Tak. To już prawie przełom listopada i grudnia. Przed nami - najważniejsze prace w ogrodzie i konserwacja narzędzi!

Z nastaniem mrozów naturalny cykl rozwoju roślin wyhamowuje. Już od końca listopada stajemy się świadkami uspokojenia w świecie przyrody. Ten czas możemy wykorzystać nie tylko na planowanie nowych, wiosennych nasadzeń w naszym ogrodzie, ale także na sprawdzenie stanu drzew i krzewów, zabezpieczenie roślin oraz konserwację narzędzi ogrodowych.

Wraz z zakończeniem sezonu na działce warto zadbać o nasze narzędzia ogrodowe
Wyczyszczone "na błysk". Wraz z zakończeniem sezonu warto zadbać o nasze narzędzia ogrodowe. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Prace w ogrodzie na przełomie listopada i grudnia
Byliny okrywamy na zimę
Rośliny balkonowe - tylko z dostępem do światła
Zadbajmy zimą o trawniki w ogrodzie
Oczka wodne z przeręblem
Zamiast soli chlorek magnezu
Konserwujemy narzędzia ogrodnicze
Zapowiedź 

Prace w ogrodzie na przełomie listopada i grudnia

W coraz krótsze, listopadowe dni możemy poświęcić czas na kilka ważnych prac w ogrodzie. Do najważniejszych naszych zadań będzie należało m.in.: skontrolowanie stanu naszych roślin zimozielonych. Ich czubki można przed nadejściem obfitych opadów śniegu obwiązać sznurkiem, zabezpieczając przed rozchyleniem gałęzi i ich zdeformowaniem lub złamaniem przez zalegający śnieg. Powinniśmy sprawdzić także iglaki o szerokim, rozłożystym pokroju i z nich regularnie strzepujemy śnieg.

Podczas nastania odwilży musimy pamiętać o podlewaniu wszystkich naszych roślin zimozielonych, także tych uprawianych w pojemnikach. Dla innych drzewek, zwłaszcza tych, niedawno posadzonych o cienkim pniu i narażonych na załamanie wykonujemy podpórki z drewnianych tyczek. 

Musimy regularnie sprawdzać stan osłon na krzewach. Jeśli w wyniku wiatrów uległy uszkodzeniu trzeba je mocniej poprawić i w miarę potrzeby uzupełnić. Wszystkie rośliny, których jeszcze nie okryliśmy przed mrozem, musimy teraz okryć przed nadejściem mrozów. 

Byliny okrywamy na zimę

Na rabatach, na których rosną rośliny cebulowe np. tulipany, kładziemy warstwę ściółki ze słomy i okrywamy gałązkami drzew iglastych lub korą sosnową. 

Rośliny balkonowe - tylko z dostępem do światła

Poświęcamy czas także roślinom balkonowym przechowywanym w pomieszczeniach. Warto zapewnić im temperaturę 6–8 st. C i dostęp do światła, kontrolując od czasu do czasu wilgotność podłoża w pojemnikach. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Jeżeli na liściach roślin balkonowych pojawią się przebarwienia będące oznaką choroby lub ingerencji szkodników, trzeba wykonać oprysk lub je usunąć. 

Zadbajmy zimą o trawniki w ogrodzie

Gdy śnieg pokryje nasz ogród, tak pięknie zieleniące się w lecie trawniki po prostu znikają pod śnieżną pokrywą. Nie zapominajmy, że pielęgnowane z dużym nakładem sił trawniki, też powinny w czasie zimy odpoczywać w spokoju. Dlatego podczas odśnieżania nie zgarniamy na miejsce trawnika dużych mas śniegu, które mogą przyspieszyć gnicie trawy. 

Oczka wodne z przeręblem

Przed nadejściem mrozów pomyślmy także o oczku wodnym, na którym warto umieścić wykonany samodzielnie pływak np. z napełnionej do połowy butelki po wodzie mineralnej. Pływak utrzymując się na wodzie może samoistnie stworzyć niewielki przerębel, zapewniającym rybom dostęp do powietrza. 

Zamiast soli chlorek magnezu

Aby nie pośliznąć się podczas chodzenia po ogrodowych ścieżkach do posypywania ścieżek wiele osób używa soli. Zamiast soli, która jest szkodliwa dla roślin można zastosować w naszym ogrodzie preparaty do usuwania lodu, które będą bezpieczne dla roślin, czyli np. chlorek magnezu.

Konserwujemy narzędzia ogrodnicze

Po zakończeniu prac w naszym ogrodzie nie można zapomnieć o wyczyszczeniu i zakonserwowaniu narzędzi ogrodniczych. Nie wystarczy otrzepanie z ziemi i wstawienie do narzędziowego domku. Przyjrzyjmy się dla przykładu znanemu każdemu ogrodnikowi sekatorowi. Oto zwykły sekator z niewielką sprężynką, mocującą śrubą środkową, ostrzem i rękojeściami. Po sezonie musi zostać oczyszczony z ziemi, umyty, dokładnie wysuszony i naoliwiony. Teraz jest czas na także na naostrzenie sekatora. Podobnie postępujemy z innymi narzędziami, grabiami, łopatami, pazurkami, motykami i innymi. 

Te narzędzia, które mają elementy ruchome jak np. kosiarki, podkaszarki, wykaszarkipilarki, czy nożyce do żywopłotów powinny być przez nas dokładnie obejrzane. Powierzchnie tnące noży lub głowice tnące powinny być dokładnie oczyszczone i przesmarowane. Ze zbiorników narzędzi spalinowych należy uzunąć pozostałą benzynę.

Najlepiej zrobić to metodą "wypalenia" czyli pozostawienia np. kosiarki włączonej aż do chwili, gdy wypali się pozostałe w baku paliwo. Jeśli nasze urządzenia będą wymagały naprawy warto zadbać o ich zaniesienie do serwisu właśnie teraz. 

Znanym i sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie przed wilgocią i rdzą podstawowych narzędzi ogrodowych, takich jak łopaty, grabie, motyki, siekierki jest owijanie ich po wcześniejszym naoliwieniu w worki foliowe. Jednak przed naoliwieniem i zawinięciem w osłonę z folii, narzędzia muszą być bezwzględnie suche.

Zapowiedź

W następnym tygodniu przyjrzymy się parametrom technicznym, zaletom i cenom domków narzędziowych. Zobaczymy, które modele warto wybrać do naszego ogrodu. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder