• Logo
 • Krakówul. Bolesława Czuchajowskiego

Koronawirus, a bezpieczeństwo. Najnowsze informacje i zmiany w życiu obywateli.

Koronawirus jest teraz tematem numer jeden. Bądź na bieżąco z nami i aktualizuj wiedzę.

Rząd już kilka dni temu apelował do właścicieli dużych i małych firm, aby umożliwili pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe. Model zdalnej pracy przyjął się w wielu miejscach z powodzeniem

Koronawirus – to musisz wiedzieć.

Przypomnijmy, do zakażenia Koronawirusem dochodzi drogą kropelkową. Wirus potrafi utrzymywać się przez określony czas w powietrzu, a także na przedmiotach. Z tego powodu powinniśmy unikać miejsc zatłoczonych przez ludzi oraz bezpośredniego kontaktu z osobami mającymi objawy chorobowe. Unikajmy dotykania dłońmi twarzy i często myjmy ręce!

Objawy Koronawirusa: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, bóle mięśni.
Gdy tylko zauważysz złe samopoczucie, które sugerowałoby możliwość zakażenia, kontaktuj się ze specjalną infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia tel: 800 190 590

dom i telefon

Koronawirus - aktualizacja 10.04

Nowa tarcza antykryzysowa! Będzie trzecia?

Tarcza antykryzysowa 2. 0 została przyjęta przez sejm. Wprowadzono poprawki do poprzednich postulatów.
Jedna z poprawek uprawnia premiera do ogłoszenia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Dotyczy to sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Inną zmianą jest to, że spłatę kredytu studenckiego będzie można przesunąć o pół roku. Co jeszcze?


- Po zmianie przepisów, firmy zatrudniające do 49 osób, będą mogły liczyć na 50-proc. ulgi w składkach na ZUS.
- istnieje możliwość eksmisji sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa.
- rolnicy i ich rodziny objęte przymusową kwarantanną mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- wydłużone zostało świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych oraz pracujących na umowach cywilnoprawnych. Wysokość postojowego to 2080 zł, czyli równowartość 80 proc. pensji minimalnej.

Szykuje się już trzecia wersja tarczy antykryzysowej. Powstają nowe pomysły na zmiany. Rząd przewiduje m.in. zwolnienie ze składek ZUZ wszystkich przedsiębiorców na trzy miesiące oraz rozszerzenie grona beneficjentów tarczy.

Koronawirus - aktualizacja 09.04

Przedłużone obostrzenia!

Dotychczas wprowadzone zasady kwarantanny będą obowiązywały dalej. Znamy już też nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa.

 • Od 16 kwietnia będzie zakaz zakrywania ust i nosa. Maseczki będziemy musieli nosić obowiązkowo.
 • Przełożone zostają egzaminy maturalne i ośmioklasistów odbędą się najszybciej w czerwcu
 • Granice zamknięte do 3 maja
 • Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Do tego terminu będzie też wstrzymany kolejowy ruch międzynarodowy oraz lotniczy
 • Imprezy masowe zakazane do odwołania
 • Zasiłek opiekuńczy dla rodziców opiekujących się dziećmi w domu zostaje wydłużony do 26 kwietnia.
 • Przedłużone są też obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów , dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach do 19 kwietnia.

Koronawirus - aktualizacja 08.04

W Polsce zakażonych jest już 5000 osób, a 136 zmarło. Obecne obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia. Rząd zapowiada przedłużenie kwarantanny.

Jednak zmiany w godzinach dla seniorów

Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany dla branży handlowej. Jest to nowelizacja rozporządzenia z dnia 31 marca. Zmiany dotyczą głównie punktów aptecznych i hurtowni. Rząd wycofuje się jednak z godzin dla seniorów. W wyniku licznych skarg wprowadzono zmiany.

Zmiany już od dzisiaj.

Godziny dla seniorów przestają obowiązywać w punktach, w których prowadzona jest działalność hurtowa. Przestają też dotyczyć aptek i punktów leczniczych. W tym wypadku dotyczy to tylko wydawania produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, gdy jest to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia.

Wprowadzone zmiany wpłyną pozytywnie na działalność hurtowni. W obiektach Obiekty cash&carry zaopatrują się głównie właściciele punktów gastronomicznych oraz przedsiębiorcy. Zdaniem dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu zmiany powinny pójść jeszcze dalej. Obecnie godziny dla seniorów w sklepach powodują liczne konflikty i niedomówienia. Zaznacza, że lepszym rozwiązaniem wprowadzenie godzin priorytetowych dla osób 65+. Osoby te mogłyby umożliwić wejście bez kolejki do sklepu i mieć bezwzględne pierwszeństwo przy kasie. Jednoczenie nie umożliwiałoby zakupów innym zainteresowanym.

Koronawirus - aktualizacja 07.04

Z powodu koronawirusa w najgorszej sytuacji jest województwo mazowieckie i śląskie. To właśnie w tych regionach odnotowano najwięcej zgonów. Już ponad sto osób poniosło śmierć na skutek zakażenia. W sumie zakażonych w Polsce jest już ponad 4 400 osób. Są to osoby z potwierdzonymi testami laboratoryjnymi. Jak wiadomo wiele osób może przechodzić wirusa bezobjawowo. Z tego powodu dane dotyczące osób zakażonych nie są pełne. Nie wszyscy mają możliwość wykonania testu. Czas świąteczny będzie dla wszystkich kluczowym momentem, który może zadecydować o dalszym tempie rozwoju wirusa. Rząd apeluje o niewyjeżdżanie do rodziny, znajomych i bliskich. Te święta będą inne i powinniśmy się z tym pogodzić. Dziś premier ogłosić, że ciężko przewidzieć, kiedy w Polsce nastąpi szczyt zachorowań. Może być to w tym miesiącu, maju, a nawet czerwcu.
Według danych Ministerstwa Zdrowia w tym momencie 2 476 osób jest hospitalizowanych; - 148 130 jest objętych kwarantanną; - 36 391 osób jest objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym; - 191 osób wyzdrowiało po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

maseczka ochronna

Czy maseczki ochronne będą obowiązkowe w sklepach ?
 

W skuteczniejszej walce z koronawirusem mają pomóc maseczki. Aktualnie obowiązkowe jest jedynie noszenie rękawiczek ochronnych. Minister zdrowia ogłosił, że w tym momencie spotkanie osoby zakażonej jest bardziej prawdopodobne. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku noszenia maseczek ochronnych w sklepach i przy wychodzeniu z domu. Jak wiemy taką maseczkę nie łatwo dostać, a ich ceny mocno poszybowały w górę. Pomysł ten wydaje się słuszny, lecz czy sprawi się w praktyce? Takie rozwiązania wprowadzono już m.in. w Czechach i na Słowacji, a także w wielu miastach w Niemczech.
 

Godziny dla seniorów się nie sprawdzają?

Wiadomo już, że słabo sprawdza się zasada specjalnych godzin dla seniorów. Wiele sklepów skarży się, że to paraliżuje ich pracę. Pierwszym problemem jest brak możliwości legitymizowania osób wchodzących do sklepu i sprawdzania wieku. Nie każdy sklep posiada kogoś, kto kontroluje klientó. Nie wiadomo też co robić w przypadkach, gdy ktoś łamie zasady i wbrew pozwoleniu robi zakupy w godzinach 10 – 12. Problem mają też placówki, które zazwyczaj nie są odwiedzane przez seniorów, bo np. mieszczą się w galeriach handlowych. Czy rozwiązanie to ulegnie zmianie? Być może pomysł wprowadzonych obowiązkowych godzin dla seniorów zostanie zmodyfikowany w najbliższym czasie. Wielu uważa, że lepszym rozwiązaniem są ogólne udogodnienia jak pierwszeństwo w kasie i kolejce. Idealnym pomysłem jest propozycja wyręczenia seniorów w zakupach przed młode osoby.

seniorzy

Koronawirus - aktualizacja 06.04

Wciąż przybywa zakażonych koronawirusem. Na ten moment odnotowano 4201 przypadków i 98 ofiar śmiertelnych. Najwięcej zakażonych jest w województwie mazowieckim, a najmniej w podlaskim i świętokrzyskim.

Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. Naukowcy z całego świata informują na bieżąco o postępach. Niektórzy przewidują, że najszybciej szczepionka może być dostępna pod koniec tego roku. Według innych naukowców – najszybciej za rok. W Niemczech na czele prac nad szczepionką stoi polka dr Mariola Fotin-Mleczek. Pracuje dla niemieckiej firmy CureVac. Pierwsze testy szczepionki przeprowadzane na zwierzętach dały wynik pozytywny. Trwają przygotowanie do testowania szczepionki na ludziach. Niektóre laboratoria już to robią.

Koronawirus - aktualizacja 03.04

Aktualnie już 3149 zakażonych w Polsce. 59 osób zmarło.

Zbliżają się święta Wielkanocne. Jak koronawirus wpłynie na przygotowania świąteczne? Zakupy będą utrudnione. Ciągle wpowadzane są zmiany.

Z powodu koronawirusa sklepy wydłużyły godziny pracy. Takie sieci jak Lidl czy Biedronka będą pracowały do 24 lub całodobowo. Za nimi podążają kolejne sklepy. Przyczyna tego jest zaostrzenie przepisów dotyczących robienia zakupów, ale też zbliżające się święta Wielkanocne. Jest krytykowana m.in. przez NSZZ „Solidarność”.

Dyskonty i supermarkety utrzymują swoją dobrą pozycję na rynku. Pomimo że Polacy zmieniają swoje nawyki zakupowe, stale muszą zaopatrywać się w niezbędne produkty. Zmniejsza się częstotliwość wizyt w sklepach. Większe sklepy mogą cieszyć się zyskami bardziej niż te małe osiedlowe. Duże sklepy oferują większy wybór produktów w jednym miejscu. O tym, że sklepy działają sprawnie, a pracownicy nie narzekają na brak obowiązków świadczyć może, chociażby to, że poszukiwani są nowi pracownicy. Ofertę pracy przedstawiła sieć Lidl. Poszukiwani są pomocnicy, którzy odciążą stałych pracowników w obowiązkach. Jest to też forma pomocy dla osób, które w ostatnim czasie straciły pracę.

W zakupach ciągle coś się zmienia

Jedną ze zmian jest to, że wprowadzono specjalne godziny dla seniorów. Z tego powodu sklepy odnotowały spadek w obrotów w tych godzinach (10 – 12). Zwraca się uwagę na to, że najmocniej odczuwają to małe sklepy, czyli supermarkety, w których są 2-3 kasy. Wyzwaniem dla sklepów jest też zapewnienie rękawiczek ochronnych.

Opanowanie sytuacji jest dużym wyzwaniem zarówno dla pracowników, właścicieli sklepów, jak i dla klientów. Musimy przyzwyczajać się do nowej sytuacji i inaczej planować zakupy. Okres przedświąteczny może być szczególnie trudny jednak warto pamiętać, że koronawirus nie ustępuje nawet na chwilę.

Liczba zakażonych rośnie coraz szybciej. Dziennie wykonuje się około 5 testów.

Koronawirus - aktualizacja 02.04

Od dzisiaj obowiązuje Tarcza Antykryzysowa. Ustawa podatkowa została uchwalona 31 marca.Czym jest tarcza ? To pakiet rozwiązań dla polskich firm i ich pracowników w czasie pandemii koronawirusa. Sytuacja gospodarcza stale się pogarsza. Wiele osób traci prace, stały dochód i obniżane są pensje. Projekt pomocowy ma odciążyć przedsiębiorstwa w tym trudnym czasie.

Co oferuje?


- ponad 212 mld na ochronę miejsc pracy i gospodarki
- 5 obszarów działań; firmy, pracownicy, zdrowie,instytucje finansowe, inwestycje
- 7,5 mld na służbę zdrowia i walkę z koronawirusem

Na co można liczyć?

- Odroczenie zaliczek,
- Wsteczne rozliczanie strat — Ułatwienia podatkowe na czas koronawirusa
- Zawieszenie kontroli podatkowych
- Wstrzymanie administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych
- Możliwość wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości oraz przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości
- Odroczenie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowych JPK_VAT
- Odroczenie CRBR
- Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej
- Przesunięcie terminu do zapłacenia podatku od przychodów z budynków
- Ulgę z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem
- Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na rządowej stronie internetowej www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa.

Od dziś dział infolinia

Została uruchomiona specjalna infolinia dla przedsiębiorców. Można tam zasięgnąć porady odnośnie do możliwości pomocy. Pytania można też zadawać w specjalnej zakładce na stronie „Pytania i odpowiedzi". Informacje na temat narzędzi pomocy przedstawione są osobno dla poszczególnych grup. Należą do nich: przedsiębiorcy, pracownicy, organizacje społeczne i instytucje kultury, samorządy, rolnicy, a także przedstawiciele poszczególnych branż – transportowej, budowlanej, turystycznej.

Koronawirus – aktualizacja 31.03

Będą nowe obostrzenia. Z powodu koronawirusa rygor wychodzenia z domu będzie zaostrzony. Aktualnie Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Według nieoficjalnych danych obostrzenia dotyczyć będą robienia zakupów i wychodzenia z domu. W sklepach będzie mogło przebywać mniej osób niż dotychczas i będzie to surowiej pilnowane. Wprowadzone mają być też obowiązkowe godziny dla seniorów w każdym sklepie. W tych godzinach nikt spoza określonej grupy wiekowej nie będzie mógł przebywać wewnątrz marketu.

Co najważniejsze?

 • Limity osób w sklepach: W sklepie będzie mogło przebywać trzy razy więcej klientów, niż jest kas. Jeżeli przykładowo sklep posiada 5 kas, w sklepie przebywać będzie mogło maksymalnie 15 osób.
 • Obowiązkowe godziny dla seniorów w sklepach. W określonych godzinach nikt spoza określonej grupy wiekowej (60 lat i wzwyż) nie będzie mógł przebywać wewnątrz marketu. Specjalne godziny  to 10 - 12. Nie oznacza to, że seniorzy nie będą mogli robić zakupów w innym czase.  Wspomniane dwie godziny będą najbezpieczniejsze, gdyż uniemożliwią kontakt większą liczbą klientów młodych. Zaostrzenie dotyczy również aptek. 
 • Z domu będzie można wychodzić tylko pojedynczo. Dotyczy to również rodzin. Jeżeli będziemy szli ulicą z członkami naszej rodziny, będziemy musieli zachować dwumetrowy odstęp. Wyjątkiem jest wyjście z niesamodzielnym dzieckiem z osobą niepełnosprawną.

Koronawirus – aktualizacja 30.03

Liczba zakażonych koronawirusem na ten moment wynosi 1905, z czego 26 to osoby zmarłe. Lista zakażonych wciąż się zwiększa. Jak długo będziemy musieli czekać na poprawę sytuacji? Wielu ekspertów zgadza się ze sobą, że zanim nadejdzie poprawa, minie trochę czasu.

 

Czy będą większe zaostrzenia kwarantanny?

Z powodu koronawirusa powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domu do minimum. Wiele miast świeci pustkami. Nie wszyscy jednak chcą się stosować do zakazów. Najpopularniejsze miejsca do spacerów w Warszawie są niezmiennie uczęszczane przez ludzi. Ministerstwo zaznaczyło, że można spacerować i biegać, ale wyłącznie w pojedynkę. Wyjątek dotyczy rodzin.

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział już nowe zaostrzenia kwarantanny. Prawdopodobnie restrykcje będą jeszcze większe, ponieważ wirus wciąż się rozprzestrzenia. Jak mogą wyglądać obostrzenia? Wicepremier wspomniał o wprowadzeniu obostrzeń administracyjnych w miejscach pracy czy w sklepach, zwrócił też uwagę na konieczność przestrzegania obecnych zasad. Nowych obostrzeń możemy się spodziewać w każdej chwili.

Osoby młode też chorują!

Około 1/ 4 zakażeń dotyczy osób młodych, poniżej 30 roku życia. Osoby te są najbardziej skłonne do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych z koronawirusem. Apel o pozostanie w domach skierowany jest do wszystkich. Można zachorować niezależnie od wieku.

zabezpieczenie przed wirusem


 

Zmiany w urzędach

Do tej pory urzędy stołeczne miejskie w poniedziałki były czynne do godziny 18. Od dzisiaj, czynne będą do godz. 16. Ograniczenie będzie obowiązywało do odwołania. Zmiana godzin pracy dotyczy wszystkich komórek urzędu miasta, w tym urzędów stanu cywilnego, urzędów dzielnic i delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. Sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu. Wnioski i informacje można znaleźć na stronie internetowej. um.warszawa.pl/aktualnosci/ogranicz-wizyty-w-urz-dach-z-wniosek-elektronicznie

Koronawirus – aktualizacja 27.03

W Polsce potwierdzono już 1244 przypadki zakażenia, zmarło 16 osób.

Sklepy dbają o nasze bezpieczeństwo w czasie Koronawirusa.

Godziny pracy sklepów zostały skrócone. Zmieniły się też zasady robienia zakupów. Duże sklepy spożywcze wprowadziły specjalne zasady bezpieczeństwa.
Zmiany wprowadziły m. in. Biedronka, Lidl, Netto, Aldi i Kaufland.

Biedronka: Wszystkie sklepy są otwarte w godzinach 8 do 20. W sklepie znajdziemy rękawiczki i podajniki, z płynem dezynfekującym. Na terenie sklepów podczas zakupów może przebywać ograniczona ilość osób. Na podłodze przed kasami możemy zauważyć oznaczenia, które wskazują miejsce oczekiwania na swoją kolej do kasy.

Żabka: Sklepy otwarte w godzinach teraz od 7 do 22. Sprzedawcy ochronieni są specjalnymi plexi.
Jedzenie i napoje w można zamawiać teraz wyłącznie na wynos. W sklepach może przebywać ograniczona ilość osób.

Takie same zmiany możemy zauważyć w sklepach Polomarket, Lidl, Kaufland czy Tesco.
 

Godziny otwarcia Lidla: Zmieniła się tylko godzina zamknięcia. Wszystkie sklepy Lidl czynne są do 21.

Pamiętaj – robienie zakupów warto ograniczyć do minimum.

 W wielu sklepach możesz liczyć teraz na promocje. Do 4 kwietnia możemy cieszyć się darmową dostawą z Allegro. Ciekawą propozycje ma też Tchibo.Kupując online w Tchibo zyskasz darmową dostawę. Teraz wiele produktów znajdziesz taniej. Wystarczy włożyć do koszyka 3 produkty z outletu  by zyskać na nie 20% dodatkowej zniżki. 

Promocja do soboty 28.03 !

sklep

Jak skrócić czas zakupów w czasie koronawirusa?

 • Przemyśl wcześniej, co chcesz kupić. Zrób to w domu!
 • Stwórz listę i zabierz ją do sklepu
 • W sklepie wybierz tylko te produkty, które zapisałeś wcześniej
 • Nie szukaj nowości, nie zastanawiaj się długo
 • Przy kasie płać kartą lub telefonem

Koronawirus – aktualizacja 26.03

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce.

Liczba przypadków koronawirusa przekroczyła już tysiąc. Aktualnie mamy 1085 zakażonych. Liczba ta stale się zmienia. Zmarło 15 osób. Głównie są to osoby starsze w wieku pomiędzy 60 – 80 lat. Umierają też młodsi. Jest wśród nich osoba w wieku 41 lat.
W ciągu doby zbadano 3300 próbek.

Coraz częściej pojawia się termin choroby współistniejące. Czym one są ?

Choroby współistniejące to tak zwana wielochorobowość. Sytuacja, w której u pacjenta występuje więcej chorób niż jedna. Mowa tutaj o chorobach przewlekłych, często związane są one z wiekiem. Najczęściej występuje u osób powyżej 65 roku życia. Wpływ na chory współistniejące mają: przewlekłe zakażenia, stany zapalne, zaburzenia metaboliczne, zmiany ekologiczne, podatność genetyczna i czynniki jatrogenne. Bardzo źle wpływają też takie czynniki jak, o palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i wysoki wskaźnik masy ciała. To może spotkać również osoby młode. Najczęstsze choroby, na które cierpiały choroby zmarłe przez koronawirusa to, chorby serca, cukrzyca i choroby płuc i nadciśnienie.

Zamknięty został szpital Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej w Kaliszu.

Zmarł tam pacjent, który leżał na oddziale chirurgicznym. Okazało się, że był zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt z innymi pacjentami i lekarzami. Zamknięte są oddziały chirurgiczny i internistyczny. Nikt nie może wejść do szpitala ani go opuścić. Po raz kolejny doszło do sytuacji, że zatajono fakt, iż osoba leżąca w szpitalu mogła mieć kontakt z kimś zakażonym.

Przypominamy o akcji, „Nie kłam lekarza". Nie ukrywaj faktu, że byłeś za granicą kraju w ostatni czasie. Nie zatajaj, że miałeś kontakt z osobami, które były w miejscach występowania wirusa. Bądź odpowiedzialny!

mycie rąk

Koronawirus – aktualizacja 25.03

Zaostrzenie przepisów kwarantanny

Dziś w życie weszły zaostrzone przepisy dotyczące kwarantanny. Będziemy musieli dostosować się nowych zasad i ograniczeń. To może być jedyny ratunek, aby epidemia nie skończyła się dla Polski tragicznie. Koronawirus w Polsce przyczynił się na ten moment do śmieci 11 osób. Zarażonych jest już prawie 1000.

Na czym polegają nowe ograniczenia?

 •  zakaz wychodzenia m.in. do parków i na place zabaw
 • podwyższona kara za złamanie zasad ( do 5 tysięcy złotych)
 • wychodzenie z domu tylko w sprawach pilnych i najważniejszych ( zakupy, praca, wyjście do apteki, wolontariat)
 • ograniczenia w mszach świętych, uczestniczyć może max. 5 osób.
 •  przemieszczanie się jest możliwe maksymalnie w 2 osoby. Wyjątkiem są rodziny.
 • pojazdy komunikacji miejskiej mogą być zajęte tylko połowicznie. Jeżeli np. miejsc jest 50, to tylko 25 miejsc może być zajęte
 • całkowity zakaz zgromadzeń

Nowe przepisy mają potrwać do 11 kwietnia. Mają one zapobiec krajowej katastrofie. W ostatnich dwóch tygodniach wielu Polaków lekceważyło zalecenia o zostawaniu w domu. Duże skupiska ludzi można było spotkać w lasach, parkach czy na placach zabaw. Pogoda nie zachęca do siedzenia w domu, robi się coraz cieplej. Warto pamiętać, że to niestety nie moment na spotkania, a na cieszenie się wiosną przyjdzie jeszcze czas. Nie dajmy się epidemii! Zostań w domu!

Koronawirus - aktualizacja 23.03
 

Pomoc przy odroczeniu składek ZUS

Wczoraj ZUS opublikował nowy, uproszczony, wniosek o odroczenie o 3 miesiące płatności składek ZUS za luty, marzec i kwiecień. Można to zrobić pod warunkiem, nie zostały już one opłacone. Z uproszczonego mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy – niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Wniosek w obecnej formie sprowadza się do podania danych osobowych oraz wskazania, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową firmy. Nie są wymagane żadne dane księgowe. Rząd może rozszerzyć pomoc dla mikroprzedsiębiorstw i nie tylko odroczyć płatność składek ZUS, ale i wstrzymać ich pobór w przypadku drastycznego pogorszenia się sytuacji finansowej firmy. Obecnie są to jednak tylko spekulacje. Niemniej jednak może warto wstrzymać się ze składaniem wniosku i poczekać na nowe propozycje? Termin opłacenia składek za marzec przypada dopiero na 10 lub 15 kwietnia.

Wniosek oraz instrukcja składania dokumentów znajdują się na stronie ZUS.

Polacy robą krócej zakupy!

Z badań UCE RESEARCH, przeprowadzonego na zlecenie aplikacji i serwisu DING.pl, wynika, że aż 69% konsumentów w obliczu informacji o rozwoju koronawirusa w Polsce decyduje się krócej robić zakupy. Zakupy robimy krócej nawet o 15 minut.
Jako główny powód tego zjawiska uznaje się strach przed zarażeniem wirusem. Idziemy do sklepu, by kupić najpotrzebniejsze rzeczy, idziemy, bo musimy. Do tej pory wiele osób mogła traktować zakupy jako sposób rozrywki i spędzania wolnego czasu. Teraz się to zmieniło.
Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że czas zakupów skrócił się głównie w zakresie od 5 do 20 min (tj. 5-10 min. – 18%, 10-15 min. – 41%, 15-20 min. – 13%). Natomiast 9% badanych wskazało odpowiedź powyżej 20 minut, a 6% – do 5 minut.

Koronawirus - aktualizacja 23.03

SZKOŁY ZAMKNIĘTE DŁUŻEJ

W związku z epidemią koronawirusa ministerstwo postanowiło przedłużyć zamknięcie szkół i przedszkoli. Szkoły zostaną zamknięte aż do Świąt Wielkiejnocy. Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej. Wczorajszego dnia odnotowano ponad 100 nowych przypadków. Zamknięcie szkół w tej sytuacji wydaje się trudną, ale potrzebną decyzją. To kolejne dwa tygodnie kwarantanny domowej dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Zamknięcie szkół nie oznacza przerwy wakacyjnej. Lekcje i nauka, w wielu przypadkach, odbywa się w sposób zdalny.

Dużo mówi się o tym, że od najbliższych trzech tygodni zależeć będzie, jak sytuacja się rozwinie. Koronawirus nie odpuści, ale my możemy zrobić dużo, alby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak rozwija się sytuacja?

Ministerstwo stale komunikuje o nowych przypadkach koronawirusa. W poniedziałkowy poranek odnotowano 15 nowych przypadków. To złe informacje dla służby zdrowia i dla nas wszystkich. Osób zakażonych jest aktualnie 649, a 7 osób zmarło.

Ogłoszony stan epidemii.

Stan epidemii w Polsce ogłoszony został w piątek. Może on pozwolić na wiele dodatkowych ograniczeń. Jednym z nich może być wprowadzenie tzw. Stref zero. Są miejsca, gdzie wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. W czasie epidemii mogą zostać wprowadzone zakazy opuszczania określonych miejsc i nakazy przebywania w innych. Wprowadzone może zostać też stałe lub czasowe ograniczenie wolnego obrotu pewnymi towarami. Najważniejsze staje się dobro ogółu, czyli naszego państwa.Wymagane może być udostępnienie lokali w celu zwalczania wirusa, przejmowanie pojazdów czy poddanie się obowiązkowi badań.

Koronawirus - aktualizacja 20.03

Koronawirus w Polsce najniebezpieczniejszy jest dla ludzi starszych oraz osób z przewlekłymi chorobami. Osoby takie powinny szczególnie uważać na siebie i najlepiej unikać wychodzenia z domu. Wiele osób może być zakażona wirusem i nie odczuwać żadnych objawów. To nie znaczy, że nie zarażamy! Dziadkowie rzadko są odporni tak jak ludzie młodzi. 

Aby nie narażać starszych osób na zakażenie Koronawirusem, wiele młodszych ludzi pomaga. 

Jak można pomóc?

 • Zrób zakupy,
 • Wyprowadź psa,
 • Odbierz leki w aptece,
 • Pomóż załatwić sprawy urzędowe,
 • Odbierz pocztę.

Aby uniknąć kontaktu z seniorami najlepiej kontaktować się telefonicznie, a zakupy zostawić pod drzwiami.
 

Pomocne aplikacje.

IHelpYou – aplikacja pozwala sparować ze sobą osobę, która oferuję pomoc i która tej pomocy potrzebuje. Pomaga to w organizacji. I help you Zostało uruchomione w poniedziałek o 2 w nocy i każdy może pobrać aplikację za darmo. Każdego dnia gromadzi się tam coraz więcej wolontariuszy z całej Polski.

Jak to działa?

Miejsce naszego pobytu zostaje automatycznie oznaczone na mapie. Wolontariusz podaje w aplikacji swoją lokalizację, numer telefonu, albo inny sposób kontaktu i deklaruje jaką usługę może zaoferować. Osoba Wystarczy, że osoba potrzebująca pomocy wyszuka na mapie wolontariusza najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Widoczny jest on w formie pinezki. Nie trzeba się rejestrować!

Twórcy aplikacji ostrzegają, że trzeba być uważnym i czujnym! Aplikacja nie weryfikuje użytkowników. Nie należy zapominać, że możemy trafić na oszusta, który będzie szukał sposobu, by nas wykorzystać !

Inne pomocne aplikacje w czasie koronawirusa to np. aplikacja kwarantanna domowa. Aplikacja ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Dostępna jest na stronie rządowej.

Apel: Pacjencie nie kłam!

W ostatnim czasie coraz zdarza się, że osoby wzywające pomoc medyczną lub inne służby państwowe, nie informują o tym, że mogą być zakażone. Każde zetknięcie się z osobą zarażoną Koronawirusem grozi kwarantanną.
Zawsze, gdy wzywasz pomoc, pamiętaj, by poinformować o swoich objawach chorobowych. Ne zatajaj, że jesteś w kwarantannie, nie zatajaj, że wróciłeś z krajów, w których panuje pandemia wirusa lub, że miałeś kontakt z osobą zakażoną!
W Internecie pojawia się coraz więcej apeli medyków, którzy proszą obywateli o odpowiedzialne zachowanie.
Stale zmniejsza się liczba lekarzy mogących nam pomóc. Ograniczana jest też działalność szpitali czy posterunków policji. Wiele osób i budynków musi być w kwarantannach. Powodem często jest to, że ktoś nie poinformował, że jest lub może być chory.
Jeżeli wróciłeś z zagranicy, nie idź do pracy, tylko zgłoś się telefonicznie do sanepidu.

Przykłady?

Wczoraj kwarantanną musiał być objęty Szpital Banacha w Warszawie. Koronawirusa wykryto u żony pracownika, który po powrocie z Włoch nie odbył kwarantanny. Pozytywny wynik na COVID-19 stwierdzono także u osoby z kadry kierowniczej szpitala. Dziś szpital działa normalnie. Kwarantanną objęto 72 osoby.

Kwarantanną objęci są też np. Policjanci z Pruszcza. 80 procent całej załogi!
COVID-19 stwierdzono u jednego z członków załogi.

W kwarantannie jest ekipa medyczna z Dolnego Śląska. Pacjentka, która zwróciła się o pomoc do ratowników i lekarza zataiła, że wróciła z Włoch. Z pracy wyłączeni zostali lekarz i dwóch sanitariuszy.

Nie kłam medyka to apel do wszystkich! Apel o odpowiedzialność i mądre działanie! Służby państwowe są nam bardzo potrzebne!

nie kłam lekarzy

Koronawirus – aktualizacja 19.03

Z powodu koranwirusa w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej zareagowało błyskawicznie. Zostały zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Na uczelniach wyższych również odwołano zajęcia. To trudna sytuacja nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców i nauczycieli.

Zwróćmy uwagę na tempo działań:

 • 11 marca 2020 (środa) premier Polski Mateusz Morawiecki ogłasza, że szkoły, przedszkola i uczelnie na terenie całej Polski będą zamknięte.
 • Od 12 marca 2020 (czwartek) nie odbywają się lekcje. Do piątku w szkołach stacjonowali nauczyciele i można było przyprowadzić dziecko, które nie miałoby w domu opieki. Rodzice mogli składać specjalne wnioski. W przypadku opieki nad dzieckiem do 8 roku życia istnieje prawo do dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego na opiekę. Aby złożyć wniosek, wystarczy go pobrać ze strony www.zus.pl. i zwrócić się do swojego pracodawcy.
 • Od poniedziałku 16 marca 2020 całkowite zamknięcie placówek edukacyjnych.

Do kiedy będą zamknięte szkoły?

Ustalono, że szkoły będą zamknięte na dwa tygodnie. To jednak minimalny, wymagany czas. W praktyce sytuacja może wyglądać inaczej. Nauczyciele przygotowywani są na wszystko. W obecnej sytuacji klasyfikacja uczniów drogą elektroniczną i wystawianie ocen online jest coraz bardziej realne. Planowo uczniowie mają wrócić do szkół 25 marca. Prawdopodobnie okres niechodzenie do szkoły zostanie wydłużony! Możliwe, że zmiany egzaminów końcowych również ulegną zmianie.
Coraz bardziej prawdopodobne jest, że powrót do edukacji nastąpi 14 kwietnia. Co ważne, na 21 kwietnia planowany jest początek egzaminu ósmoklasisty, a na 4 maja – matur.

Jak obecnie wygląda nauka uczniów?

O ile najmłodsi mogą spędzać w domu czas wyłącznie na zabawie, o tyle uczniowie i studenci nie są w tak wygodnej sytuacji. Egzaminy i matury zdać trzeba! Długi przestój w lekcjach niósłby za sobą lawinę konsekwencji.

Uczniowie i studenci uczą się ONLINE!

Wprowadzone zostało e-nauczanie na dużą skalę. Ma to zapobiec zmianom terminów egzaminów. Studenci uczelni wyższych kontaktują się z wykładowcami drogą mailową. Powstają grupy na platformach społecznościowych oraz zadania do wykonania w formie zdalnej.

Jakie środki są wykorzystywane ?

Poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, komunikatory, konferencje online, które mogą wspólnie uczestniczyć w zajęciach, filmy wideo i platformy edukacyjne.

MEN rekomenduje naukę zdalną

Materiały i wskazówki do pracy zdalnej z uczniami, nauczyciele mogą znaleźć m.in. na stronach epodreczniki.pl, www.cke.gov.pl, stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, www.gov.pl/zdalnelekcje, oraz na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.gov.pl/edukacja.

Wszystkie dostępne materiały są darmowe i zgodne z programem nauczania. Są też specjalne zbiory dla maturzystów. Nikt nie został pomięty, a zdalne nauczania jest w tym momencie jedyną nadzieją na uniknięcie zaległości w szkołach. Dzięki temu koronawirus nie rozprzestrzenia się coraz bardziej.

Serwis "zdalne lekcje" bardzo popularny

Koronawirus nie wygra z nauką i dostępem do informacji. Lekcje trwają w najlepsze. Klasy spotykają się z nauczycielami dzięki komunikatorom video. Plany lekcji są dostępne elektroniczne i sprawdzana jest obecność. Zmienia się tylko forma prowadzenia zajęć. Poza tym wszystko funkcjonuje i ma funkcjonować bez zmian. To nie ferie !

W dużych skupiskach ludzi wirus rozprzestrzenia się szybciej. O tym, że zamknięcie szkół było dobrym krokiem, świadczy chociażby fakt, że przykład z Polski biorą inne państwa. W najbliższy piątek szkoły planuje zamknąć Wielka Brytania.

szkoły zostały zamknięte

Koronawirus - aktualizacja 18. 03 

Liczba osób zakażonych koronawirusem stale się zwiększa. Na ten moment potwierdzono już 246 przypadków. Jest też dobra informacja Wyzdrowiał pacjent zero!

Służby medyczne poinformowały, że pacjent który jako pierwszy w Polsce zachorował na koronawirusa już dziś wraca do domu.  Mężczyzna znajdował się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Spędził w szpitalu 15 dni, trafiając na oddział 2 marca.

To jest ważne! Pomoc dla przedsiębiorców

Z powodu koronawirusa  pojawia się bardzo ważny problem społeczny. Wielu przedsiębiorców traci płynność finansową. Trudnością zaczyna być opłacenie czynszów, pracowników i należności związanych z biznesem. W najwygodniejszej sytuacji są obecnie pracownicy dużych firm na etacie. Jak radzą sobie pozostali?

OPCJE POMOCY

Aby uniknąć masowych bankructw banki proponują odroczenie spłat kredytów, a rząd przygotowuje specjalny pakiet pomocy. Już dziś ogłoszono, że będzie specjalna ustawa z publicznym wsparciem dla biznesu.

- ulgi w płatnościach składek ZUS i podatków
- wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów
- specjane wsparcie dla firm zmuszonych do przestoju. Będzie to takie osłonowy
- jeżeli przedsiębiorca poniesie straty materialne, płatności będą umarzane
- dostępność zasiłków chorobowych i opiekuńczych
- będzie można złożyć wniosek o rozłożenie spłat zadłużenia na raty

Pomoc jest teraz elementem oczywistym i najważniejsza jest wzajemna wyrozumiałość. Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa wymaga zdecydowanych działań i ograniczeń. Te ograniczenia nie mogą jednak doprowadzić do całkowitego chaosu gospodarczego. Pomimo konsekwencji jakie ponoszą obecnie właściciele firm, najważniejsze jest minimalizowanie liczby zachorowań i zdrowie ludzkie. 

Specustawa o koronawirusie – co z niej wynika?

Ustawa o Koronawirusie weszła w życie 8 marca. Dotyczy ona szczególnych rozwiązaniach związanych z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa. Wynika z niej wiele informacji organizacyjnych i nie tylko. m.in:

 1. Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu
 2. Wobec wszystkich osób, u których występują objawy chorób zakaźnych oraz innych osób, które przebywały z takimi osobami, mogą zostać ustalone szczególne zasady kontroli bezpieczeństwa i kontroli.
 3. Zostały zamknięte szkoły, przedszkola, uczelnie, kina, teatry i wiele innych
 4. Ograniczono działalność galerii handlowych i punktów gastronomicznych.
 5. Ustawa zawiera wiele informacji o funkcjonowaniu służb sanitarnych i służby zdrowia.
 6. Istotne jest też, że wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie. Polecenia podlegają natychmiastowemu wykonaniu, a o wydanych poleceniach wojewoda niezwłocznie informuje właściwego ministra.

Sklepy działają, ale jak sobie radzą?

Sklepy mogą i będą działać normalnie, zachodzą jednak pewne zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo zakupowe. Dużą zaletą w tej sytuacji jest możliwość korzystania z branży e-commerce. Więcej sklepów proponuje teraz zakupy wyłącznie internetowe.

Przyjrzymy się temu, jakie rozwiązania znajdują poszczególne sklepy:

 • Rossmann i Biedronka wysyłają specjalne komunikaty w formie filmików. Otrzymujemy rady odnośnie do zakupów oraz możemy sprawdzić jakie kroki podejmują sklepy na rzecz naszego bezpieczeństwa. Rossmann wprowadza limit: można kupić maksymalnie 3 te same produkty na jedną osobę! Biedronka chwali się wyjątkową dezynfekcją. W obu sklepach zrobimy zakupy stacjonarne.
 • Agata. Tutaj kupimy tylko online. Do zakupów przez Internet nakłania też Castorama i Ikea. Ikea prowadzi aktualnie sprzedaż wyłącznie internetową.
 • Aldi wyposażył się w specjalne instrukcje dla klientów, a sieć stale weryfikuje dostępność środków dezynfekujących.
 • Szczególne działania wprowadza również Tesco, Lidl, Carrefour, Żabka i wiele, wiele innych.

Czy warto dziś wybrać zakupy internetowe? Z pewnością tak! Pamiętajmy, że jeśli musimy kupić artykuły, których nie dostaniemy przez Internet, też nie musimy panikować. Z powyższych informacji wynika, że sieci sklepowe dbają o nasze bezpieczeństwo i ciągle wprowadzane są nowe zmiany.

Koronawirus - aktualizacja 17.03

Stan zakażonych Koronawirusem w Polsce na ten moment : ok 205 przypadków. 

UWAGA

Dziś Zmarła 5 osoba. To pacjent ze szpitala w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie). To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. Przypomnijmy - pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce potwierdzono 4 marca (środa). Jutro miną dwa tygodnie odkąd walczymy z epidemią w kraju. 

Koronawirus wzbudza coraz więcej obaw. Polacy wracają do kraju

Trwa akcja „Lot do domu”. Została ona zorganizowana przez polski Rząd oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Granice Unii Europejskiej zostały zamknięte na 30 dni. Polska też zamyka granice. Wjechać mogą tylko obywatele kraju, osoby z kartą Polaka, mające pozwolenia na pracę lub małożnkowie Polaków. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wiele linii lotniczych zwiesiło loty.

Tylko wczorajszego dnia do Polski, specjalnymi lotami wróciło  ok 4 tysięcy Polaków, w pierwszy dzień uruchomienia lotów ( dwa dni temu)  około 1400 osób. Każdy kto wraca musi przejść obowiązkową 2 tygodniową kwaranatannę!

Jak wrócić do Polski?

„Lot do domu” to tzw.  lot czarterowy, specjalnym czarterem, organizowany zależnie od zapotrzebowania. 

 • Skorzystanie z dotychczas zaplanowanego lotu czarterowego. Pomimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty.
 • Kupienie biletu na specjalny lot czarterowy w różne regiony świata. za pośrednictwem strony internetowej linii.
 • Można zgłosić chęć powrotu do kraju na stronie LOTDoDomu.com. „według zapotrzebowania”. Mogą skorzystać z tego osoby  które znajdują się w miejscach, które nie są wymieniona na stronie przewoźnika.  „zależnie od zapotrzebowania. 

Koszt lotu ?

To zryczałtowana stawka. Jej wysokość zależy od kierunku, z którego realizowany jest przelot.

 • 400 – 800 PLN w granicach Europy 
 • 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu.

Pozostałą kwotę przelotu dopłaci polski rząd.

Z powodu koronawirusa zmienia się sytuacja polskich szpitali. 

W wielu miastach w Polsce powstały specjalne szpitale zakaźne do walki z koronawirusem. Na przekształcenie szpitali było bardzo mało czasu.  Łącznie przekształcono 19 szpitali w całej Polsce. W każdym województwie znajduje się co najmniej jeden szpital. Dokładną listę możemy znaleźć między innymi na stronie rządowej. 

Są problemy

Szpitale skarżą się, że brakuje zabezpieczeń w postaci specjalnych śluz, niewystarczającą liczbę maseczek i kombinezonów. Polski rząd zobowiązał się do zapłaty 460 zł za każdego przyjętego pacjenta z koronawirusem. Łącznie może to być ok 6 mld złotych. Czy te pieniądze jednak wystarczą? Na szczęście szpitalom pomagają też duże sieci sklepów między innymi Agata, Żabka, 4F. Sklepy przekazały duże sumy pieniężne. 

Paulina Kopeć

Miłośniczka muzyki, podróży, dobrych filmów i książek. W wolnym czasie tworzy muzykę, reportaże radiowe i pisze. Kocha życie! Ma w planach kilka podróży autostopowych i nie tylko. Chce widzieć szczęście w każdej małej rzeczy, bo piękno jest tuż obok, każdego dnia. Piękno jest nawet w kawie i uśmiechu, a uśmiech może zmienić cały dzień, może nawet zmienić człowieka. Paulina, kolekcjonerka uśmiechów.

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

 • Zostań w domu
 • Koronawirus
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Dołącz do bohaterów domu z Leroy MerlinLeroy Merlin
25 mar - 15 kwi 2020
Gazetka Leroy Merlin
hit
Carrefour - Apetyt na cudowne świętaCarrefour
6 - 11 kwi 2020
Gazetka Carrefour
hit
Carrefour - oferta świąteczna!Carrefour
31 mar - 11 kwi 2020
Gazetka Carrefour
hit
W tym tygodniu w BiedronceBiedronka
6 - 11 kwi 2020
Gazetka Biedronka
Wielkanocne tradycje w Tesco Supermarket!Tesco Supermarket
2 - 11 kwi 2020
Gazetka Tesco Supermarket
hit
Od czwartku w Lidlu!Lidl
9 - 11 kwi 2020
Gazetka Lidl
hit

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge