Reklama

Monstera: dziurawa, variegata, deliciosa, monkey: pielęgnacja

Monstera jest obecnie jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Zawładnęła nie tylko mieszkania influencerek, ale również sercami osób kochających zieleń w swoich domach. Duże rozłożyste liście oraz możliwość osiągnięcia znacznych rozmiarów – to tylko niektóre z cech charakterystycznych tej rośliny. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak dbać o monsterę, aby stworzyć jej jak najlepsze warunki do rozwoju.
Monstera deliciosa

Monstera dziurawa: pielęgnacja, podlewanie

Monstera dziurawa (monstera deliciosa) jest rośliną należącą do pnączy z rodziny obrazkowatych. Odznacza się rozkrzewionym pokrojem oraz mięsistymi korzeniami przybyszowymi. To roślina ozdobna o dużych, sercowatych liściach, które z wiekiem są coraz bardziej podziurawione i powycinane. Monstery żyjące w naturalnych warunkach mogą osiągnąć rozmiar nawet do 60 centymetrów średnicy. Rosną jednak powoli i rocznie tworzą ok. 1-2 nowe liście.

Jak pielęgnować monsterę dziurawą?

Monstera jako pnącze wymaga podpory, aby odpowiednio się rozwijać, utrzymywać pion i nie pokładać się na boki. W przypadku młodych roślin z zachowaniem pionu nie będzie dużego problemu, jednak starsze monstery powinny mieć odpowiednią stabilizację. W tym celu sprawdzi się grubszy palik (np. z włókna kokosowego). Pamiętajmy o tym, że roślina z czasem może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości.

Monstera dziurawa uważana jest za roślinę uniwersalną. Najlepiej jednak czuje się w półcieniu. W naturalnych warunkach rozwija się pod koronami drzew. Jeżeli roślina będzie narażona na większą ilość słońca, jej liście mogą być bardziej podziurawione. Z pewnością niewłaściwymi warunkami do jej prawidłowego rozwoju będzie zupełny cień. Brak odpowiedniej dawki światła objawia się brakiem dziur na liściach. Wyjątkiem są młode rośliny, które tych dziur często nie posiadają w początkowej fazie swojego rozwoju. Należy również zrezygnować z miejsca bardzo nasłonecznionego. Wówczas liście będą żółte, poparzone słońcem.

Minimalna temperatura do rozwoju monstery to 13 stopni. Gdy będzie ona zbyt niska, na liściach zaczną pojawiać się czarne plamy. Rośliny te nie lubią przeciągów. Ponadto należy unikać, aby były one narażone na chłód (np. z otwartego okna). Idealne warunki do bytowania monstery to temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Atutem będzie również wysoka wilgotność powietrza (minimum 50 proc.). Jeżeli zależy nam na pięknych, zdrowych, dorodnych liściach, wskazane będzie zastosowanie nawilżacza. Mile widziane jest także regularne zraszanie, o czym kilka słów w kolejnym akapicie.

Monstery uważane są za rośliny mało wymagające. Dlatego też nie wymagają intensywnego podlewania. Latem wystarczy dostarczyć im wody raz na tydzień, natomiast zimą co dwa tygodnie. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do choroby rośliny. W przypadku przelania monstery należy ziemi dać dobrze wyschnąć – powstrzymać się od podlewania przez ok. trzy tygodnie. Dodatkowo latem warto zraszać roślinę dwa razy w tygodniu. Zapobiegnie to usychaniu liści na końcach. Zimą taki oprysk można wykonać raz na tydzień.

Monstera variegata: trend, który nie zwalnia

Najbardziej znaną odmianą monstery dziurawej jest monstera variegata. Wyróżnia się ona nieco mniejszymi, lecz nadal bardziej okazałymi liśćmi niż tradycyjna odmiana tej rośliny. Cechą charakterystyczną są nieregularne kremowobiałe przebarwienia. Czasami może się zdarzyć, że cała powłoka blaszki liściowej będzie pokryta jasnym przebarwieniem, co tylko dodaje jej uroku. Uzyskanie takiego wybarwienia wymaga jednak jaśniejszego stanowiska. Warto jednak pamiętać o tym, że monstera variegata nie toleruje zbyt silnego nasłonecznienia.

Monstera variegata jest rzadziej spotykaną odmianą rośliny, dlatego też jej ceny mogą być nieco wyższe. Uważana jest wręcz za kolekcjonerską roślinę doniczkową, o której marzy wiele osób. Zawdzięcza to swemu charakterystycznemu zabarwieniu.

Monstera variegata ma oryginalny, wręcz nieco modernistyczny wygląd. Doskonale wkomponowuje się zarówno we wnętrza w stylu boho, jak i bardziej tradycyjne. Ostatnio jest to modny motyw wykorzystywany na tkaninach, tapetach oraz w sztuce. Roślinę tę często można spotkać jako główną bohaterkę zdjęć oraz obrazów inspirowanych wzorami botanicznymi. Bezchlorofilowe plamy w kolorze kości słoniowej intrygują i czynią monsterę variegata tak charakterystyczną. Wytrzymałość rośliny uwarunkowana jest naturalnymi warunkami, w których rośnie. Niełatwe środowisko wykształtowały ją na zahartowaną roślinę doniczkową.

Monstera deliciosa: jak dbać?

Monstera deliciosa przystosowana jest do przetrwania w porze deszczowej oraz suchej. Wielu specjalistów uważa, że najlepsze warunki to takie, które odwzorowują jej naturalne środowisko. Dlatego też nie trzeba dbać o to, aby roślina była stale nawodniona, lecz pozwolić ziemi w donicy nieco przeschnąć.

Najlepiej sprawdzi się mocno przepustowe podłoże. Zbyt ciężka i twarda gleba utrudni odpowiednią cyrkulację, co skutkować może gniciem korzeni. Rekomendowane jest połączenie m.in. dobrej ziemi, perlitu oraz kory. Mieszanka zapewni właściwą przewiewność, a podłoże będzie miało odpowiednią skłonność do przesychania.

Pomimo tego, że monstera nie należy do wymagających, aby zadbać o jej szybki wzrost, warto zasilać ją w okresie wegetacji. W tym celu poleca się korzystać z ekologicznych nawozów, które są bogate w mikro- i makroelementy. Wówczas zyskamy pewność, że roślina będzie odpowiednio odżywiona, a jej liście pięknie zielone. Z nawożeniem jednak nie należy przesadzać i stosować niewielką dawkę preparatu. W okresie zimowym można natomiast ograniczyć nawożenie i przelewać monsterę głównie czystą wodą. Taki zabieg pozwoli oczyścić donicę z nagromadzonych przez okres letni soli mineralnych.

Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniej doniczki. Monsterę wyróżnia płaski, szeroki system korzeniowy. Dlatego też doskonale sprawdzą się doniczki nieco niższe o dużych otworach drenażowych. W niektórych sklepach można znaleźć specjalne donice do monster, które mają zapewnić właściwe warunki wodno-powietrzne. Większe powierzchnie zapewnią odpowiednie pole do parowania wody z gleby, co będzie stanowiło dodatkowe nawilżanie powietrza bezpośrednio w otoczeniu rośliny.

Monstera monkey: popularna odmiana rośliny

Monstera monkey mask znana jest także pod nazwą monstera adansonii oraz monstera Adansona. To gatunek roślin kwitnących, który jest szczególnie rozpowszechniony w Ameryce Południowej oraz Ameryce Środkowej. W naturalnym środowisku spotykana jest także w Indiach Zachodnich oraz na wyspach: Grenada, Martynika czy Gwadelupa. Najczęściej występuje w pobliżu dolin rzecznych na niższych wysokościach.

Monkey mask jest silnie płożącym pnączem. Jest to odmiana, która nie osiąga tak imponujących rozmiarów, jak ma to miejsce w przypadku monstery dziurawej. Zazwyczaj dorasta do ok. 1 metra wysokości. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi o sercowatym, lekko wydłużonym kształcie. Mają one liczne otwory, co nadaje jej tego typowego egzotycznego look’u.

Monstera monkey mask odznacza się pierzastym kształtem liści. To również zawdzięcza swojemu naturalnemu pochodzeniu. Wiejące u szczytów tropikalnych lasów wiatry wymusiły poniekąd, aby liście nie miał zwartej struktury. Dziury i postrzępienia chroniły przed złamaniem liści oraz pnia na wypadek silniejszych podmuchów. Dzięki temu roślina może bezpiecznie piąć się w górę, a ryzyko złamania zostaje zdecydowanie ograniczone.

Ta ciekawa, niewymagająca roślina szybko stała się ulubienicą wielu osób. Obecnie chętnie kupujemy ją nie tylko do własnych mieszkań czy biur, ale również wręczamy jako prezent. Dzięki niewielkim wymaganiom uprawowym nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. Gatunek ten sprawdzi się także u początkujących hodowców zieleni. Z pomocą monster można stworzyć w zaciszu własnego mieszkania prawdziwą dżunglę zieleni.

Monstera: jedna roślina, wiele odmian

Gdy słyszysz „monstera”, z pewnością wyobrażasz sobie duże, rozłożyste, postrzępione liście. Tak naprawdę na świecie jest ok. 30 różnych odmian tej rośliny. To, co je łączy to faktycznie piękne, wiecznie zielone liście. Najwięcej gatunków występuje w Ameryce Środkowej oraz Indiach Zachodnich. Niemniej jednak sama odmiana monstery dziurawej pochodzi z Meksyku.

Oprócz standardowych zabiegów pielęgnacyjnych, które zostały opisane powyżej, o monsterę można dodatkowo się troszczyć. Zalecane jest m.in.:

  • Przecieranie liści monstery wilgotną szmatką raz na dwa tygodnie, aby zetrzeć z nich kurz. Na dużych powierzchniach może się on osadzać, tworząc nieestetyczną szarawą powłokę.
  • Stawianie doniczki na podstawce wypełnionej kamieniami i wodą – parująca woda dodatkowo nawilża roślinę. Należy jednak nie dopuścić, aby to sama doniczka stała w wodzie, a ziemia nadmiernie ją chłonęła.
  • Dosypywanie świeżej ziemi po usunięciu wierzchniej warstwy podłoża – taki zabieg należy wykonywać raz w roku.

Monstera nie jest wymagającą rośliną. Wystarczą podstawowe zabiegi, aby cieszyć się dorodną rośliną przez lata. Piękne, rozłożyste, poszarpane liście mogą zdobić nasze mieszkania długi czas. Monstera to modna roślina doniczkowa, która z pewnością pozostanie trendem wielu sezonów.


Zobacz także:

Inga Więch

Inga uwielbia niezobowiązujące podróże po sklepach i galeriach handlowych. Jest niezłą łowczynią różnych okazji online. W wolnych chwilach słucha muzyki, tańczy i gra w gry (zarówno planszowe, jak i na PC). Miłośniczka długich spacerów.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Od środy w PolomarkeciePOLOmarket
1 - 7 grudnia 2021
Gazetka POLOmarket
Świąteczne miasteczko z Leroy MerlinLeroy Merlin
19 listopada - 24 grudnia 2021
Gazetka Leroy Merlin
Od czwartku w Lidlu!     Lidl
2 - 5 grudnia 2021
Gazetka Lidl
Kaufland -wielki wybór na świętaKaufland
2 - 8 grudnia 2021
Gazetka Kaufland
Katalog centralny V2: Kraina zabawek i dekoracji - oferta rozszerzona E.Leclerc
9 listopada - 4 grudnia 2021
Gazetka E.Leclerc
Zestawy na święta od T-Mobile! T-Mobile
8 listopada - 22 grudnia 2021
Gazetka T-Mobile
Od poniedziałku w BiedronceBiedronka
29 lis - 4 gru 2021
Gazetka Biedronka
Biedronka - kraina zabawekBiedronka
8 lis - 24 gru 2021
Gazetka Biedronka
W tym tygodniu w Biedronce!     Biedronka
2 - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje świąteczne i nie tylko w Biedronce Biedronka
22 lis - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
29 lis - 15 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
6 - 22 gru 2021
Gazetka Biedronka
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.