Krokusy w naszym ogrodzie. Odmiany, pielęgnacja, najciekawsze miejsca od obsadzenia.

W listopadowym ogrodzie możemy obserwować coroczny cykl przemijania. Kolorowe jeszcze niedawno miejsca tracą barwy, a wiele roślin zaczyna obumierać, przygotowując próchniczny zasób dla młodych pokoleń. W tym okresie - na przełomie października i listopada postaramy się przygotować nowe kompozycje z krokusów (szafranów), które powitają nas pięknymi kolorami kolejnej wiosny.

Krokusy w naszym ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja, odmiany
Krokus. Drobny, niepozorny kwiatek, którego siła tkwi w barwie. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Pochodzenie krokusów
Wybieramy miejsce dla krokusów
Kiedy sadzimy krokusy?
Jak uzyskać krokusowe łąki?
Pielęgnacja krokusów
Ciekawostka - cenny szafran
Zapowiedź

Pochodzenie krokusów

Krokusy pochodzą Azji Mniejszej, a obecnie wiele odmian rośnie naturalnie w  Europie Środkowej. Krokusy można rozmnażać z tzw. bulwocebul, z których wyrastają ładne, wąskie liście, w zależności od gatunku osiągające wysokość od 5 do 15 cm. Wyróżnia się krokusy wiosenne, jesienne oraz krokusy wielkokwiatowe.

Krokusy wiosenne kwitną wczesną wiosną, od lutego do marca, podobny czas kwitnienia mają krokusy wielkokwiatowe, które kwitną od lutego do kwietnia. Krokusy jesienne z kolei, zakwitają w naszym ogrodzie od września do października. Jeśli szukamy miejsc w Polsce, gdzie można obejrzeć niespotykane, fascynujące kolorowe "dywany" łąk krokusowych, to warto się na wiosnę udać do Doliny Chochołowskiej w Tatrzańskim Parku Narodowym. 

Wybieramy miejsce dla krokusów

Jeśli zamierzamy posadzić na przełomie października i listopada tzw. krokusy wiosenne, czyli te, które zakwitną w następnym roku na wiosnę, możemy wybrać dla nich miejsca dobrze oświetlone, z ziemią przepuszczalną. W tych samych warunkach oświetleniowych można sadzić krokusy kwitnące na jesieni, choć te "jesienne" odmiany poradzą sobie także w miejscach na wpół zacienionych, także na glebach przepuszczalnych.

Klasyczne krokusy ogrodowe dobrze się czują na stanowiskach słonecznych, a także półcienistych. Co do gleby warto jeszcze raz podkreślić, że krokusy lubią rozwijać się na glebach dobrze przepuszczalnych, które nie magazynują wody. 

W naszym ogrodzie znajdzie się zapewne wiele miejsc, którym krokusy nadadzą nowego, pięknego wyglądu. Stworzone, zwłaszcza w krokusów wiosennych kolorowe połacie zaskoczą na wiosnę każdego gościa w naszym ogrodzie. Zobaczmy teraz, w jakich miejscach możemy posadzić krokusy w ogrodzie. Jest kilka ciekawych stanowisk, które można ozdobić "krokusowym dywanem". Są to na przykład: 

  • krokusowe ogródki na skalniakach, z niskimi odmianami krokusów;
  • rabaty krokusowe tworzone wraz z innymi roślinami;
  • krokusowe ozdoby sadzone wzdłuż ścieżek w ogrodzie;
  • barwne dywany z krokusów stworzone na wydzielonym kawałku otwartej przestrzeni w ogrodzie, które można uzupełnić innymi wczesnymi odmianami kwiatów wiosennych.

Do odmian kwiatów, na które warto zwrócić uwagę przy wybieraniu krokusowych kompozycji wiosennych, można zliczyć kwitnące na wiosnę kwiaty takie jak np.: miodunka (Pulmonaria), śnieżyczka (Galanthus), rannik (Eranthis) oraz ciemiernik (Helleborus). 

Kiedy sadzimy krokusy?

Tak, jak już wspomnieliśmy wyżej wyróżnia się trzy rodzaje krokusów: krokusy wiosenne, jesienne oraz krokusy wielkokwiatowe. Krokusy wiosenne, czyli te, które zakwitną na wiosnę sadzimy na przełomie października i listopada. Rośliny, które mają zakwitnąć na jesieni np. krokus okazały (Crocus speciosus), czy krokus uprawny (Crocus sativus), sadzimy w sierpniu.

Jeśli chodzi o techniczne warunki sadzenia krokusów wiosennych krokusowe bulwocebule należy wkładać w ziemię na głębokość ok. 5 - 10 cm, w odstępach ok. 6 cm między bulwami. Krokusy jesienne ze względu na większe bulwocebule, sadzimy kilka centymetrów głębiej.

Jak uzyskać krokusowe łąki?

Chcąc uzyskać w ogrodzie zawsze niecodzienny efekt tzw. "krokusowej łąki" warto posadzić obok siebie około 12 bulwocebul krokusów. Gdy mamy więcej miejsca, możemy zamiast zielonego trawnika "zrobić" sobie dużą kolorową łąkę z krokusów sadząc je w nieuporządkowanym schemacie, przy zachowaniu odstępów ok. 5 - 6 cm między bulwami. Do przysposobienia pięknej łąki posłużą nam odmiany krokusów, takie jak np.:

  • krokus wiosenny (Crocus vernus);
  • krokus żółty (Crocus flavus);
  • krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus);
  • krokus złocisty (Crocus chrysanthus). 

Pielęgnacja krokusów

Krokusy są łatwe w rozmnażaniu i uprawie. Są roślinami wysoce mrozoodpornymi, nie wymagają od nas szczególnych działań ochronnych. Nie trzeba ich wykopywać z ziemi po przekwitnięciu. Można, zamiast tego, ziemię wokół roślin okryć na zimę odpowiednią warstwą kory lub torfu. Jedynie przed sadzeniem krokusów powinniśmy zadbać o dobre wypielenie rabat ze względu na wrażliwość tych roślin na chwasty. Nawożenie - zwykle nawozem organicznym - można przeprowadzić na wiosnę, gdy roślina zaczyna rozwijać liście. 

Ciekawostka - cenny szafran

Pozyskiwany ze słupków krokusów szafran jest najdroższą przyprawą świata. Zwykle kilogram szafranu można uzyskać z około 200 tysięcy krokusów. Ceny na rynkach światowych za kilogram szafranu osiągają w zależności od jakości od 3000 do 14000 euro. 

Zapowiedź

W następnym tygodniu przeczytamy o warzywach, które można uprawiać w ogrodowej szklarni. Zapraszam! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder