Papier toaletowy - coraz droższy! Jakie przyczyny?

Ceny papieru toaletowego szybują. Wiele wskazuje na to, że za komfort zachowania codziennej czystości będzie trzeba słono płacić. Czy Unia Europejska chce przenieść obywateli w niej mieszkających do czasów kamienia łupanego?

Coraz wyższe ceny papieru toaletowego
Okazuje się, że papier toaletowy może wkrótce całkowicie zniknąć ze sklepów. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Ceny toaletowego na haju - jakie przyczyny?

Gdy podwyżki dotykają produktów codziennego użytku, zadajemy sobie pytanie, gdzie leży przyczyna tych zmian. Od jakiegoś czasu ceny papieru toaletowego pną się bez ustanku do astronomicznych kwot. Obecnie cena opakowania z 12 rolkami papieru toaletowego wynosi średnio 17,45 zł. W porównaniu z 2022 r. jest to wzrost o 50,8 proc. W ciągu dwóch lat produkt ten podrożał z kolei o 76,8 proc. Wszystko wskazuje na to, że ceny papieru toaletowego nadal będą rosły. 

Szukamy przyczyn

Jak podaje portal radia eska, najważniejszą przyczyną szaleńczego wzrostu cen papieru toaletowego są przepisy Unii Europejskiej. Mają one m.in. wymusić na producentach ograniczenie tradycyjnej produkcji papieru toaletowego z drewna lub zastąpienie go innym surowcem.

Dodatkowo okazuje się, że papier toaletowy wkrótce może całkowicie zniknąć ze sklepów, za sprawą innych przepisów Unii Europejskiej związanych z tzw. rozporządzeniem o łańcuchach dostaw niepowodujących wylesiania

Papier z celulozy znika

Zgodnie z nowymi przepisami o wylesianiu, firmy będą zobowiązane do gromadzenia współrzędnych geograficznych gruntów, na których wyprodukowano towary wprowadzane przez nie do obrotu. Rygorystyczne kontrole miejsc pozyskiwania drewna mają zagwarantować, że tylko produkty niepowodujące wylesiania będą wprowadzane na rynek UE, a organy odpowiedzialne za egzekwowanie prawa w państwach członkowskich będą dysponowały środkami koniecznymi do kontroli. 

Co zamiast papieru w zamian? Może łopian? 

Jak można się domyślać, produkowany z tradycyjnych składników papier toaletowy może lada moment zniknąć ze sklepów. A ponieważ gospodarka, tak jak przyroda nie lubi próżni, wzrośnie rola i znaczenie biznesowe firm, które produkują już masę papierową z innych surowców, np. z bambusa. Zapytajmy, czemu nie stosować zamiast papieru toaletowego łopianu? 

Tak, jak w przypadku innych "śmiałych" pomysłów UE, można sobie zadać pytanie, czy jest to rzeczywiście troska o środowisko, czy stan umysłu, który każe podkopywać uznane na świecie i powszechnie cenione cywilizacyjne zdobycze i tradycje.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.