Na co powinni uważać alergicy w lipcu?

W lipcu alergicy powinni być szczególnie czujni i świadomi kilku istotnych czynników, które mogą wpływać na nasilenie objawów alergii. Poniżej znajdują się kluczowe punkty, na które warto zwrócić uwagę.

katar fot. Adobe Stock
katar fot. Adobe Stock
Reklama
 1. Pyłki roślin:

  • Trawy: Lipiec to szczytowy okres pylenia traw, które są jednymi z najczęstszych alergenów. Warto unikać przebywania na łąkach i trawnikach, zwłaszcza w suchych i wietrznych dniach.
  • Bylica pospolita: Ta roślina zaczyna pylić w lipcu i może wywoływać silne reakcje alergiczne. Bylica jest często spotykana w zaroślach i na nieużytkach, dlatego alergicy powinni unikać tych obszarów.
 2. Pleśnie:

  • Wysoka wilgotność: Lipiec to miesiąc, w którym często występują deszcze i wysoka wilgotność, co sprzyja rozwojowi pleśni. Pleśnie mogą rosnąć zarówno na zewnątrz (np. na roślinach, w glebie) jak i wewnątrz domów (w wilgotnych pomieszczeniach jak łazienki, piwnice).
  • Klimatyzacja: Używanie klimatyzacji może przyczynić się do rozwoju pleśni w systemach wentylacyjnych. Regularne czyszczenie i konserwacja urządzeń klimatyzacyjnych jest koniecznością.
 3. Ugryzienia owadów:

  • Osy i pszczoły: W lipcu owady te są szczególnie aktywne. U osób uczulonych na jad owadów, ugryzienie może prowadzić do poważnych reakcji alergicznych, w tym anafilaksji. Należy unikać nagłych ruchów, które mogą sprowokować owady, oraz nosić przy sobie zestaw epinefrynowy, jeśli jest to zalecane przez lekarza.
 4. Jakość powietrza:

  • Smog i zanieczyszczenia: W upalne dni jakość powietrza może się pogarszać z powodu zwiększonej emisji zanieczyszczeń oraz występowania smogu fotochemicznego. Osoby z alergiami i astmą powinny śledzić prognozy jakości powietrza i unikać przebywania na zewnątrz w dni o wysokim poziomie zanieczyszczeń.
 5. Odzież i ochrona:

  • Noszenie okularów przeciwsłonecznych: Okulary mogą pomóc chronić oczy przed pyłkami.
  • Częste zmiany odzieży: Po powrocie do domu warto zmienić ubranie i wziąć prysznic, aby zmyć pyłki z ciała i włosów.
 6. Leki i profilaktyka:

  • Leki przeciwhistaminowe: Warto stosować leki przeciwhistaminowe zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zminimalizować objawy alergii.
  • Immunoterapia: Długoterminowe rozwiązanie dla niektórych alergików może stanowić immunoterapia, która polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do alergenu.

Przestrzeganie tych zaleceń pomoże alergikom minimalizować nieprzyjemne objawy i cieszyć się latem w pełni. Regularne konsultacje z lekarzem alergologiem są kluczowe w zarządzaniu alergią i dostosowywaniu planu leczenia do indywidualnych potrzeb.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama