Odśnieżanie w ogrodzie i wokół posesji. Jakie mają obowiązki właściciele domów?

Zima nie czeka ze zmienną aurą. Czasem w styczniu zaskakuje nas łagodnymi wspomnieniami wiosny z temperaturami dochodzącymi do 10 - 12 stopni C. Innym razem, codziennymi, obfitymi opadami śniegu. Tworząca się pokrywa śnieżna w ogrodzie, na posesji oraz wokół niej stwarza utrudnienia w poruszaniu się i wymaga od nas odśnieżania. Zobaczmy, w jakich przypadkach mamy obowiązek usunięcia zalegającego śniegu, a kiedy odśnieżanie możemy wykonać według własnego uznania?

Odśnieżanie - na posesji i przy domu. Nasze obowiązki jako właścicieli.
Zalegający śnieg jest miły dla oka, ale też tworzy niebezpieczne dla przechodniów muldy i zasłania oblodzenia. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Śnieg w ogrodzie lub na działce
Śnieg może poleżeć, ale tylko na posesji
Poza terenem posesji kto odśnieża?
Przepisy dotyczące odśnieżania
Odśnieżamy chodnik przy posesji
Kiedy nie trzeba odśnieżać terenu przy własnej posesji? 
Kto wejdzie na dach?
Zapowiedź
 

Śnieg w ogrodzie lub na działce

Bielejąca na posesji pokrywa śniegu to miły widok dla oka. Gdy dodatkowo utrzymuje się mróz nie będziemy mieli zbyt wiele go roboty w naszym ogrodzie - oprócz jednej czynności, a mianowicie odśnieżenia. Warto dostosować sprzęt, który wykorzystamy do usuwnia zalegającej pokrywy śnieżnej, do powierzchni, jaką mamy wokół domu. Jeśli dysponujemy niewielką działką, wystarczy nam zwykła łopata z plastikową łyżką.

Na bardziej rozległym terenie przyda się odśnieżarka spalinowa. Podczas wyboru sprzętu do odśnieżania warto uwzględnić, czy odśnieżarka będzie sobie dobrze radziła na terenie pochyłym. W trudnych warunkach terenowych w odśnieżaniu sprawdzają się dobrze tzw. odśnieżarki dwustopniowe. Działanie ich polega na zbieraniu śniegu i wyrzyucaniu go w formie rozdrobnionej na pobiocze oczyszczanej drogi. 

Śnieg może poleżeć, ale tylko na posesji

Osoby, które nie chcą pozbywać się warstwy śniegu z ogrodu mogą poczekać z jego usuwaniem i odśnieżanie ogrodu, czy działki "zlecić" pogodzie. Po nastaniu odwilży śnieg zniknie z posesji samoistnie. Inaczej sprawa odśnieżania wygląda z odśnieżaniem terenu wokół naszego domu.

Poza terenem posesji kto odśnieża?

Wykorzystując dobrej jakości sprzęt, łatwo odśnieżymy wszystkie chodniki i ścieżki w ogrodzie lub poczekamy na sprzyjającą cieplejszą pogodę, która ułatwi roztapianie się śniegu. Nie ma dowolności, gdy odśnieżany ma być teren wokół posesji. Niektóre z obowiązków są uregulowane prawnie, a ich wypełnianie podlega kontroli.

Jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego za porządek przed domem odpowiadamy prawnie. W przypadku domów wielorodzinnych Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uwzględnia także te nieruchomości. W tym wypadku, właścicielami nieruchomości są określani współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, organy organizacyjne oraz osoby zarządzające lub użytkujące nieruchomość.

Przepisy dotyczące odśnieżania

Zasady usuwania śniegu i lodu reguluje wspomniana wyżej Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale nie tylko. Do przepisów wynikających z naszych powinności w czas zimowej pogody, dołącza swoje wytyczne też Prawo budowlane. W art. 61 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. wspomina ono, że właściciel budynku jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie użytkowania budynku w razie wystąpienia zewnętrznych czynników mogących oddziaływać negatywnie na stan obiektu, a w związku z tym powodować zagrożenie dla życia, zdrowia, dla mienia lub dla środowiska. W praktyce oznacza to wymóg usuwania zwisających sopli z dachów oraz brył śniegu osadzających się na elementach elewacji

Odśnieżamy chodnik przy posesji

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu porządku w gminach, za usunięcie śniegu z chodnika przy bloku np. wielorodzinnym odpowiada zarządca budynku. Ten obowiązek dotyczy także właścicieli prywatnych posesji – jeśli jesteśmy właścicielami posesji, mamy obowiązek uprzątnąć fragment chodnika, który przylega bezpośrednio do naszego domu. Za niewywiązywanie się z tego zadania grozi grzywna. Można też narazić się np. na pozew od osoby, która doznała urazu na zaśnieżonym, czy oblodzonym fragmencie chodnika przy naszej posesji. 

Kiedy nie trzeba odśnieżać terenu przy własnej posesji? 

Są przypadki, w których będąc właścicielami domu nie będziemy musieli dbać o bezpieczeństwo swoje i innych na chodniku, zajmować się jego odśnieżaniem i posypywaniem tego traktu pieszego np. piaskiem. Do wyjątków zalicza się m.in. taki układ przestrzenny, w którym chodnik nie będzie przylegał bezpośrednio do budynku lub terenu posesji, czyli np. do ogrodzenia. Wydzielony pas zieleni między posesją a chodnikiem sprawia, że obowiązek odśnieżania spada na gminę. 

W drugim przypadku nie będziemy musieli uprzątać chodnika ze śniegu, jeśli gmina dopuściła na chodniku parkowanie samochodów za opłatą. Jeżeli wzdłuż chodnika, który przylega do naszej posesji znajduje się strefa płatnego parkowania, nie musisz zajmować się odśnieżaniem. Odśnieżanie będzie w tym przypadku należało do zarządcy drogi.

Sople z dachu trzeba bezwzględnie usuwać.
Sople z dachu trzeba bezwzględnie usuwać. Fot. Adobe Stock

Kto wejdzie na dach?

Śnieg należy usuwać także z dachów - niezależnie od tego, czy jest to dom jedno- czy wielorodzinny. Jednak nie możemy wykonywać usuwania śniegu z dachu bez wymaganego szkolenia. Usuwanie śniegu z dachu według prawa uznawane jest za pracę na wysokości i do tego zadania musi być wybrana osoba z aktualnym szkoleniem BHP uwzględniającym zagadnienie odśnieżania dachów oraz z ważnymi badaniami lekarskimi, dopuszczającymi daną osobę do odśnieżania.

Zapowiedź

W następnym tygodniu przeczytamy o sposobach zabezpieczania i konserwacji, przydatnych w naszym ogrodzie i na działce mebli ogrodowych. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder