Najważniejsze prace ogrodowe w drugiej połowie października. Zabezpieczamy drzewa i krzewy przed mrozem.

Mimo, że zima zbliża się szybkimi krokami, w ogrodowym kalendarzu jest jeszcze wiele zadań do wykonania. Nadchodzący już niedługo listopad jest najlepszym czasem na sprzątanie, grabienie i porządkowanie. Przygotowanie roślin na opady śniegu i mróz to najważniejsze zadanie ogrodnika.

Trudny okres zimowy przetrwają dobrze zabezpieczone rośliny.
Sposoby zabezpieczenia drzew i krzewów ozdobnych przed mrozem. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Najważniejsze prace w ogrodzie na przełomie października i listopada
Listopadowe opryski
Ochrona roślin przed mrozem
Rośliny zimozielone w czasie zimy
Zapowiedź

Najważniejsze prace w ogrodzie na przełomie października i listopada

Do naszych głównych obowiązków na przełomie października i listopada jest wykonanie sprzątania ogrodu po zbiorach. Na początku listopada możemy zbierać ostatnie maliny z odmian powtarzających owocowanie. Pozostałe owoce można zebrać, zjeść lub przetworzyć i przenieść do skrzynek - aby w bezpiecznym i suchym miejscu oczekiwały na zimę. 

Po zebraniu owoców sprawdzamu korony i gałęzie drzew. Jeśli zauważymy na owocach gniazda szkodników lub inne choroby, koniecznie usuwamy z nich porażone pędy i zaschnięte owoce tzw. "mumie". Aby opadłe liście nie przenosiły zarażonych nasion i chorób do gleby i nie gniły na trawniku, należy je koniecznie usuwać. Spalenie takich resztek roślinnych jest najlepszym rozwiązaniem. 

Listopadowe opryski 

W listopadzie należy opryskać drzewa owocowe. Jest to najlepszy czas na zabezpieczenie roślin przed szkodnikami i chorobami, które mogą zaatakować je w kolejnym sezonie. Na początku każdego miesiąca warto wykonać oprysk miedzianem. Pamiętajmy, że opryski drzew miedzianem wykonuje się od marca do października, a konkretny termin oprysku zależy od gatunku rośliny. Pomaga to zwalczyć tzw. kędzierzawość liści, czyli najgroźniejszą chorobę, która może zaatakować np. drzewa brzoskwiniowe. Z kolei grusze i jabłonie można opryskać mocznikiem w drugiej połowie miesiąca. 

Ochrona roślin przed mrozem

W okresie październik/listopad można przymierzyć się już do zabezpieczenia drzew i krzewów owocowych przed mrozem. Należy pamiętać nie tylko o częściach nadziemnych, ale także o korzeniach. Mróz może być szczególnie niebezpieczny dla drzew moreli, orzecha włoskiego i brzoskwini. Aby chronić korzenie przed zimnem, wokół podstawy drzew i krzewów można stworzyć kopiec z kory i ziemi. Dobrze jest nie podwiązywać pędów jeżyn i winorośli do podpór, ale położyć je na ziemi i przykryć ziemią, matą słomianą lub tkaniną.

Warto pamiętać, że do ochrony roślin przed mrozem nie można stosować folii polietylenowej. Folia ta nie przepuszcza powietrza, co sprzyja rozwojowi bakterii grzybowych, a także może doprowadzić do przegrzania rośliny. Najlepsze do wykonywania okryć przez zimą są materiały naturalne: worki jutowe, maty słomiane, włóknina, trzcina etc. 

Matami słomianymi, włókniną lub ściętymi gałęziami drzew iglastych przykrywamy np. zimozielone krzewy, takie jak rododendrony czy berberysy. Ale pamiętać trzeba, że zimowe osłony stosujemy tylko wtedy, gdy występują częste mrozy i gleba zaczęła już zamarzać.

Rośliny zimozielone w czasie zimy

Posadzone na jesieni krzewy, drzewa i pnącza, zabezpieczamy także kopczykami u podstawy. Zagrożone suszą fizjologiczną gatunki o zimozielonych liściach np. rododendrony, mahonie, mogą być szczególnie narażone na bezśnieżne, mroźne zimy. Rośliny tracą wodę, ale nie mogą jej uzupełnić z zamarzniętej gleby.

Rośliny mogą być również uszkadzane przez silne wiatry i ostre światło słoneczne. Dlatego późną jesienią dostarczamy roślinom zimozielonym wodę - obficie je podlewając i zraszając. Po wsiąknięciu wody w glebę, miejsce należy przykryć korą, torfem lub zeschniętymi liśćmi, tworząc warstwę o grubości kilku centymetrów.

Gdy gleba zamarznie, młode krzewy okrywamy włókniną, słomą lub trzciną. Ważne jest również zabezpieczenie wrażliwych na mróz odmian, takich jak cyprysiki czy rośliny żywopłotowe. Niskie krzewy, takie jak golteria i wrzosy, brukentalia i dabeckia, należy okryć trzciną, aby umożliwić im dobrą cyrkulację powietrza.

Gdy pod koniec okresu zimowego słońce zaczyna silniej nagrzewać ziemię, jest to znak, że po ustąpieniu mrozów możemy zacząć obfite podlewanie przesuszonych w zimie roślin. Dobrym pomysłem jest podlewanie i zraszanie aż do momentu, gdy liście się rozrosną. Aby śnieg nie powodował szkód, należy podwiązać gałęzie iglaków, które rosną w kolumnach. Regularnie dbać o strząsanie śniegu z roślin o szerokim, rozłożystym pokroju. 

Zapowiedź

A za tydzień, w trakcie czynionych planów na nowy sezon poznamy kilka darmowych programów komputerowych do projektowania ogrodów. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder