Manhattan drink: jak zrobić? Przepis na popularnego drinka manhattan

Manhattan to barmański klasyk. Drink na bazie słodkiego wermutu i whisky cieszy się popularnością na całym świecie. Jest prosty do zrobienia i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jak zrobić Manhattan drink?

drink manhattan
Reklama

Manhattan krok po kroku. Jak przygotujesz taki koktajl?

Manhattan to kultowy drink, którego przygotowanie nie sprawia większych problemów.

Manhattan drink w wersji klasycznej to 3 składniki. PRzygotowanie drinka jest proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy barmańskiej precyzji.

Składniki:

Przygotowanie Manhattan drink:

  1. Wrzuć do shakera lub potłucz wałkiem w ręczniku kuchennym kilka kostek lodu
  2. Do shakera lub dużego słoika wlej składniki i potrząśnij energicznie kilka razy.
  3. Przelej zawartość do schłodzonego kieliszka. Korzystaj z sitka, dzięki czemu kawałki lodu pozostaną w shakerze.

Jak i w czym podać drink Manhattan?

Pierwotnie drinki Manhattan podawano w szklance do whisky. Od lat 70. XX wieku koktajl ten serwowany jest w charakterystycznym kieliszku koktajlowym. Drink można udekorować skórką z pomarańczy lub wisienką koktajlową. Ciekawą opcją jest też dekoracja krawędzi kieliszka słodkim proszkiem.

Manhattan: drink z długą historią

Drink Manhattan to prawdopodobnie pierwszy drink z wermutem. Znany na całym świecie drink Manhattan poprzedził powstanie kolejnych klasyków, takich jak drink Martinez i Martini (znane z historii o Jamesie Bondzie)

Niektórzy badacze i znawcy kultury barmańskiej przekonują, że drink Manhattan powstał w połowie XIX wieku w jednym z nowojorskich barów. Przygotował go nieznany z imienia i nazwiska barman, który chciał w ten sposób wzmocnić klienta leczącego rany po burzliwym pojedynku. To tylko jedna z możliwych historii powstania tego koktajlu. Historia szczególnie interesująca dla wszystkich miłośników Dzikiego Zachodu.

Inna geneza powstania drinka Manhattan mówi o tym, że stało się to w 1874 roku w Manhattan Club, w którym zorganizowane zostało wielkie przyjęcie na cześć Samuela J. Tildena – nowego gubernatora Nowego Jorku. Koktajl z połączenia wermutu i whisky lał się tego wieczoru strumieniami, a sama nazwa pochodzić ma od nazwy klubu, w którym podany został po raz pierwszy.

Jest jeszcze trzecia hipoteza powstania drinka Manhattan. Ostatnia wersja mówi o tym, że powstał on pod koniec XIX wieku w barze na Broadwayu, a jego twórcą był tajemniczy pan Black.

Jak drink Manhattan wszedł do mainstreamu?

Drink Manhattan początkowo był koktajlem typowo męskim. Podawany często jako aperitif, czyli czekadełko, przed głównym posiłkiem.

W swojej długiej historii drink Manhattan miał też sporo wielko ekranowych występów. Dzięki doskonałej roli Marilyn Monroe w “Pół żartem, pół serio” (1959) drink przestał był kojarzony tylko z męską klientelą. Monroe, w roli uroczej dziewczyny chętnie sięgającej po kieliszek Manhattana rozpropagowała drinka także wśród kobiet.

Drink Manhattan był też ceniony przez Franka Sinatrę. Piosenkarz, który kojarzony jest najczęściej z butelką Jacka Danielsa, do swoich ulubionych drinków zaliczał też Manhattan.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama