Nie tylko Bacardi – sprawdź, czego nie wiesz o rumie!

Na wstępie wyjaśniamy – nie zamierzamy nikogo zniechęcać do Bacardi. Jedyne, co mamy do tego brandu, to szacunek. Kultowa marka z siedzibą w Hamilton na Bermudach ma do zaoferowania koneserom prawdziwe zatrzęsienie trunków najwyższej klasy – sprawdzających się zarówno w roli składników przepysznych koktajli, jak i trunków degustowanych bez dodatków. Dzisiaj jednak pragniemy skupić na nieco szerszym zagadnieniu. Czyli po prostu na rumie. Co warto wiedzieć o alkoholu, który tak silnie kojarzy nam się z marką Bacardi? Przekonajmy się!

jakie są rodzaje rumu
Z czym pić rum? Źródło: Adobe Stock
Reklama

Czym jest rum?

Na początek nieco encyklopedycznej wiedzy. Czym jest rum? W ten sposób nazywamy mocny (liczący sobie nie mniej niż 37,5% czystego etanolu) specjał otrzymywany przeważnie z melasy, nieco rzadziej ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Inaczej niż np. whisky czy koniaku – rumu nie dotyczą precyzyjnie sformułowane zasady dotyczące produkcji i dojrzewania trunku, co skutkuje tym, że możemy mieć niewątpliwą przyjemność zapoznać się z bardzo zróżnicowanymi propozycjami z tej grupy.

Nie z Ameryki... lecz z Azji!

Chociaż rum nierozerwalnie kojarzy nam się z piratami z przepaską na oku i papugą na ramieniu, bitwami morskimi i hukiem armat czy sztormami łamiącymi maszty, warto wiedzieć, że trunek ten pochodzi… z Azji. Chociaż przez długi czas faktycznie był specjałem piratów z Karaibów, jego rodowód sięga czasów starożytnych. Z Dalekiego Wschodu alkohol ten przywędrował do Europy w następstwie arabskiej ekspansji w VII i VIII w. Razem z nim do Hiszpanii dotarła też niezbędna do produkcji trunku trzcina cukrowa.

Światowa ekspansja rumu

Jak zatem doszło do niezwykle udanego małżeństwa rumu i Karaibów? Otóż w pionierskich czasach towarzyszył on żeglarzom wyruszającym na eksplorację Nowego Świata z Półwyspu Iberyjskiego. Odkrywcy szybko spostrzegli zresztą, że klimat Karaibów sprzyja uprawie trzciny cukrowej – to odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie ta część świata stała się w następnych dekadach i stuleciach domem dla wielu wspaniałych marek produkujących interesujący nas alkohol. Takich jak Bacardi, od którego w tym tekście nie możemy się uwolnić!

Jakie są rodzaje rumu?

Jak już wspominaliśmy – w kwestii produkcji tego specjału panuje spora dowolność. Oznacza to zatem, że możemy spotkać się z wieloma ciekawymi typami trunków na bazie melasy. Podstawowa klasyfikacja dokonuje rozróżnienia na rum biały (lekki, niezobowiązujący, idealny do koktajli), złoty (nieco cięższy dzięki leżakowaniu w beczkach), ciemny (długo dojrzewający, oferujący niezwykłe bogactwo aromatów i smaków, koneserzy kochają pić go bez dodatków), aromatyzowany (jak sama nazwa wskazuje – wzbogacany ekstraktami) oraz overproof (bardzo mocny, zawierający nawet około 80% czystego alkoholu). Oprócz tego możemy natknąć się na podział na style – angielski, hiszpański i francuski. Jak nietrudno się domyślić, nawiązuje on do stref wpływów kolonialnych.

Gdzie obecnie powstaje rum?

Barbados, Bahamy, Kuba, Kajmany, Bermudy, Dominikana, Trynidad i Tobago – wszystkie te państwa i terytoria zależne słyną z produkcji wysokiej jakości rumu. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten świetny trunek powstaje na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy – dlatego też przy odrobinie szczęścia mamy szansę natrafić na alkohol z Kolumbii, RPA, Argentyny, Panamy, Australii, Filipin, Indii, USA… a nawet Francji, Hiszpanii czy Czech!

Najważniejsi producenci rumu

Które marki rumu powinny budzić w głowach koneserów wyjątkowo pozytywne skojarzenia? Jest ich całe mnóstwo. Nasz subiektywny wybór zawiera (oprócz Bacardi, co naturalne) brandy takie jak: Angostura (Trynidad i Tobago, marka znana też ze świetnego bittersa) Havana Club (Kuba), Captain Morgan, Navy Island Rum Company i Appleton (Jamajka), Dictator (Kolumbia), Tanduay (Filipiny, najważniejszy obecnie rum z Azji) czy Old Port Rum (Indie). Oczywiście lista ta mogłaby być o wiele dłuższa, my niestety musimy jednak gnać dalej!

Drinki z rumem – na które warto się skusić?

Rum – zarówno biały, jak i złoty, a nawet ciemny – od bardzo dawna cieszy się olbrzymim uznaniem barmanów. Z jego wykorzystaniem powstają bowiem perełki takie jak Daiquiri (z syropem cukrowym i sokiem z limetki, ulubiony trunek Hemingwaya), Cuba Libre (z colą i limonką), Mai Tai (biały rum, ciemny rum, likier triple sec, likier Amaretto, sok z limonki) czy ponadczasowa Pina Colada (Malibu, rum, sok ananasowy, mleczko kokosowe). A to przecież zaledwie wstęp do miksologii! Na poszukiwaczy czekają bowiem również złożone, arcyciekawe kompozycje pokroju Tropical Bay (Malibu, biały rum, Blue Curacao, sok pomarańczowy i ananasowy w równych proporcjach i odrobina grenadyny) i wiele, wiele innych! Drinki z rumem po prostu trzeba poznać!

Oczywiście do przekonania się, czego nie wiedzieliśmy do tej pory o rumie, niezbędna okaże się praktyka, a więc liczne degustacje wybranych pozycji poszerzające naszą perspektywę. Mamy jednak nadzieję, że garść przygotowanej przez nas teorii będzie stanowiła godny wstęp do przepysznej przygody!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama