Papier toaletowy - coraz droższy! Jakie przyczyny?

Ceny papieru toaletowego szybują. Wiele wskazuje na to, że za komfort zachowania codziennej czystości będzie trzeba słono płacić. Czy Unia Europejska chce przenieść obywateli w niej mieszkających do czasów kamienia łupanego?

Coraz wyższe ceny papieru toaletowego
Okazuje się, że papier toaletowy może wkrótce całkowicie zniknąć ze sklepów. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Ceny toaletowego na haju - jakie przyczyny?

Gdy podwyżki dotykają produktów codziennego użytku, zadajemy sobie pytanie, gdzie leży przyczyna tych zmian. Od jakiegoś czasu ceny papieru toaletowego pną się bez ustanku do astronomicznych kwot. Obecnie cena opakowania z 12 rolkami papieru toaletowego wynosi średnio 17,45 zł. W porównaniu z 2022 r. jest to wzrost o 50,8 proc. W ciągu dwóch lat produkt ten podrożał z kolei o 76,8 proc. Wszystko wskazuje na to, że ceny papieru toaletowego nadal będą rosły. 

Szukamy przyczyn

Jak podaje portal radia eska, najważniejszą przyczyną szaleńczego wzrostu cen papieru toaletowego są przepisy Unii Europejskiej. Mają one m.in. wymusić na producentach ograniczenie tradycyjnej produkcji papieru toaletowego z drewna lub zastąpienie go innym surowcem.

Dodatkowo okazuje się, że papier toaletowy wkrótce może całkowicie zniknąć ze sklepów, za sprawą innych przepisów Unii Europejskiej związanych z tzw. rozporządzeniem o łańcuchach dostaw niepowodujących wylesiania

Papier z celulozy znika

Zgodnie z nowymi przepisami o wylesianiu, firmy będą zobowiązane do gromadzenia współrzędnych geograficznych gruntów, na których wyprodukowano towary wprowadzane przez nie do obrotu. Rygorystyczne kontrole miejsc pozyskiwania drewna mają zagwarantować, że tylko produkty niepowodujące wylesiania będą wprowadzane na rynek UE, a organy odpowiedzialne za egzekwowanie prawa w państwach członkowskich będą dysponowały środkami koniecznymi do kontroli. 

Co zamiast papieru w zamian? Może łopian? 

Jak można się domyślać, produkowany z tradycyjnych składników papier toaletowy może lada moment zniknąć ze sklepów. A ponieważ gospodarka, tak jak przyroda nie lubi próżni, wzrośnie rola i znaczenie biznesowe firm, które produkują już masę papierową z innych surowców, np. z bambusa. Zapytajmy, czemu nie stosować zamiast papieru toaletowego łopianu? 

Tak, jak w przypadku innych "śmiałych" pomysłów UE, można sobie zadać pytanie, czy jest to rzeczywiście troska o środowisko, czy stan umysłu, który każe podkopywać uznane na świecie i powszechnie cenione cywilizacyjne zdobycze i tradycje.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama