ilość zestawionych w każdym składzie wagonów, ich rodzaj (przedziałowe, bezprzedziałowe), lokalizację przedziału konduktorskiego, ilość miejsc w przedziałach. Z grafiki dowiemy się także, gdzie znajdują się miejsca przydzielone nam na bilecie. 

Kupujemy bilety

Sposobem najprostszym jest zakup biletu przez internet. U niektórych przewoźników można też kupić bilety w aplikacji mobilnej. Podczas kontroli trzeba je wyświetlić na ekranie smartfona lub tableta. Nie trzeba takich  biletów drukować. Bilety można też kupić w kasach lub biletomatach na stacjach, przystankach a także w niektórych pociągach. Większość biletów można nabyć w kasach na dworcach – niezależnie od przewoźnika, który taką kasę prowadzi. Przykładowo w kasach Polregio także zakupimy bilet na pociągi PKP Intercity oraz pociągi niemal wszystkich przewoźników regionalnych.

W pociągu
Pociągiem na wakacje. Fot. Intercity S.A. 

Bilet u konduktora

Kupując bilet konduktora, musimy spokojnie przejść na czoło pociągu (pierwsze drzwi od strony kabiny maszynisty) i tam czekać na obsługę. Większość przewoźników regionalnych wymaga wejścia do pociągu pierwszymi drzwiami i niezwłocznego zgłoszenia się do obsługi. W pociągach PKP Intercity kategorii TLK i IC trzeba skontaktować się z konduktorem już na peronie lub niezwłocznie po wejściu do pociągu. Jedynie w pociągach kategorii EIP (Pendolino) nie ma możliwości zakupu biletu u konduktora.
Za wydanie biletu w pociągu konduktor nalicza opłatę dodatkową, chyba że:

  • podróżny jest osobą z niepełnosprawnością lub o ograniczonej możliwości poruszania się,
  • podróż rozpoczyna się od stacji, na której nie ma kasy biletowej lub jest ona nieczynna,
  • pasażer posiada bilet z adnotacją typu „Dalej w pociągu…” lub „Zmiana przewoźnika” (dotyczy przesiadek).

Wspólny bilet korzystny dla podróżnego

Gdy jeździmy po różnych częściach Polski, możemy skorzystać z oferty „Wspólny Bilet”. Dzięki niej jeden bilet wystarczy nam na całą podróż. Ofertę tę mają przewoźnicy tacy jak: PKP Intercity, Polregio, Arriva, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie, Koleje Mazowieckie – KM, Koleje Małopolskie, Koleje Dolnośląskie Koleje Śląskie oraz PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Zbiorczy bilet w tej ofercie jest zazwyczaj tańszy od sumy odrębnych biletów, które kupilibyśmy na każdy etap podróży.

Pamiętajmy też, że oprócz ulg ustawowych, możemy skorzystać z licznych ofert handlowych udostępnianych przez przewoźników. Niektórzy z nich umożliwiają np. zakup tańszych biletów dla rodzin, większych grup podróżnych, a także seniorów powyżej 60 roku życia.
Możemy sprawdzić np. ofertę PKP Intercity dla rodzin i małych grup - Taniej z Bliskimi, która obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych i pozwala obniżyć koszty kolejowych podróży. 

Bagaż i rower

Nie pojedziemy przecież bez bagażu. Oprócz bagażu podręcznego mamy też walizki. W przypadku większego bagażu niektórzy przewoźnicy pobierają opłaty za jego przewóz lub naliczają je, gdy pasażer ma więcej niż 3 sztuki walizek, toreb itp. Wysokość opłat bagażowych jest zwykle niezależna od długości trasy.
Dlatego przed podróżą warto sprawdzić, co można przewieźć w pociągu bezpłatnie, a za co trzeba zapłacić, zwłaszcza podróżując z bagażem ponadnormatywnym, wózkiem dziecięcym lub rowerem. Pamiętajmy, że przewoźnik kolejowy ponosi odpowiedzialność za bagaż tylko wtedy, gdy szkoda powstała z jego winy. Jeżeli pasażer nie dopilnował bagażu będącego w zasięgu jego wzroku, a doszło np. do jego kradzieży, nie otrzyma od przewoźnika odszkodowania.

Pies, kot i inne zwierzęta

Zasady przewozu zwierząt są ustalane przez każdego przewoźnika indywidualnie. W związku z tym, przed rozpoczęciem podróży trzeba zapoznać się z obowiązującym regulaminem. Przewóz większych psów jest zwykle odpłatny, za to cena biletu jest zryczałtowana, czyli nie zależy od odległości.

  • Podróżując z psem trzeba mieć ze sobą aktualne świadectwo szczepień przeciwko wściekliźnie.
  • Zwierzę musi być trzymane na smyczy i mieć nałożony kaganiec.
  • Nie dotyczy to psów przewodników i psów asystujących.

Większość przewoźników pozwala na przewóz bezpłatny małych zwierząt domowych, w tym psów, pod warunkiem że przewożone są one w odpowiednich transporterach, mających postać specjalnego kontenera, klatki, czy kosza z zamknięciem. Trzeba też pamiętać, że na nas podróżnych spoczywa odpowiedzialność za stan sanitarny przedziału, w którym przewozimy zwierzę. Ponadto zwierzęta nie mogą zakłócać spokoju w wagonie lub przedziale, w którym podróżują.

Poradnik wakacyjny od UTK

Wszyscy, którzy będą chcieli jeszcze dokładniej przed podróżą zapoznać się z prawami przysługującymi pasażerom kolei oraz materiałami poradnikowymi mogą zajrzeć do „Poradnika wakacyjnego” wydanego przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK). „Poradnik wakacyjny”, z pewnością przyda się każdemu pasażerowi podczas podróży koleją. Jest dostępny na stronie internetowej UTK.
https://utk.gov.pl/download/1/71921/Poradnikwakacyjny2022.pdf

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama