Podatek cukrowy. Co oznacza dla branży spożywczej?

Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu podatku cukrowego. Co to dla nas oznacza?

Reklama

Aktualizacja 07.01.2021:

Podatek cukrowy obowiązuje od stycznia 2021. Ceny napojów słodkich znacznie wzrosły. Podwyżki ponoszą głownie klienci sklepów. Podatkiem objęte sa napoje z cukrem oraz substancjami słodzącymi, wysokość opłaty zależy od ilości tych składników. 

Podatek cukrowy w 2022?

Władza w Polsce wpadła na pomysł wprowadzenia podatku cukrowego. Miał zostać wprowadzony już 1 lipca. Nastąpiły jednak zmiany. Branża handlowa chce przesunąć wprowadzenie nowej ustawy w czasie. Czy to będzie możliwe?

Podatek cukrowy dotyczyć ma słodzonych napojów. Oznacza to, że drożej kupimy m.in. Coca – Colę, Pepsi czy piwa bezalkoholowe. Wysokość podatku będzie zależała od ilości cukru zawartej w produktach. W przypadku napojów z dodatkiem substancji słodzącej będzie to 50 gr.  Za składniki takie jak kofeina, tauryna lub guarana doliczone będzie dodatkowe 10 gr podatku.

Sprawdź promocje na napoje gazowane:

Producenci żywności oceniają, że podatek cukrowy spowoduje wzrost cen, a najbardziej ucierpią osoby najmniej zamożne. Zmiany dotyczyły będą konsumentów, producentów i rolników. Handel liczy na to, z konieczność płacenia podatku przeniesiona zostanie najwcześniej na początek roku 2022.

A co z niedzielami handlowymi?

Branża handlowa apeluje również o zniesienie handlu w niedziele. Na ten moment sklepy w niedziele są zamknięte. Wyjątek stanowią małe sklepy lokalne, w których sprzedawać może właściciel. Osoby zajmujące się handlem twierdzą, że przywrócenie niedziel handlowych pozwoli poprawić sytuację materialną sklepów po sytuacji związanej z pandemią.

Sprawdź też promocję napojów w Intermarche!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama