Lato zamknięte w słoiku: Domowe przetwory od A do Z

Lato to czas, gdy natura obdarza nas prawdziwym bogactwem smaków i aromatów. Wszędzie wokół roi się od świeżych, soczystych owoców i chrupiących warzyw, pełnych witamin i minerałów. To idealna chwila, by nie tylko konsumować, ale także przygotować z nich przetwory na mroźniejsze miesiące.

przetwory
przetwory na zimę Fot. Materiały prasowe
Reklama

Jeżeli chcesz cieszyć się latem przez cały rok, przetwory owocowe czy warzywne to doskonała opcja. Dodatkowo własnoręcznie przyrządzone przetwory, smakują lepiej niż te kupne ze sklepu. Sam zdecyduj jaki przysmak chcesz przygotować! Wybór jest naprawdę duży: od owoców leśnych, przez jabłka i gruszki, aż po wiśnie i pigwę. Nie zapominajmy także o warzywach, które również świetnie sprawdzają się w formie przetworów. Może chcesz dżem z dyni, marynowaną cukinię, a może kiszone warzywa? Każda z tych opcji to doskonały dodatek do różnych dań. Poznaj sekrety domowych przetworów, dzięki którym zimą również poczujesz smak letnich miesięcy!

Siła naturalnych składników: przetwory bez chemii 

Pierwszym i najważniejszym argumentem za robieniem własnych przetworów jest ich naturalność. Jak podkreśla dietetyk Jadwiga Przybyłowska, domowe przetwory nie zawierają konserwantów, barwników czy wzmacniaczy smaku. To czysta esencja tego, co najlepsze w sezonowych owocach i warzywach, zamknięta w słoiku.

Tworząc samodzielnie przetwory, zapewniamy sobie dostęp do wyjątkowych smaków przez cały rok. Domowe soki z malin czy czarnej porzeczki to prawdziwe bomby witaminowe. Nie tylko poprawiają humor w szaro-bury dzień, ale też wzmacniają odporność. Pomagają nam również w walce z infekcjami. Tak samo działają domowe dżemy czy powidła. 

Marmolada, dżem czy konfitura?

Czy lepiej przygotować marmoladę, dżem czy może konfiturę? Cukier, poza rolą słodzącą, działa też jako naturalny środek konserwujący. Mimo to Jadwiga Przybyłowska radzi, by z umiarem podchodzić do jego ilości. Różne owoce i rodzaje przetworów wymagają różnych dawek cukru.

dżem, konfitura i marmolada to uwielbiane słodkie przetwory
Przetwory z owoców umilą ci zimowe wieczory. Fot. Materiały prasowe

Na przykład, w marmoladzie zwykle używa się około 50 g cukru na 1 kg owoców. W dżemach nieco więcej – 60 g na 1 kg owoców. Natomiast w konfiturach nawet do 1 kg cukru na 1 kg owoców. Ponadto, dla idealnej konsystencji przetworu, warto również zwrócić uwagę na zawartość pektyn w używanych owocach. Na przykład, owoce leśne i wiśnie wymagają więcej cukru niż jabłka, cytrusy czy morele. Nie krępuj się eksperymentować z różnymi kombinacjami owoców o różnej zawartości pektyn.

Solimy, kwasimy, gotujemy

Dzięki samodzielnemu tworzeniu przetworów mamy pełen wpływ na ich skład. Możemy je dostosować do własnych upodobań i potrzeb. Żaden sklepowy produkt nie dorówna temu, co zrobimy sami. Nie chodzi tutaj tylko o skład, ale także o smak.

przetwory na zimę z warzyw
Przetwory warzywne to świetny dodatek do obiadu. Fot. Materiały prasowe

Cukier to powszechnie stosowany środek konserwujący w przypadku owocowych przetworów. Jeśli dżemy i konfitura to nie wasza bajka, nic straconego. Warzywa możemy zakonserwować w inny sposób. Jedną z najstarszych technik konserwacji żywności jest użycie soli. Pomaga ona wyciągnąć naturalne soki i zapobiega rozwojowi bakterii. Zaleca się jej użycie w ilości około 20% w stosunku do wagi produktu. Ważne, aby sól całkowicie pokryła produkt. Warzywa można zamarynować również w wodzie z dodatkiem soli i kwasku cytrynowego.

Grunt to właściwy moment

Wybierając owoce i warzywa na domowe przetwory, nie można zapomnieć o sezonowości. Wrzesień i wczesna jesień są idealne na zebranie jabłek, winogron, aronii czy śliwek. Jeśli chodzi o warzywa, w tym okresie doskonale sprawdzą się papryka i kalafior. Październik to z kolei najlepszy moment na zebranie owoców takich jak pigwa i gruszka. Te owoce w tym czasie dojrzewają do wyjątkowego, słodkiego smaku. W przypadku warzyw biała i czerwona kapusta są doskonałym wyborem. Z kapusty można przygotować przetwory pasujące na różne okazje. Natomiast późną jesienią królują grzyby, które można potem przerobić na różne sposoby. Najpopularniejsze to duszenie czy marynowanie. Listopad natomiast to doskonały czas na przetwory z buraków, dyni oraz żurawiny.

Przeczytaj także: Grzybobranie od A do Z

Warto również pamiętać, że kupując produkty w ich sezonie, unikamy przepłacania. Za te same warzywa i owoce zakupione zimą trzeba by było zapłacić znacznie więcej.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama