Formowanie ozdobne krzewów

Kule, prostokąty, sześciany - widok uformowanych w geometryczne wzory krzewów nadaje naszemu ogrodowi posmak elegancji i nowoczesności. Jednak nie tylko walor estetyczny jest ważny, ale fakt, że formowanie ozdobne roślin jest praktycznym zorganizowaniem przestrzeni w wielu ograniczonych pod względem powierzchni ogrodach.

Formowanie ozdobne krzewów
Ozdobne cięcie krzewów Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Zalety formowania ozdobnego roślin
Jakie rośliny nadają się do formowania?
Wybór narzędzi do ozdobnego cięcia krzewów
Jakie kształty nadać formowanym krzewom?
Kiedy wykonujemy formowanie krzewów?
Regeneracja rośliny po cięciu
Koniec sezonu - ochrona zimą

Zalety formowania ozdobnego roślin

Formowanie (cięcie) ozdobne krzewów jest czasami jedynym wyjściem w sytuacji, gdy swobodnie rosnąca roślina zaczyna się w niekontrolowany sposób rozrastać i musi być usunięta. Niezależnie jednak od naszych upodobań, ozdobne cięcie krzewów można wykonywać na roślinach o dobrze wrośniętym w ziemię systemie korzeniowym. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z ozdobnym formowaniem krzewów, ale nie mają w ogrodzie wieloletnich krzewów, mogą skorzystać z szerokiej oferty licznych sklepów szkółkarskich, w których można kupić wstępnie uformowane rośliny. 

Jakie rośliny nadają się do formowania?

Roślina przeznaczona do ozdobnego cięcia powinna charakteryzować się intensywnym wzrostem i zdolnością do zagęszczania. Na rośliny formowane nadają się takie okazy, które są młode, zdrowe o giętkich pędach - uda się wówczas ich łatwe formowanie, bez złamań. Trzeba więc wybierać takie gatunki roślin, które "lubią" częste przycinanie będące dla nich czynnikiem pobudzającym wzrost. Do gatunków wartych uwagi należą m.in. krzewy iglaste: 

  • cisy;
  • tuje (bardzo lubi cięcie żywotnik zachodni);
  • cyprysik Lawsona w odmianach Columnaris, Ivonne, Ellwoodii;
  • jałowiec chiński Blue Alps;
  • jałowiec skalny w odmianach Skyrocket i Blue Arrow.

Wśród roślin nadających się do ozdobnego formowania są także krzewy liściaste, jak np.:

  • bukszpan;
  • dereń; 
  • wiśnia;
  • ligustr pospolity (żywopłoty);
  • lipa;
  • leszczyna.
Bukszpan doskonała roślina do formowania
Do formowania nadają się także krzewy liściaste - tu bukszpan. Fot. Adobe Stock.

Wybór narzędzi do ozdobnego cięcia krzewów

Doboru narzędzi do cięcia dokonujemy w zależności od grubości pędów konkretnej rośliny i jej wysokości. Do cienkich gałązek możemy stosować sekatory lub nożyce ręczne. Przy cięciu gałęzi grubszych prace znacznie usprawnią nam narzędzia elektryczne: akumulatorowe nożyce do trawników, elektryczne nożyce żywopłotowe itp. Podczas przycinania wysokich krzewów lub żywopłotów przyda się drabina. Nieodzowne będą też bambusowe tyczki lub druciane szablony do wykonania bardziej fantazyjnych kształtów. 

Podczas ozdobnego formowania roślin dla uzyskania pożądanego kształtu wiele pędów lub gałęzi trzeba przytwierdzić do tyczek, albo ruchomych lub nieruchomych metalowych szablonów. Do mocowania cienkich gałązek warto stosować naturalne łyko. Przy mocowaniu grubszych gałęzi można stosować szpagat lub sznurek z tworzywa sztucznego. Podwiązane gałęzie muszą być kontrolowane przez nas przynajmniej raz w roku. Jeśli zobaczymy, że sznurek przytrzymujący zaczyna wrastać w gałęzie krzewu trzeba go koniecznie poluzować. 

Jakie kształty nadać formowanym krzewom?

Jeśli wybraliśmy już roślinę przeznaczoną do ozdobnego formowania musimy też zdecydować się na odpowiedni kształt. W zależności od pokroju rośliny możemy wybrać m.in.: 

  • sześcian;
  • piramidę;
  • kulę;
  • stożek;
  • fantazyjną kulę na pieńku;
  • fantazyjne formy: walce, spirale, serpentyny, bramy, stopnie i wiele, wiele innych.

Kiedy wykonujemy formowanie ozdobne krzewów?

Najczęściej pierwsze cięcie ozdobne krzewu wykonuje się na początku wiosny, pod koniec marca. Następne cięcia można powtarzać w okresie letnim, wiedząc, że wiele gatunków roślin dobrze toleruje nawet kilkukrotne przycinanie w sezonie. Do tych roślin zalicza się m.in. graby, wierzby, tawuły czy bukszpany. Zabiegi formujące należy zakończyć na przełomie sierpnia i września, po to, aby roślina miała czas na chwilową regenerację i przygotowanie się do nadejścia zimy. 

Regeneracja rośliny po cięciu

Jeżeli chodzi o regenerację musimy wiedzieć, że rośliny formowane tracą wiele składników odżywczych, które znajdują się w młodych, często przycinanych pędach. Z tego względu trzeba im dostarczać składników odżywczych. Po pierwsze jest to obfite podlewanie. Po drugie dostarczenie odpowiedniego dla danej rośliny nawozu lub kompostu ogrodowego właściwego dla znanego roślinie siedliska. W przypadku bukszpanu i cisu - najczęściej jest to mieszanka 15 proc. azotu, 5 proc. fosfatu i 20 proc. potasu (proporcje składników 15:5:20) na metr kwadratowy w ciągu roku. Z kolei krzewy iglaste i wieczniezielone wymagają gleb bogatych w magnez.

Koniec sezonu - ochrona zimą

Sezon na cięcie kończymy na przełomie sierpnia i września. Jest to też czas, aby dobrze zabezpieczyć roślinę na zimę. Osłonę rośliny można wykonać np. z siatki, a system korzeniowy można okryć matą kokosową, matą z runa leśnego lub specjalną folią lub agrowłókniną.

W następnym tygodniu w "Poradniku ogrodnika" spiszemy listę najważniejszych prac do wykonania w ogrodzie na początku sierpnia i poznamy zasady pielęgnacji trawników. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama