Obostrzenia na jesień 2021. Czy i kiedy wejdą w życie?

Od 10 października nowe obostrzenia? Takie pytanie zadawało sobie wielu Polaków rok temu, a w mediach aż roiło się od treści z tym związanych. Dziś z jednej strony mówi się o przybywającej liczbie zakażonych koronawirusem, z drugiej, zapewnia o braku planów zamykania całej gospodarki. Czego możemy się spodziewać tej jesieni?

Nowe obostrzenia - koronawirus.
Reklama

Nowe obostrzenia – czy jest się czego bać?

Jesień to czas, kiedy od dwóch lat w Polsce pojawiają się nowe obostrzenia związane z koronawirusem. Pandemia zafundowała nam nowy rodzaj rzeczywistości, do której powoli się przyzwyczajamy, chociaż ciężko się z nią pogodzić. Czy i tym razem powinniśmy spodziewać się najgorszego? Jak wiadomo, w te wakacje organizowano masowe szczepienia, odnotowaliśmy też gigantyczne listy osób, które przeszły już wirusa, a o niektórych, którzy chorowali i tak się nie dowiemy, gdyż nie każdy zgłaszał się na pogotowie, czy do lekarza. W każdym razie sytuacja epidemiologiczna jest już zupełnie inna niż rok temu i zwraca na to uwagę m.in. Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia.

Nowe obostrzenia nie będą konieczne w takiej skali jak dotychczas. Pomimo że początek czwartej fali pandemii przewidziany jest na przełom listopada i grudnia, to rządzący zapewniają, że nie zamkną już całej gospodarki. Dzieci na pewno będą uczyły się w szkołach stacjonarnych, a wszelkie działania będą podejmowane ewentualnie punktowo. Rok temu 10 października wprowadzono nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dziś nikt o tym nie mówi i mało kto nosi maski nawet w komunikacji publicznej czy sklepach. Większość osób zaczyna się buntować przeciwko obowiązującym restrykcjom.

Czy powrócą limity w sklepach?

Rządzący pytani o nowe obostrzenia zwracali uwagę na to, że przy dużej liczbie chorych możliwa może być konieczność powrotu do limitów klientów czy pasażerów w komunikacji publicznej. W takiej sytuacji miejsca typu galerie handlowe stawałyby się skupiskami bakterii wirusa, a mniejsze oblężenie miałoby zapobiec rozprzestrzenianiu się go. Oczywiście do restrykcji nie byłyby wliczane osoby zaszczepione dwiema dawkami. W skrajnej sytuacji możemy spodziewać się podziału Polski na strefy – żółtą, czerwoną i zieloną, zakazów zgromadzeń i dużych imprez towarzyskich.

Obostrzenia na Wszystkich Świętych

Obostrzenia na 1 listopada to temat, który stale powraca, zwłaszcza po zeszłorocznej akcji, kiedy cmentarze postanowiono zamknąć z dnia na dzień. W ten sposób padły lokalne biznesy związane ze sprzedażą kwiatów i zniczy. We Wszystkich Świętych wiele przedsiębiorców handluje przed kościołami i pobliżu miejsc kultu religijnego. W sytuacji, gdy potencjalni klienci siedzą w domach, towar się marnuje i odnotowywane są gigantyczne straty finansowe. Tym razem sytuacja ma nie być dramatyczna. Rządzący już zapowiedzieli, że nie planują nic zamykać, a groby odwiedzimy, podobnie jak w latach przed pandemią.

Wybierasz się na zakupy? Pamiętaj, teraz większość popularnych marketów otwarta jest w każdą niedzielę. Poniżej prezentujemy listę tych sieci. Zachęcamy też do sprawdzania gazetek promocyjnych na Ding.pl. Tutaj dowiesz się o aktualnych rabatach i TOP produktach

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama