Narzędzia ogrodowe – ten sprzęt będzie przydatny w „sierpniowym ogrodzie”

Druga połowa sierpnia "za pasem". W ogrodzie to czas na wiele prac związanych z sadzeniem, przycinaniem, zbiorami. Do wielu działkowo-ogrodowych zadań niezbędne okazują się różnego rodzaju narzędzia. Zobaczmy, jakie narzędzia ogrodowe będą najbardziej przydatne do przeprowadzenia właściwej pielęgnacji roślin i zadbania o nasz ogród.

Narzędzia ogrodowe przydatne w „sierpniowym ogrodzie”
Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Najważniesze prace w ogrodzie od połowy sierpnia
Narzędzia ogrodowe
Zapowiedź

Najważniesze prace w ogrodzie od połowy sierpnia

W połowie sierpnia powinniśmy zadbać o przygotowanie wielu roślin do zimy, zrobić wysiew kwiatów cebulowych, rozmnożyć lub odmłodzić byliny. Oto najważniejsze prace od połowy sierpnia:  

  • Kwiaty cebulowe - w okolicach 18 sierpnia sadzimy zakwitłe wczesną wiosną kwiaty cebulowe, w zależności od odmiany staramy się zachować odpowiednią głębokość sadzenia. Młode cebulki kwiatowe można ochronić przed gryzoniami wykorzystując ażurowe plastikowe koszyczkach do roślin cebulowych, albo kubeczki po jogurcie z nawierconymi otworami; 
  • Brukselka - łamiemy szczyty pędów brukselki, co sprawi, że kolejne główki będą większe;
  • Drzewa i krzewy  - przesadzamy i sadzimy drzewa i krzewy zimozielone, pamiętając o częstym, systematycznym podlewaniu tych roślin zaraz po ich przesadzeniu lub posadzeniu;
  • Krzewy truskawek - naszą uwagę zwracamy w połowie sierpnia także na krzewy truskawek. Można teraz sadzić nowe krzewy truskawkowe lub przesadzać stare. Pamiętajmy, że krzewy truskawek lubią co 3-4 lata zmianę stanowiska. Krzewy truskawkowe sadzimy co 30 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30-40 cm. Nie zapominamy oczywiście o regularnym ich regularnym podlewaniu. 
  • Krzewy porzeczek, agrestu, malin - po zebraniu owoców wykonujemy cięcie prześwietlające krzewów porzeczkowych i agrestowych. Obcinamy pędy malin, ale tylko te, na których były owoce.
  • Drzewa i krzewy owocowe - systematycznie zbieramy owoce, które spadły już na ziemię, ale także zrywamy te za gałęzi. Gałęzie zbyt silnie nagięte od ciężaru owoców podpieramy. Po zebraniu owoców możemy przystąpić do wykonania cięcia prześwietlającego m.in. gruszy, czereśni, wiśni, jabłoni. 
  • W połowie sierpnia możemy zabrać się do przycinania żywopłotów, zarówno iglastych i liściastych. Przycinanie można przeprowadzić, w dni pochmurne, aby słońce nie uszkodziło liści i igieł, dotychczas zasłoniętych. Można przy okazji zebrać pędy z drzew i krzewów liściastych na sadzonki. 
  • W słoneczne dni sierpnia można zebrać nasiona przypraw: papryki, kopru, kopru włoskiego, kolendry, kminku
  • W okolicach 25 sierpnia bardziej wrażliwe na zimno krzewy okrywamy na noc włókniną lub przestawiamy do tuneli pod folię.
  • Nie zapominamy o trawniku - trawę zwykle kosimy ustawiając noże niezbyt nisko, aby nie wyschła. Od połowy sierpnia możemy już zasilać nasz trawnik mieszanką nawozu jesiennego

Narzędzia ogrodowe

W czas sierpniowego zachwytu nad darami natury z naszego ogrodu nie możemy zapomnieć o jego pielęgnacji, do której przydatne będą wybrane narzędzia. Szeroki wybór narzędzi ogrodowych jest dostępny w gazetkach promocyjnych sklepów na naszym portalu. Każdy będzie mogł wybrać narzędzie odpowiednie do konkretnych potrzeb. W naszym domku narzędziowym powinny znaleźć się m.in.:

  • Aerator do trawnika - wykorzystywany do napowietrzania trawnika, ułatwiający późniejsze jego nawożenie i stymulujący wzrost trawy oraz rozrost korzeni.
  • Opryskiwacz - umożliwia powierzchniowe zraszanie roślin, rozpylanie środków ochronnych.
  • Motyka – dobre narzędzie do okopywanie grządek, spulchniania ziemi, bez problemów motyką możemy usuwać chwasty. Motyki są dostępne na krótkim, jak i na długim trzonku.
  • Grabie i miotłograbie - służą do grabienia liści, a także usuwania zanieczyszczeń z trawników, wyrównywania ziemi. 
  • Łopata – do wykopywania, przekopywania ziemi. Bardzo przydatne do wielu prac ogrodowych i przydomowych. 
  • Widły – świetne narzędzie do przygotowywania kompostu, ale także do spulchniania gleby i usuwania darni. 
  • Nożyce i/lub sekator – należą do z najbardziej przydanych narzędzi ogrodowych. Są niewielkie, krótkie, ale także większe z teleskopowymi wysięgnikami, z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Pomagają w prześwietlaniu drzew i krzewów, dbaniu o żywopłoty i krzewy ozdobne. 
  • Konewki - w różnych wariantach, doskonale narzędzie do punktowego nawadniania grządek, rabatek.
  • Zraszacze ogrodowe - bijakowe i wahadłowe umożliwiają precyzyjne nawodnienie różnego rodzaju powierzchni ogrodowej.

Zapowiedź

W kolejnym odcinku Poradnika ogrodnika zobaczymy jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie na początku września, jak przechowywać owoce i warzywa, jak zadbać o drzewa, krzewy i kwiaty tuż przed sezonem zimowym. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama