Luty w ogrodzie: przygotowujemy sadzonki, bielimy, przycinamy!

W lutym wykorzystujemy wolny czas na przygotowania do nowego sezonu w naszym ogrodzie. Czekającym nas ważnym zadaniem jest także sprawdzenie stanu drzew i krzewów - zarówno owocowych, jak i ozdobnych oraz ich przycinanie.

Podczas lutowego przycinania drzew i krzewów warto sprawdzić czy na roślinach nie ma oznak szkodników. Źródło: Adobe Stock
Podczas lutowego przycinania drzew i krzewów warto sprawdzić czy na roślinach nie ma oznak szkodników. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Najważniejsze zadania w lutym
Terminy uzależnione od pogody
W ogródku warzywnym
W sadzie - zimowe przycinanie krzewów i drzew owocowych
O czym trzeba pamiętać po wykonaniu cięcia?
Iglaki w lutym
Zapowiedź

Najważniejsze zadania w lutym

Do najważniejszych zadań zimową porą w naszym ogrodzie, w lutym będzie należało m.in. przygotowanie rozsad kwiatów i warzyw, sprawdzenie stanu wybielonych pni drzew owocowych, zabezpieczenie pni drzew przed gryzoniami, wykonanie zimowego przycinania drzewek i krzewów, oczyszczenie drzew iglastych rosnących na działce z martwych igieł.

Terminy uzależnione od pogody

W tym miejscu warto podkreślić, że podczas planowania niektórych prac w ogrodzie, w lutym musimy uzależnić ich wykonanie od pogody. Planując prace ogrodnicze w lutym sprawdzamy koniecznie prognozę pogody na dany i na kolejny dzień, starając się wykonywać prace przy temperaturach dodatnich. 

W ogródku warzywnym

W naszym ogródku warzywnym przeprowadzamy porządki. Usuwamy z grządek liście, pozostawione na jesieni w roli ściółki. Zebrane liście można teraz przełożyć na kompost. Gdy mrozy nie odpuszczają warto okryć folią, włókniną lub gałązkami świerczyny, wczesne odmiany warzyw rosnące w gruncie, takie jak szpinak warzywny, sałata, rzodkiewka, czy kalarepa

W tym czasie możemy już zacząć przygotowywać rozsady warzyw wczesnowiosennych, takich jak por, kapusta, papryka, pomidory, cebula, sałata. Najlepsze efekty w przygotowaniach rozsad dają tzw. kiełkowniki lub wielodoniczki. Ta naczynia pozwalają zaoszczędzić sporo ziemi i stosując je nie marnujemy nasion.

Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim ich doborze do wielkości siewek. Po ok. 3-4 tygodniach siewki należy przenieść do mniejszych doniczek lub do inspektu, a do ziemi można je przenieść dopiero wtedy, gdy minie czas przymrozków. 

W sadzie - zimowe przycinanie krzewów i drzew owocowych

Ważne zadania do wykonania w ogrodzie czekają nas, jeśli chcemy mieć piękne drzewa i krzewy zarówno dekoracyjne, jak i owocowe. Przed przystąpieniem do ich przycinania trzeba sprawdzić stan pobielonych pni drzew owocowych. Często zdarza się, że silne opady deszczu zmywają warstwę wapna z pni już pobielonych drzew i krzewów. Jeśli stwierdzimy, że warstwa wapna została zmyta, bielenie drzewek owocowych powinniśmy teraz powtórzyć, zwłaszcza od południowej strony. 

Warto też pamiętać, że w pierwszej kolejności do przycinania trzeba wybrać krzewy owocowe porzeczki i agrestu. Można też w lutym wykonać cięcie krzewów malin. Jeśli chodzi o przycinanie drzew owocowych to prace można odłożyć nawet na początek kwietnia. Pamiętajmy, że w lutym nie możemy natomiast przycinać krzewów kwitnących wiosną np. krzewów forsycji. 

Jeśli zdecydujemy się na cięcie drzew owocowych już w lutym, to jako pierwsze można przycinać drzewa, które są najbardziej odporne na mrozy, czyli grusze lub jabłonie. Przycinamy jabłonie, grusze, oraz śliwy - odmiany późno dojrzewającej oraz orzechy włoskie. Z kolei drzewa owocowe - pestkowe, takie jak wiśnie, czereśnie oraz wcześnie dojrzewające śliwy, przycinamy dopiero w lecie, po owocowaniu. 

O czym trzeba pamiętać po wykonaniu cięcia?

Pamiętajmy, aby po wykonaniu cięcia drzewek lub krzewów owocowych podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające, do których należy m.in.:

  • zabezpieczenie ran na gałęziach maścią ogrodniczą;
  • usunięcie z drzewek owocowych  tzw. mumii, czyli zaschniętych owoców.

Podczas przycinania drzew i krzewów w lutym, warto sprawdzić także, czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników  lub objawów chorób drzew owocowych

Iglaki w lutym

Jeśli rosną w naszym ogrodzie krzewy lub drzewa iglaste, to luty jest najlepszym miesiącem na przeprowadzenie zimowego oprysku przeciwko szkodnikom, takim jak mszyca świerkowa, oraz przeciw brązowieniu igieł. Oprysk, oprócz uodpornienia naszych roślin przez szkodnikami, zwiększa także ich odporność na choroby grzybowe.

Oprócz oprysków sprawdzamy, czy możemy wykonać w lutym cięcie iglaków?

Przycinanie iglaków jest konieczne dla zachowania ładnego pokroju i zdrowego wzrostu roślin. Jednak ważny jest odpowiedni termin przycinania iglaków. Musimy pamiętać, że najlepszym czasem do przycinania iglaków jest okres wiosenny.

Zatem cięcie iglaków wykonujemy dopiero w kwietniu lub w maju. Podczas cięcia wycinamy uszkodzone przez mróz pędy oraz przycinamy gałęzie w celu ich uformowania. W lutym wszystkie drzewa iglaste i liściaste otrząsamy regularnie ze śniegu, aby nie łamał gałęzi i pędów.

Zapowiedź

W następnym tygodniu sprawdzimy jakie rośliny sprawdzą się posadzone w donicach na tarasie. Zapraszam.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder