MAKRO Polska z ważnymi informacjami dla przedstawicieli branży HoReCa!

Sieć hurtowni MAKRO Polska dzieli się wiedzą i pokazuje najlepsze praktyki prowadzenia restauracji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Premiera pierwszego w Polsce poradnika „Zrównoważona restauracja”!

MAKRO Polska wydaje pierwszy e-book na temat modelu CSR w branży HoReCa
Jak prowadzić zrównoważony biznes w branży HoReCa, porady zawarte w poradniku „Zrównoważona restauracja”. Źródło: Adobe Stock
Reklama

E-book od Makro Polska i nowe rozwiązania

Sieć hurtowni MAKRO Polska wydała pierwszy w Polsce e-book poświęcony modelowi zrównoważonej restauracji. Publikacja ma na celu podnoszenie świadomości w zakresie działań CSR wśród przedstawicieli branży HoReCa.

W książce, jak podała sieć handlowa, znajduje się m.in. opis narzędzi oraz gotowe rozwiązania, które pomagają ograniczyć negatywny wpływ na środowisko podczas prowadzenia restauracji. Konsekwencją wdrożenia nowych rozwiązań jest także ograniczenie wydatków, na przykład przez zmniejszenie zużycia energii.

Jak twierdzi Marek Dymkowski, właściciel hotelu Niemcza SPA – Fotowoltaika w sposób istotny obniża nam koszty, ponieważ w zasadzie większość urządzeń m.in. mroźnie, chłodnie i podgrzewany basen, w okresie od kwietnia do października są przez nią wspierane i energia elektryczna, którą pozyskujemy, jest w całości wykorzystywana na miejscu.

E-book podaje przykłady - jak ograniczyć stosowanie plastiku

Istotnym aspektem w zakresie dbania o środowisko jest również ograniczenie stosowania produktów z tworzyw sztucznych i zachęcanie klientów do korzystania z wielorazowych opakowań. Jak wskazuje Anna Możejko, właścicielka piekarnio - cukierni bakeMANIA – Od lat staramy się ograniczać ilość plastiku. Obecnie używamy tylko biodegradowalnych kubków do granoli i lemoniady bądź mini deserków typu panna cotta. Zrezygnowaliśmy całkowicie z opakowań plastikowych na ciasta. Zastąpiliśmy je papierowymi eko pudełkami.

Jakość, to także odpowiedni dobór produktów

Według Makro Polska, jakością odznaczać się powinny także produkty. Warto w tym aspekcie zwrócić uwagę na ich dobór. W e-booku zawarte są informacje o korzyściach wynikających z wprowadzenia etycznych, certyfikowanych artykułów oraz odpowiedzi na pytania, jakie warunki musi spełnić żywność przetworzona, aby została uznana za ekologiczną. Nie zabrakło również opisu nowego zjawiska, tak zwanego menu klimatycznego, w którym uwzględniony jest ślad węglowy przygotowanego dania.

Premiera pierwszego w Polsce poradnika Makro Polska
MAKRO Polska wprowadza pierwszy e-book o zrównoważonym modelu gastronomii. Fot. MAKRO Cash & Carry Polska

Branża nie może marnować żywności

Znacznym wyzwaniem, które dotyka branżę, jest marnotrawstwo żywności. Zdaniem Macieja Możejki, eksperta ds. rozwoju biznesu klienta, należy maksymalnie wykorzystywać dostępne surowce zgodnie z filozofią zero waste. Ekaspert twierdzi m.in., że – Jeden z szefów kuchni, z którym miałem okazję współpracować, wszystkie ścinki z warzyw (z marchwi, pietruszki, selera) suszy w dehydratorze, a następnie dodaje do bulionu. Dzięki temu bulion zyskuje bardzo wyjątkowy smak i jest dużo bardziej aromatyczny. To doskonały przykład tego, jak w każdym biznesie możemy poszukać takich możliwości, aby na nowo tworzyć rzeczy z takich, które są pozornie niepotrzebne albo wykorzystywać te, które mamy do tego, aby wzbogacać smak naszych dań.

W e-booku także - porady dotyczące kierowania zespołem

Restauratorzy w e-booku znajdą także informacje dotyczące dobrych praktyk podczas kierownia zespołem pracowników. Dowiedzą się, co jest ważne dla zatrudnionych oraz w jaki sposób mogą zadbać o atmosferę w pracy. Autorzy ebooka podkreślają, że podejmowanie inicjatyw proekologicznych jest obowiązkiem każdego restauratora, a angażowanie gości w akcje związane z szeroko pojętą społeczną odpowiedzialnością biznesu ma wymiar nie tylko wizerunkowy, ale także daje poczucie pełnienia ważnej misji przez ich lokale.

W e-booku wiedza od ekspertów z branży

Nowa publikacja została przygotowana we współpracy z ekspertami z MAKRO Polska m.in.: Beatą Filiks, Robertem Ciechomskim, Maciejem Możejko, Wojciechem Szydlikiem, Akademią Inspiracji oraz specjalistami zewnętrznymi, między innymi z Norbertem Konarzewskim, Dyrektorem Biura Federacji Polskich Banków Żywności, Kajetanem Brożonowiczem, Konsultantem ds. transformacji, Viverno. Jak podała sieć handlowa, e-book „Zrównoważona restauracja” można pobrać bezpłanie na stronie: https://gazetki.makro.pl/ebook-zrownowazona-restauracja.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama