Która konsola do gier jest najlepsza? PS4 czy Xbox?

Graczy dzieli się na miłośników konsoli Xbox One, Playstation 4 oraz Nintendo Switch. Każda z grup fanów gier wideo uważa, iż preferowane przez nich urządzenia jest najlepsze. W rzeczywistości jednak każda konsola ma swoje wady i zalety oraz jest przeznaczona dla innej grupy graczy. Zatem, które z wymienionych na wstępie urządzeń ma najlepszą grafikę, najbogatszą bibliotekę gier oraz jest najbardziej uniwersalne? Która konsola będzie lepsza dla dorosłego, a która dla dziecka? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części naszego artykułu.

Reklama

PlayStation 4 Slim i PS4 Pro - dlaczego cieszy się aż tak dużą popularnością wśród graczy na całym świecie?  

gamepad

Wielu graczy uważa, iż konsola firmy Sony jest urządzeniem idealnym. Faktycznie, sprzęt ten może pochwalić się największą, dostępną na rynku biblioteką gier (w tym tych wydawanych na wyłączność japońskiego producenta - między innymi Uncharted, The Last of Us, Horizon: Zero Dawn, Bloodborne, czy też Shadow of the Colossus). Co więcej, dla konsol firmy Sony jest również dostępna doskonale działająca w naszym kraju usługa PlayStation Plus. Pozwala ona na dostęp do dużej ilości darmowych tytułów, zniżek oraz możliwość prowadzenia rozgrywki online.

PlayStation 4 Slim jest podstawą wersją japońskiej konsoli. Urządzenie charakteryzuje się bardzo ciekawym i nowoczesnym designem oraz może pełnić funkcję domowego centrum rozrywki. Wszystko to dzięki wbudowanemu odtwarzaczowi płyt Blu-ray, dostępowi do platform streamingowych, intuicyjnemu kontrolerowi DualShock 4 oraz możliwości podłączenia gogli PlayStation VR.

Oczywiście, PlayStation 4 Slim  to niejedyna propozycja firmy Sony. Dla bardziej wymagających klientów firma przygotowała PlayStation 4 Pro, które pozwala na cieszenie się rozdzielczością 4K oraz jakością HDR. Bez wątpienia jest to wybór dla graczy, którzy cenią sobie możliwości gry na najwyższych ustawieniach graficznych.

Podsumowując, konsole PlayStation powinni wybrać wszyscy ci, którzy cenią sobie:

 • wysoką jakość grafiki, 
 • rozdzielność 4K i jakość HDR,
 • dostęp do tytułów dedykowanych wyłącznie konsolom Sony,
 • trwałość sprzętu.

PlayStation 5 – wyższy poziom rozrywki

PlayStation 5 nie jest jeszcze dostępna na rynku i nie wiadomo także, kiedy producent ogłosi jej oficjalną premierę. Niemniej jednak, doniesienia medialne mówią, iż nowa konsola będzie obsługiwać rozdzielczość 8K i wspierać kompatybilność wsteczną. To ostatnie oznacza, iż posiadacze konsol oznaczonych numer 4 mogą spokojnie oczekiwać nadejścia nowej generacji japońskich urządzeń.

Xbox One S i Xbox One X – domowe centrum rozrywki

xbox

Xbox One S i X są urządzeniami uniwersalnymi, które można polecić wszystkim graczom. Oczywiście, w porównaniu do japońskich konsol charakteryzują się one nieco uboższą biblioteką gier (dostępne są po prawdzie tytuły niedostępne również na innych urządzeniach - między innymi Gears of War 4, Forza Motorsport 3, Halo 5: Guardians, Ori and the Blind Forest, Sea of Thieves czy Cuphead), ale mogą się pochwalić jednocześnie napędem Ultra HD Blu-ray. Dodatkową zaletą są świetnie działające usługi mobilne takie, jak Xbox Live Gold, Xbox Game Pass, Xbox Play Anywhere oraz program pozwalający na zagranie w starsze tytuły.   

Xbox One S jest podstawową wersją amerykańskiej konsoli. Nie należy jednak zapominać również o modelu X, który jest dedykowany dla graczy poszukujących jeszcze lepszych doznać podczas rozgrywki. Podsumowując, konsole Xbox One powinny być wybrane przez osoby, które poszukują:

 • napędu Ultra HD Blu-ray połączonego z konsolą,
 • uniwersalnego sprzętu, który posiada bardzo wygodny kontroler,
 • dostępu do gier takich, jak Halo, czy też Motorsport 3.

Nintendo Switch i 2DS/3DS – inne rodzaj rozrywki

nintendo

Nintendo Switch to nieco inny rodzaj konsoli, która stawia raczej na grywalność kosztem grafiki. Urządzenie jest skierowane do dzieci, jak i graczy dorosłych. Co więcej, łączy w sobie cechy konsoli stacjonarnej oraz mobilnej. Ogromną zaletą urządzenia firmy Nintendo jest kontroler joy-conom. To innowacyjne urządzenie pozwala bowiem w bardzo ciekawy i niespotykany sposób sterować swoim ruchami podczas gry (pad umożliwiają również grę z innymi osobami). Pewnym pozytywnym aspektem jest również szeroki wybór akcesoriów dedykowanych do konsoli.

Nintendo 3DS i 2DS to nieco mniej popularne, siostrzane urządzenia umożliwiające rozgrywkę w dowolnym miejscu. Sprzęt jest niedrogi, a biblioteka dedykowanych do niego gier całkiem spora, co pozwala na długie godziny zabawy. Podsumowując, dla kogo przeznaczone są konsole Nintendo? Tak więc:

 • miłośników konsol przenośnych,
 • osób ceniących sobie grywalność,
 • fanów klasyki gier - na przykład Pokemonów,
 • miłośników wspólnej zabawy z przyjaciółmi.

Nintendo Classic Mini SNES – powrót do lat młodości

Nintendo Classic Mini SNES to propozycja dla graczy dojrzałych, którzy pamiętają jeszcze tytuły takiej, jak The Legend of Zelda: A Link to the Past, Super Metroid, Street Fighter II Turbo. Sprzęt oczywiście nie zachwyca realistyczną grafiką i płynnością działania, ale pozwala przenieść się do lat młodości. Do rozrywki na współczesnym poziomie służą z pewnością inne konsole.

Nvidia Shield – nie tylko Playstation, Xboxa i Nintendo

Nvidia Shield to w rzeczywistości przystawka do telewizora pozwalająca się cieszyć grami w domowym zaciszu. Sprzęt pełni role domowego centrum multimedialnego. W głównej mierze wynika to z faktu, iż pozwala wykorzystać telewizor do gry w produkcję pobrane ze sklepu Play, odtworzenie filmów z popularnych platform, czy też słuchanie muzyki. 

Słowem zakończenia, każdy gracz ma inne potrzeby. Z tego też względu, przed zakupem konsoli potencjalny klient musi odpowiedzieć sobie, czego oczekuje od konsoli? - dopiero wtedy możliwy jest wybór odpowiedniego urządzenia.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama