• Logo
 • Gazetki
 • Produkty
 • Sklepy
 • Blog
 • Dni handlu
Reklama

Koronawirus, a bezpieczeństwo. Najnowsze informacje i zmiany w życiu obywateli.

Koronawirus jest teraz tematem numer jeden. Bądź na bieżąco z nami i aktualizuj wiedzę.

Rząd już kilka dni temu apelował do właścicieli dużych i małych firm, aby umożliwili pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe. Model zdalnej pracy przyjął się w wielu miejscach z powodzeniem

Koronawirus – to musisz wiedzieć.

Przypomnijmy, do zakażenia Koronawirusem dochodzi drogą kropelkową. Wirus potrafi utrzymywać się przez określony czas w powietrzu, a także na przedmiotach. Z tego powodu powinniśmy unikać miejsc zatłoczonych przez ludzi oraz bezpośredniego kontaktu z osobami mającymi objawy chorobowe. Unikajmy dotykania dłońmi twarzy i często myjmy ręce!

Objawy Koronawirusa: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, bóle mięśni.
Gdy tylko zauważysz złe samopoczucie, które sugerowałoby możliwość zakażenia, kontaktuj się ze specjalną infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia tel: 800 190 590

dom i telefon

Koronawirus — aktualizacja 13.05

Dalszy plan odmrażania gospodarki
 

Dziś premier ogłosił kolejny etap rozluźniania obostrzeń.

- Otwarcie usług fryzjerskich
Salony kosmetyczne i fryzjerskie zostaną ponownie otwarte. Otwarte mogą być od 18 maja. Wszystkie salony będą musiały przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Trzeba będzie się umówić na konkretną godzinę i nie wolno gromadzić się w salonach.

- Nowe zasady w komunikacji miejskiej
Od poniedziałku pasażerowie będą mogli zająć 30 proc. w autobusie, tramwaju czy metrze. Mowa o miejscach siedzących i stojących łącznie.
- Restrykcje dotyczące gastronomii
Usługi gastronomiczne będą otwarte częściowo. Właściciele restauracji, barów i kawiarni zachęcani są do otwierania ogródków na zewnątrz. Wewnątrz musi być utrzymywany reżim sanitarny. Należy zachowywać odpowiednią odległość i pamiętać o środkach dezynfekcji.Do tej pory mogliśmy zamawiać tylko na wynos. Od 18 maja będziemy mogli usiąść w lokalu
O
graniczenia są następujące: na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2, pomiędzy stolikami muszą być 2 m dległości lub 1 metr, jeżeli stoliki oddzielone są przegrodami. Obsługa lokalu zakładać maski i rękawiczki. Goście siedzący przy stolikach mogą zdjąć maski.

Dodatkowo od 25 maja w szkołach podstawowych w klasach 1-3 zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi.

Koronawirus — aktualizacja 06.05

Od dziś można korzystać z rowerów miejskich!

Operatorzy rowerów miejskich w całym kraju umożliwi dostęp do pojazdów. Zakaz korzystania z rowerów miejskich jest już nieaktualny! Możemy wybrać się na przejażdżkę na rowerze publicznym.

O czym musimy pamiętać?

Konieczne jest zadbanie o dezynfekcję i rękawiczki jednorazowe. Z powodu koronawirusa istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia się drogą kropelkową. Dotykając roweru publicznego, nigdy nie mamy pewności, kto korzystał z niego przed nami. Dzięki rękawiczkom ochronnym będziemy bezpieczniejsi.

Czy warto korzystać z roweru miejskiego?

Odpowiedź brzmi: tak! Jest to doskonała alternatywa poruszania się po mieście, czy przemieszczania do pracy. Zamiast wsiadać do autobusu, w którym znajduje się większa liczba pasażerów, możemy skorzystać z neutralnej formy komunikacji. Jazda rowerem może też okazać się szybszą formą transportu!
Ta forma komunikacji może mieć idealny wpływ na naszą kondycję. Wysiłek fizyczny i świeże powietrze pozwala zdobyć nową energię, a także odporność.
Obostrzenia o zakazie obowiązywały od 01. kwietnia do 05 maja.

rower miejski

Od dziś otwarte żłobki i przedszkola. Na jakich zasadach działają placówki?

Szybka i nagła decyzja o otwarciu placówek dla dzieci wzbudziła niepokój u wielu osób. Czy jest się o co bać?
Poszczególne przedszkola i żłobki mogą działać tylko pod szczególnym reżimem sanitarnym.

- Każda placówka może przyjąć tylko określoną ilość dzieci. Pierwszeństwo mają pociechy służb państwowych np. medycznych.

- A każdym miejscu dostępne są środki dezynfekcji, płyny i maseczki.

- Dzieci będą przebywać tylko w budynku, nie będzie możliwości wychodzenia na spacery i plac zabaw.

- Dzieci nie mogą przynosić swoich zabawek do przedszkoli

- Do placówki nie może trafić dziecko, którego rodzić lub ktokolwiek przebywający w domu jest na kwarantannie.

-Dzieci z objawami chorobowymi nie będą przyjmowane

- Sale muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę.
 

Koronawirus — aktualizacja 05.05

Od poniedziałku 04.05 otwarte są sklepy w galeriach handlowych. Jak się okazuje nie wszystkie. Swoje placówki otworzyło od 60 do 90% najemców.

Powodem, przez który nie wszyscy otworzyli swoje sklepy jest m.in. brak odpowiednich zabezpieczeń. Niektórzy pracują jeszcze nad wdrożeniem wytycznych sanitarnych. Z powodu koronawirusa musimy dbać o odpowiednią odległość, a także wiedzieć jak reagować w sytuacji zagrożenia.

Dodatkowym wyzwaniem dla właścicieli sklepów jest zapewnienie odpowiednich rezerw pracowniczych oraz środki higieny i dezynfekcji.

Niektóre sklepy nie otworzyły się, ponieważ najemcy lokali odstąpili od umów. Trwają prace nad nowymi umowami, adekwatnymi do obecnych warunków.

Sieci, które nie otworzyły wszystkich sklepów to np. Empik i Reserved.

Wiele spółek będzie negocjować nowe warunki umów.

Koronawirus — aktualizacja 30.04
 

Przedstawiamy więcej informacji na temat rozluźniania obostrzeń 4 kwietnia.

W związku z planowanym otwarciem hoteli i miejsc noclegowych wdrożone będą następujące zasady.

 • W hotelach i pensjonatach nie będzie można korzystać ze wspólnych sal TV, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun oraz dyskotek. Niedostępne będą wszelkie przestrzenie przeznaczone do użytku wspólnego. Możemy zaplanować nocleg i wyjechać, ale musimy pamiętać, żeby spędzać czas w małych grupach.
 • Personel, który sprząta miejsca noclegowe, musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Obowiązkowe jest korzystanie z maski oraz rękawiczek jednorazowych.
 • Pracownicy będą musieli przestrzegać zasad bezpiecznej odległości. Zalecany dystans to 2 metry. Będą obowiązywały też specjalne zmiany pracy. Najważniejsze, aby dwie grupy pracowników nie spotykały się razem w szatni czy na stołówce.
 • Hotele i pensjonaty będą musiały być zaopatrzone w środki do dezynfekcji, a do komunikacji będą musiały wykorzystywać głównie kontakt elektroniczny.
 • przed wejściem hotelu w widocznym miejscu musi być umieszczona informacja o tym, ile osób może wejść do środka jednocześnie.
 • Na terenie hoteli powinna być możliwość zakupu maseczek i rękawiczek
 • Na terenie obiektów będzie można korzystać np. z rowerów czy kajaków publicznych. Będą one musiały być każdorazowo dezynfekowane.

galerie handlowe


Przedstawiono też dodatkowe wytyczne dotyczące galerii handlowych.

Chcesz wejść do sklepu szybciej? Zainstaluj rządową aplikację ProteGo safe. Bez niej będziemy traktowani jako klient drugiej kategorii.Osoby z aplikacją będą mogły wejść do sklepów jako pierwsze, a także w niektórych przypadkach załapią się na promocje
Ważne: aplikacja w tym momencie dostępne jest tylko na Androida.

Nakreślono zasady mające zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i klientów.
Najważniejsze z nich to dbanie o odpowiedzialne planowanie pracy. Rekomenduje się rozłożenie pracy tak, a by część osób mogła wykonywać czynności zdalnie. Konieczne będzie częste wietrzenie nieklimatyzowanych pomieszczeń, a przestrzenie wspólne, z których korzystają klienci muszą być dezynfekowane kilka razy w ciągu dnia.

W galeriach nieczynne będą nadal:
Stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin);
• Strefy gier
• Kina
• Wyspy handlowe oraz gastronomiczne
 

Koronawirus — aktualizacja 29.04

Galerie handlowe będą otwarte szybciej niż się spodziewaliśmy! Znamy termin.

Już 4 maja mają zostać otwarte galerie handlowe. Mowa o wznowieniu działalności wszystkich sklepów. Działalność będzie mocno kontrolowana, a sklepy będą musiały zachować najwyższy poziom sanitarny. W sklepach możemy spodziewać się limitu klientów. Na każde 15 mkw przypada jedna osoba. W galeriach zamknięta ma pozostać przestrzeń rozrywki i restauracji.

Rząd chwali się, że sytuacja związana z koronawirusem w Polsce jest pod kontrolą. Jeszcze kilka dni temu otwarcie galerii planowano najszybciej na 18 maja. Czy ta zmiana wyjdzie nam na dobre? Premier zaznaczał, że aktualnie po raz pierwszy mamy więcej wyzdrowień niż zachorowań. Zaznaczył, też, że nadal należy pamiętać o jak największej kontroli bezpieczeństwa. Powinniśmy zachować dystans oraz zakrywać usta i nos.

Przypomnijmy, że realizacja tego punktu była umiejscowiona dopiero w etapie trzecim. Luzowanie obostrzeń przyjmuje coraz szybsze tempo.

 • Od 4 maja otwarte będą też muzea, biblioteki, galerie sztuki, hotele i miejsca noclegowe oraz wznowione zostaną, zabiegi rehabilitacyjne
 • Od 6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola.

Koronawirus — aktualizacja 28.04

Egzaminy maturalne i ośmioklasisty odbędą się. Znamy już terminy.

Nie wszystko na egzaminach będzie wyglądać tak jak do tej pory. W tym roku nie odbędą się egzaminy ustne. Ich brak ma zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. Na decyzję wpłynęło też, to, że wynik z matur ustnych nie liczy się przy rekrutacjach na uczelnie wyższe. Egzaminy maturalne będą trwały od 8 do 29 czerwca. Egzaminy ośmioklasisty od 16 do 18 czerwca.
Najpóźniej odbędą się egzaminy zawodowe. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i 2017) – od 22 czerwca do 9 lipca 2020 r., egzamin zawodowy (Formuła 2019) – od 17 do 28 sierpnia 2020 r.

Uczniowie będą musieli przyjść do szkół w maseczkach. Prawdopodobnie nie trzeba będzie ich mieć na twarzy podczas samego egzaminu, ponieważ uczniowie będą siedzieć w odpowiednio dużych odległościach od siebie.

Zajęcia w szkołach nadal są odwołane Przedłużone zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków oraz ograniczenie prowadzenia działalności dydaktycznej na uczelniach ma potrwać do 24 maja.

Pojawiły się informacje na temat wznowienia rozgrywek piłkarskich Ekstraklasy.

Prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki ogłosił, że rozgrywki będą wznowione. Piłkarze będą mogli wrócić na ligowe boiska. Pierwsze mecze planowane zapowiadane są 29 maja, a sezon zakończyć się ma 19 lipca.
Zanim rozpoczną się treningi, wszyscy zawodnicy grupy przejdą testy na koronawirusa, treningi rozpoczną się w małych grupach.

Wczoraj wieczorem ogłoszono też zasady odmrażania rozgrywek żużlowej Ekstraligi.

Sezon rozpocznie się 12 czerwca, a zakończy się 11 października. Wszyscy żużlowcy przebywający poza granicami kraju będą musieli odbyć przymusową kwarantannę, a wszyscy zawodnicy będą mieli przeprowadzane badania na koronawirusa.

Wszystkie rywalizacje odbywać się będą bez udziału publiczności. Zakaz zgromadzeń i udziału w imprezach masowych obowiązuje do odwołania. Obostrzenia będą luzowane w kolejnych etapach.
 

Koronawirus — aktualizacja 22.04

Kryzys w handlu z powodu koronawirusa większy niż przypuszczano. Tak wynika z najnnowszych danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego).

Znane są wyniki działalności handlu za marzec. Pokazują one całkowite załamanie w tej dziedzinie życia. Ostatni raz tak źle było 15 lat temu. Dziś spadek sprzedaży detalicznej okazała się znacznie większy, niż przewidywano. W marcu spadła o 7,1 proc w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 3,3 proc. W rocznym ujęciu przewidywano spadek o maksymalnie 4%.Dane te dotyczą cen bieżących, czyli nie uwzględniają, że ceny się zmieniają w czasie. Uwzględniając ceny (w cenach stałych), sprzedaż spadła aż o 9%.

Jest o wiele gorzej niż myślano

 Głównym powodem jest zniechęcenie społeczne spowodowane koronawirusem. Robimy zakupy najpotrzebniejsze, koncentrujemy się na produktach pierwszej potrzeby.

Jak wygląda sytuacja?

 • Największy spadek w sprzedaży odzieży, obuwia i tekstyliów
 • Sprzedaż obuwia zmalała o 50%
 • Sprzedaż pojazdów i części samochodowych spadła o 32,7 %
 • Spadek sprzedaży prasy i książek zmniejszyła się o 21,4%
 • Paliwo zanotowało spadek o 12,5 proc.
 • Meble i artykuły użytku domowego 0 16, 7%.
 • Zyskuje handel pierwszej potrzeby, apteki, sklepy spożywcze, drogerie

Jaki będzie bilans za kwiecień? Niestety prognozy nie są zbyt pozytywne. Może być jeszcze gorzej. Nadzieje pozwala mieć fakt, że wiele osób wykonywało większe zakupy przedświąteczne. Tutaj jednak też sytuacja wyglądała inaczej niż w zeszłym roku. Śledź sytuację z nami na bieżąco!

Koronawirus — aktualizacja 20.04

Liczba zakażonych osób na ten moment to 9453. Zmarły 392 osoby. Ciągle wykrywane są nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a wczoraj odnotowano rekordową ilość nowych zakażeń do tej pory.

Od dziś zmiany

Od dzisiaj zniesiony jest zakaz wchodzenia do parków, lasów na bulwary, plaże i tereny zielone. W większości przypadków musimy mieć na sobie maseczkę ochronną lub coś, co zakryje okolice ust i nosa. W przypadku lasów nie musimy zasłaniać twarzy. Dozwolone są wyjścia w celach rekreacyjnych np. spacery, bieganie czy jazda na rowerze. Nadal zabrania się zgromadzeń w tych miejscach, organizowanie grilli czy imprezowania.

To rozluźnienie jest pierwszym etapem próby powrotu do normalności. Całkowite odmrażanie gospodarki potrwa jeszcze długo. Dziś zapaść ma decyzja o tym, czy otwarte zostaną również parki Narodowe. Nadal zamknięte są siłownie na świeżym powietrzu i place zabaw.

Jakie jeszcze zmiany od dziś?

- Osoby powyżej 13 roku życia mogą wychodzić same
- Można uczestniczyć w kultach religijnych pod warunkiem, że zachowane są zasady bezpiecznej odległości. 1 osoba na 15 mkw, a w pogrzebach uczestniczyć może 50 osób.
- W sklepach zakupy może robić równocześnie większa ilość osób. Zależne jest to od powierzchni sklepu. Przykładowo w sklepie Lidl może robić zakupy około 50 osób.

- Zmiany w zakupach dla seniorów. Specjalne godziny dla osób 65 plus nadal obowiązują, wprowadzono jednak małą zmianę. Przywliej obowiązuje jedynie od poniedziałku do piątku. Do tej pory specjalne godziny obowiązywały również w weekendy. 

Wszelkie wychodzenie z domu powinno nadal być ograniczane do niezbędnego minimum. Wyjście dla poprawy kondycji fizycznej czy zdrowia psychicznego nie jest niczym złym, należy jednak robić to odpowiedzialnie i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
 

Koronawirus - aktualizacja 17.04

Wczoraj wieczorem premier ogłosił rozluźnienie obostrzeń. Proces będzie przebiegał stopniowo.

Znoszenie zakazów rozpocznie się 20 kwietnia! Na ulicach będzie mogło się pojawiać coraz więcej osób ale trzeba mieć zakrytą twarz.

Rozluźnianie obostrzeń podzielono na 3 etapy:

ETAP 1

Od 20 kwietnia możemy będziemy mogli liczyć na nowe zasady w handlu i usługach.  W przestrzeni do 100 m 2 będą mogły przebywać 4 osoby na jedną kasę.  W sklepach powyżej 100 m 2, na każde 15 m2 przypada jedna osoba.

- Możliwość przemieszczenia się w celach rekreacyjnych. Należy zachować odpowiedni dystans od innych osób. Otwarty wstęp do lasów i parków. Niestety nadal zamknięte będą place zabaw.

- Jeżeli chodzi o udział w ceremoniach religijnych - 1 osoba na 15 m 2.

- Osoby powyżej 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej.

rekreacja

ETAP 2

W etapie drugim będziemy mogli liczyć na otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz hoteli i miejsc noclegowych. Zostaną też otwarte niektóre instytucje kultury np. biblioteki i galerie sztuki.

ETAP 3

Dotyczył będzie dużych wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz otwarcia punktów gastronomicznych. Na tym etapie możliwe będzie też otwarcie sklepów w galeriach handlowych oraz przywrócone zostaną do działania salony fryzjerskie i kosmetyczne.

ETAP 4

Dopiero na samym końcu otwarte zostaną siłownie, salony masażu, solarium oraz kina i teatry.

Terminy poszczególnych etapów poznawać będziemy na bieżąco. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Koronawirus wciąż jest dużym niebezpieczeństwem.

Koronawirus - aktualizacja 16.04


Rząd planuje rozmrażanie gospodarki od 19 kwietnia. Wciąż czekamy na ogłoszenie oficjalnych informacji i szczegółów.

Od czego zacznie się łagodzenie obostrzeń?

Zmiany będą przebiegały stopniowo. W każdej chwili będzie też możliwość powrócenia do obecnych ograniczeń. Na początku zdjęte mają być limity osób mogących robić zakupy w sklepach. Być może obostrzenia dotyczące sklepów będą przebiegały inaczej niż dotychczas. Limit osób prawdopodobnie będzie uzależniony od powierzchni sklepu.

 • Prawdopodobnie 20 kwietnia mają zostać zniesione zakazy wstępu do lasów, parków oraz na skwery i bulwary. Jest to jedno z pierwszych ograniczeń, które zostanie odmrożone.
 • Następnym krokiem będzie otwarcie galerii handlowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz sklepów odzieżowych. W przypadku tych także będą obowiązywały limity liczby klientów. Najszybszy termin otwarcia sklepów i salonów to 27 kwietnia.

Jaki będzie dokładny harmonogram odmrażania gospodarki, to dopiero się okaże. Wszystko zależy od rozwoju koronawirusa w Polsce. Na razie, liczba zakażeń wciąż rośnie.

Koronawirus - aktualizacja 14.04

Obecnie w Polsce zakażonych jest 7049 osób. Zmarło 251. Są też ozdrowieńcy. Na ten moment udało się wyzdrowieć 618 osobom. Najwięcej przypadków nadal jest w województwie mazowieckim. To już 1688 przypadków!

Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa już od czwartku! Gdzie można kupić maseczkę?

 • Najnowocześniejszy sposób na kupienie maseczek spotkamy w Krakowie i Warszawie. Tam powstały maseczkomat, gdzie produkt możemy kupić w specjalnej maszynie i zapłacić kartą. W Warszawie znajdziemy go przy ul.Mozarta 1, a Krakowie przy pętli tramwajowej w Bronowicach Małych . Ciągle będą się pojawiać nowe maseczkomaty!
 • W ostatnim czasie maseczki pojawiły się też w Biedronce. Do kupienia są maseczki wielokrotnego użytku pakowane po 3 sztuki.
 • Nie zapominajmy o aptekach. Wbrew pozorom w wielu miejscach może nam się udać, znaleźć produkt. Dostępność maseczek możemy sprawdzić w Internecie.
 • Maseczki kupimy również na portalach Allegro i sklepach internetowych, wiele firm szyje teraz maseczki na zamówienie.
 • Ciekawą ofertę maseczek znajdziemy też na Facebooku, na stronie Maseczki Ochronne – Ludzie dla Ludzi.
 • Do zakupu maseczek polecane są także takie strony jak: Medmask.com, Vanitysklep.pl czy Shop-dent.pl.

Koronawirus - aktualizacja 10.04

Nowa tarcza antykryzysowa! Będzie trzecia?

Tarcza antykryzysowa 2. 0 została przyjęta przez sejm. Wprowadzono poprawki do poprzednich postulatów.
Jedna z poprawek uprawnia premiera do ogłoszenia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Dotyczy to sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Inną zmianą jest to, że spłatę kredytu studenckiego będzie można przesunąć o pół roku. Co jeszcze?


- Po zmianie przepisów, firmy zatrudniające do 49 osób, będą mogły liczyć na 50-proc. ulgi w składkach na ZUS.
- istnieje możliwość eksmisji sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa.
- rolnicy i ich rodziny objęte przymusową kwarantanną mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- wydłużone zostało świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych oraz pracujących na umowach cywilnoprawnych. Wysokość postojowego to 2080 zł, czyli równowartość 80 proc. pensji minimalnej.

Szykuje się już trzecia wersja tarczy antykryzysowej. Powstają nowe pomysły na zmiany. Rząd przewiduje m.in. zwolnienie ze składek ZUZ wszystkich przedsiębiorców na trzy miesiące oraz rozszerzenie grona beneficjentów tarczy.

Koronawirus - aktualizacja 09.04

Przedłużone obostrzenia!

Dotychczas wprowadzone zasady kwarantanny będą obowiązywały dalej. Znamy już też nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa.

 • Od 16 kwietnia będzie nakaz zakrywania ust i nosa. Maseczki będziemy musieli nosić obowiązkowo.
 • Przełożone zostają egzaminy maturalne i ośmioklasistów odbędą się najszybciej w czerwcu
 • Granice zamknięte do 3 maja
 • Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Do tego terminu będzie też wstrzymany kolejowy ruch międzynarodowy oraz lotniczy
 • Imprezy masowe zakazane do odwołania
 • Zasiłek opiekuńczy dla rodziców opiekujących się dziećmi w domu zostaje wydłużony do 26 kwietnia.
 • Przedłużone są też obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów , dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach do 19 kwietnia.

Koronawirus - aktualizacja 08.04

W Polsce zakażonych jest już 5000 osób, a 136 zmarło. Obecne obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia. Rząd zapowiada przedłużenie kwarantanny.

Jednak zmiany w godzinach dla seniorów

Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany dla branży handlowej. Jest to nowelizacja rozporządzenia z dnia 31 marca. Zmiany dotyczą głównie punktów aptecznych i hurtowni. Rząd wycofuje się jednak z godzin dla seniorów. W wyniku licznych skarg wprowadzono zmiany.

Zmiany już od dzisiaj.

Godziny dla seniorów przestają obowiązywać w punktach, w których prowadzona jest działalność hurtowa. Przestają też dotyczyć aptek i punktów leczniczych. W tym wypadku dotyczy to tylko wydawania produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, gdy jest to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia.

Wprowadzone zmiany wpłyną pozytywnie na działalność hurtowni. W obiektach Obiekty cash&carry zaopatrują się głównie właściciele punktów gastronomicznych oraz przedsiębiorcy. Zdaniem dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu zmiany powinny pójść jeszcze dalej. Obecnie godziny dla seniorów w sklepach powodują liczne konflikty i niedomówienia. Zaznacza, że lepszym rozwiązaniem wprowadzenie godzin priorytetowych dla osób 65+. Osoby te mogłyby umożliwić wejście bez kolejki do sklepu i mieć bezwzględne pierwszeństwo przy kasie. Jednoczenie nie umożliwiałoby zakupów innym zainteresowanym.

Koronawirus - aktualizacja 07.04

Z powodu koronawirusa w najgorszej sytuacji jest województwo mazowieckie i śląskie. To właśnie w tych regionach odnotowano najwięcej zgonów. Już ponad sto osób poniosło śmierć na skutek zakażenia. W sumie zakażonych w Polsce jest już ponad 4 400 osób. Są to osoby z potwierdzonymi testami laboratoryjnymi. Jak wiadomo wiele osób może przechodzić wirusa bezobjawowo. Z tego powodu dane dotyczące osób zakażonych nie są pełne. Nie wszyscy mają możliwość wykonania testu. Czas świąteczny będzie dla wszystkich kluczowym momentem, który może zadecydować o dalszym tempie rozwoju wirusa. Rząd apeluje o niewyjeżdżanie do rodziny, znajomych i bliskich. Te święta będą inne i powinniśmy się z tym pogodzić. Dziś premier ogłosić, że ciężko przewidzieć, kiedy w Polsce nastąpi szczyt zachorowań. Może być to w tym miesiącu, maju, a nawet czerwcu.
Według danych Ministerstwa Zdrowia w tym momencie 2 476 osób jest hospitalizowanych; - 148 130 jest objętych kwarantanną; - 36 391 osób jest objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym; - 191 osób wyzdrowiało po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

maseczka ochronna

Czy maseczki ochronne będą obowiązkowe w sklepach ?
 

W skuteczniejszej walce z koronawirusem mają pomóc maseczki. Aktualnie obowiązkowe jest jedynie noszenie rękawiczek ochronnych. Minister zdrowia ogłosił, że w tym momencie spotkanie osoby zakażonej jest bardziej prawdopodobne. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku noszenia maseczek ochronnych w sklepach i przy wychodzeniu z domu. Jak wiemy taką maseczkę nie łatwo dostać, a ich ceny mocno poszybowały w górę. Pomysł ten wydaje się słuszny, lecz czy sprawi się w praktyce? Takie rozwiązania wprowadzono już m.in. w Czechach i na Słowacji, a także w wielu miastach w Niemczech.
 

Godziny dla seniorów się nie sprawdzają?

Wiadomo już, że słabo sprawdza się zasada specjalnych godzin dla seniorów. Wiele sklepów skarży się, że to paraliżuje ich pracę. Pierwszym problemem jest brak możliwości legitymizowania osób wchodzących do sklepu i sprawdzania wieku. Nie każdy sklep posiada kogoś, kto kontroluje klientó. Nie wiadomo też co robić w przypadkach, gdy ktoś łamie zasady i wbrew pozwoleniu robi zakupy w godzinach 10 – 12. Problem mają też placówki, które zazwyczaj nie są odwiedzane przez seniorów, bo np. mieszczą się w galeriach handlowych. Czy rozwiązanie to ulegnie zmianie? Być może pomysł wprowadzonych obowiązkowych godzin dla seniorów zostanie zmodyfikowany w najbliższym czasie. Wielu uważa, że lepszym rozwiązaniem są ogólne udogodnienia jak pierwszeństwo w kasie i kolejce. Idealnym pomysłem jest propozycja wyręczenia seniorów w zakupach przed młode osoby.

seniorzy

Koronawirus - aktualizacja 06.04

Wciąż przybywa zakażonych koronawirusem. Na ten moment odnotowano 4201 przypadków i 98 ofiar śmiertelnych. Najwięcej zakażonych jest w województwie mazowieckim, a najmniej w podlaskim i świętokrzyskim.

Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. Naukowcy z całego świata informują na bieżąco o postępach. Niektórzy przewidują, że najszybciej szczepionka może być dostępna pod koniec tego roku. Według innych naukowców – najszybciej za rok. W Niemczech na czele prac nad szczepionką stoi polka dr Mariola Fotin-Mleczek. Pracuje dla niemieckiej firmy CureVac. Pierwsze testy szczepionki przeprowadzane na zwierzętach dały wynik pozytywny. Trwają przygotowanie do testowania szczepionki na ludziach. Niektóre laboratoria już to robią.

Koronawirus - aktualizacja 03.04

Aktualnie już 3149 zakażonych w Polsce. 59 osób zmarło.

Zbliżają się święta Wielkanocne. Jak koronawirus wpłynie na przygotowania świąteczne? Zakupy będą utrudnione. Ciągle wpowadzane są zmiany.

Z powodu koronawirusa sklepy wydłużyły godziny pracy. Takie sieci jak Lidl czy Biedronka będą pracowały do 24 lub całodobowo. Za nimi podążają kolejne sklepy. Przyczyna tego jest zaostrzenie przepisów dotyczących robienia zakupów, ale też zbliżające się święta Wielkanocne. Jest krytykowana m.in. przez NSZZ „Solidarność”.

Dyskonty i supermarkety utrzymują swoją dobrą pozycję na rynku. Pomimo że Polacy zmieniają swoje nawyki zakupowe, stale muszą zaopatrywać się w niezbędne produkty. Zmniejsza się częstotliwość wizyt w sklepach. Większe sklepy mogą cieszyć się zyskami bardziej niż te małe osiedlowe. Duże sklepy oferują większy wybór produktów w jednym miejscu. O tym, że sklepy działają sprawnie, a pracownicy nie narzekają na brak obowiązków świadczyć może, chociażby to, że poszukiwani są nowi pracownicy. Ofertę pracy przedstawiła sieć Lidl. Poszukiwani są pomocnicy, którzy odciążą stałych pracowników w obowiązkach. Jest to też forma pomocy dla osób, które w ostatnim czasie straciły pracę.

W zakupach ciągle coś się zmienia

Jedną ze zmian jest to, że wprowadzono specjalne godziny dla seniorów. Z tego powodu sklepy odnotowały spadek w obrotów w tych godzinach (10 – 12). Zwraca się uwagę na to, że najmocniej odczuwają to małe sklepy, czyli supermarkety, w których są 2-3 kasy. Wyzwaniem dla sklepów jest też zapewnienie rękawiczek ochronnych.

Opanowanie sytuacji jest dużym wyzwaniem zarówno dla pracowników, właścicieli sklepów, jak i dla klientów. Musimy przyzwyczajać się do nowej sytuacji i inaczej planować zakupy. Okres przedświąteczny może być szczególnie trudny jednak warto pamiętać, że koronawirus nie ustępuje nawet na chwilę.

Liczba zakażonych rośnie coraz szybciej. Dziennie wykonuje się około 5 testów.

Koronawirus - aktualizacja 02.04

Od dzisiaj obowiązuje Tarcza Antykryzysowa. Ustawa podatkowa została uchwalona 31 marca.Czym jest tarcza ? To pakiet rozwiązań dla polskich firm i ich pracowników w czasie pandemii koronawirusa. Sytuacja gospodarcza stale się pogarsza. Wiele osób traci prace, stały dochód i obniżane są pensje. Projekt pomocowy ma odciążyć przedsiębiorstwa w tym trudnym czasie.

Co oferuje?


- ponad 212 mld na ochronę miejsc pracy i gospodarki
- 5 obszarów działań; firmy, pracownicy, zdrowie,instytucje finansowe, inwestycje
- 7,5 mld na służbę zdrowia i walkę z koronawirusem

Na co można liczyć?

- Odroczenie zaliczek,
- Wsteczne rozliczanie strat — Ułatwienia podatkowe na czas koronawirusa
- Zawieszenie kontroli podatkowych
- Wstrzymanie administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych
- Możliwość wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości oraz przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości
- Odroczenie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowych JPK_VAT
- Odroczenie CRBR
- Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej
- Przesunięcie terminu do zapłacenia podatku od przychodów z budynków
- Ulgę z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem
- Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na rządowej stronie internetowej www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa.

Od dziś dział infolinia

Została uruchomiona specjalna infolinia dla przedsiębiorców. Można tam zasięgnąć porady odnośnie do możliwości pomocy. Pytania można też zadawać w specjalnej zakładce na stronie „Pytania i odpowiedzi". Informacje na temat narzędzi pomocy przedstawione są osobno dla poszczególnych grup. Należą do nich: przedsiębiorcy, pracownicy, organizacje społeczne i instytucje kultury, samorządy, rolnicy, a także przedstawiciele poszczególnych branż – transportowej, budowlanej, turystycznej.

Koronawirus – aktualizacja 31.03

Będą nowe obostrzenia. Z powodu koronawirusa rygor wychodzenia z domu będzie zaostrzony. Aktualnie Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Według nieoficjalnych danych obostrzenia dotyczyć będą robienia zakupów i wychodzenia z domu. W sklepach będzie mogło przebywać mniej osób niż dotychczas i będzie to surowiej pilnowane. Wprowadzone mają być też obowiązkowe godziny dla seniorów w każdym sklepie. W tych godzinach nikt spoza określonej grupy wiekowej nie będzie mógł przebywać wewnątrz marketu.

Co najważniejsze?

 • Limity osób w sklepach: W sklepie będzie mogło przebywać trzy razy więcej klientów, niż jest kas. Jeżeli przykładowo sklep posiada 5 kas, w sklepie przebywać będzie mogło maksymalnie 15 osób.
 • Obowiązkowe godziny dla seniorów w sklepach. W określonych godzinach nikt spoza określonej grupy wiekowej (60 lat i wzwyż) nie będzie mógł przebywać wewnątrz marketu. Specjalne godziny  to 10 - 12. Nie oznacza to, że seniorzy nie będą mogli robić zakupów w innym czase.  Wspomniane dwie godziny będą najbezpieczniejsze, gdyż uniemożliwią kontakt większą liczbą klientów młodych. Zaostrzenie dotyczy również aptek. 
 • Z domu będzie można wychodzić tylko pojedynczo. Dotyczy to również rodzin. Jeżeli będziemy szli ulicą z członkami naszej rodziny, będziemy musieli zachować dwumetrowy odstęp. Wyjątkiem jest wyjście z niesamodzielnym dzieckiem z osobą niepełnosprawną.

Koronawirus – aktualizacja 30.03

Liczba zakażonych koronawirusem na ten moment wynosi 1905, z czego 26 to osoby zmarłe. Lista zakażonych wciąż się zwiększa. Jak długo będziemy musieli czekać na poprawę sytuacji? Wielu ekspertów zgadza się ze sobą, że zanim nadejdzie poprawa, minie trochę czasu.

 

Czy będą większe zaostrzenia kwarantanny?

Z powodu koronawirusa powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domu do minimum. Wiele miast świeci pustkami. Nie wszyscy jednak chcą się stosować do zakazów. Najpopularniejsze miejsca do spacerów w Warszawie są niezmiennie uczęszczane przez ludzi. Ministerstwo zaznaczyło, że można spacerować i biegać, ale wyłącznie w pojedynkę. Wyjątek dotyczy rodzin.

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział już nowe zaostrzenia kwarantanny. Prawdopodobnie restrykcje będą jeszcze większe, ponieważ wirus wciąż się rozprzestrzenia. Jak mogą wyglądać obostrzenia? Wicepremier wspomniał o wprowadzeniu obostrzeń administracyjnych w miejscach pracy czy w sklepach, zwrócił też uwagę na konieczność przestrzegania obecnych zasad. Nowych obostrzeń możemy się spodziewać w każdej chwili.

Osoby młode też chorują!

Około 1/ 4 zakażeń dotyczy osób młodych, poniżej 30 roku życia. Osoby te są najbardziej skłonne do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych z koronawirusem. Apel o pozostanie w domach skierowany jest do wszystkich. Można zachorować niezależnie od wieku.

zabezpieczenie przed wirusem


 

Zmiany w urzędach

Do tej pory urzędy stołeczne miejskie w poniedziałki były czynne do godziny 18. Od dzisiaj, czynne będą do godz. 16. Ograniczenie będzie obowiązywało do odwołania. Zmiana godzin pracy dotyczy wszystkich komórek urzędu miasta, w tym urzędów stanu cywilnego, urzędów dzielnic i delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. Sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu. Wnioski i informacje można znaleźć na stronie internetowej. um.warszawa.pl/aktualnosci/ogranicz-wizyty-w-urz-dach-z-wniosek-elektronicznie

Koronawirus – aktualizacja 27.03

W Polsce potwierdzono już 1244 przypadki zakażenia, zmarło 16 osób.

Sklepy dbają o nasze bezpieczeństwo w czasie Koronawirusa.

Godziny pracy sklepów zostały skrócone. Zmieniły się też zasady robienia zakupów. Duże sklepy spożywcze wprowadziły specjalne zasady bezpieczeństwa.
Zmiany wprowadziły m. in. Biedronka, Lidl, Netto, Aldi i Kaufland.

Biedronka: Wszystkie sklepy są otwarte w godzinach 8 do 20. W sklepie znajdziemy rękawiczki i podajniki, z płynem dezynfekującym. Na terenie sklepów podczas zakupów może przebywać ograniczona ilość osób. Na podłodze przed kasami możemy zauważyć oznaczenia, które wskazują miejsce oczekiwania na swoją kolej do kasy.

Żabka: Sklepy otwarte w godzinach teraz od 7 do 22. Sprzedawcy ochronieni są specjalnymi plexi.
Jedzenie i napoje w można zamawiać teraz wyłącznie na wynos. W sklepach może przebywać ograniczona ilość osób.

Takie same zmiany możemy zauważyć w sklepach Polomarket, Lidl, Kaufland czy Tesco.
 

Godziny otwarcia Lidla: Zmieniła się tylko godzina zamknięcia. Wszystkie sklepy Lidl czynne są do 21.

Pamiętaj – robienie zakupów warto ograniczyć do minimum.

 W wielu sklepach możesz liczyć teraz na promocje. Do 4 kwietnia możemy cieszyć się darmową dostawą z Allegro. Ciekawą propozycje ma też Tchibo.Kupując online w Tchibo zyskasz darmową dostawę. Teraz wiele produktów znajdziesz taniej. Wystarczy włożyć do koszyka 3 produkty z outletu  by zyskać na nie 20% dodatkowej zniżki. 

Promocja do soboty 28.03 !

sklep

Jak skrócić czas zakupów w czasie koronawirusa?

 • Przemyśl wcześniej, co chcesz kupić. Zrób to w domu!
 • Stwórz listę i zabierz ją do sklepu
 • W sklepie wybierz tylko te produkty, które zapisałeś wcześniej
 • Nie szukaj nowości, nie zastanawiaj się długo
 • Przy kasie płać kartą lub telefonem

Koronawirus – aktualizacja 26.03

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce.

Liczba przypadków koronawirusa przekroczyła już tysiąc. Aktualnie mamy 1085 zakażonych. Liczba ta stale się zmienia. Zmarło 15 osób. Głównie są to osoby starsze w wieku pomiędzy 60 – 80 lat. Umierają też młodsi. Jest wśród nich osoba w wieku 41 lat.
W ciągu doby zbadano 3300 próbek.

Coraz częściej pojawia się termin choroby współistniejące. Czym one są ?

Choroby współistniejące to tak zwana wielochorobowość. Sytuacja, w której u pacjenta występuje więcej chorób niż jedna. Mowa tutaj o chorobach przewlekłych, często związane są one z wiekiem. Najczęściej występuje u osób powyżej 65 roku życia. Wpływ na chory współistniejące mają: przewlekłe zakażenia, stany zapalne, zaburzenia metaboliczne, zmiany ekologiczne, podatność genetyczna i czynniki jatrogenne. Bardzo źle wpływają też takie czynniki jak, o palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i wysoki wskaźnik masy ciała. To może spotkać również osoby młode. Najczęstsze choroby, na które cierpiały choroby zmarłe przez koronawirusa to, chorby serca, cukrzyca i choroby płuc i nadciśnienie.

Zamknięty został szpital Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej w Kaliszu.

Zmarł tam pacjent, który leżał na oddziale chirurgicznym. Okazało się, że był zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt z innymi pacjentami i lekarzami. Zamknięte są oddziały chirurgiczny i internistyczny. Nikt nie może wejść do szpitala ani go opuścić. Po raz kolejny doszło do sytuacji, że zatajono fakt, iż osoba leżąca w szpitalu mogła mieć kontakt z kimś zakażonym.

Przypominamy o akcji, „Nie kłam lekarza". Nie ukrywaj faktu, że byłeś za granicą kraju w ostatni czasie. Nie zatajaj, że miałeś kontakt z osobami, które były w miejscach występowania wirusa. Bądź odpowiedzialny!

mycie rąk

Koronawirus – aktualizacja 25.03

Zaostrzenie przepisów kwarantanny

Dziś w życie weszły zaostrzone przepisy dotyczące kwarantanny. Będziemy musieli dostosować się nowych zasad i ograniczeń. To może być jedyny ratunek, aby epidemia nie skończyła się dla Polski tragicznie. Koronawirus w Polsce przyczynił się na ten moment do śmieci 11 osób. Zarażonych jest już prawie 1000.

Na czym polegają nowe ograniczenia?

 •  zakaz wychodzenia m.in. do parków i na place zabaw
 • podwyższona kara za złamanie zasad ( do 5 tysięcy złotych)
 • wychodzenie z domu tylko w sprawach pilnych i najważniejszych ( zakupy, praca, wyjście do apteki, wolontariat)
 • ograniczenia w mszach świętych, uczestniczyć może max. 5 osób.
 •  przemieszczanie się jest możliwe maksymalnie w 2 osoby. Wyjątkiem są rodziny.
 • pojazdy komunikacji miejskiej mogą być zajęte tylko połowicznie. Jeżeli np. miejsc jest 50, to tylko 25 miejsc może być zajęte
 • całkowity zakaz zgromadzeń

Nowe przepisy mają potrwać do 11 kwietnia. Mają one zapobiec krajowej katastrofie. W ostatnich dwóch tygodniach wielu Polaków lekceważyło zalecenia o zostawaniu w domu. Duże skupiska ludzi można było spotkać w lasach, parkach czy na placach zabaw. Pogoda nie zachęca do siedzenia w domu, robi się coraz cieplej. Warto pamiętać, że to niestety nie moment na spotkania, a na cieszenie się wiosną przyjdzie jeszcze czas. Nie dajmy się epidemii! Zostań w domu!

Koronawirus - aktualizacja 23.03
 

Pomoc przy odroczeniu składek ZUS

Wczoraj ZUS opublikował nowy, uproszczony, wniosek o odroczenie o 3 miesiące płatności składek ZUS za luty, marzec i kwiecień. Można to zrobić pod warunkiem, nie zostały już one opłacone. Z uproszczonego mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy – niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Wniosek w obecnej formie sprowadza się do podania danych osobowych oraz wskazania, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową firmy. Nie są wymagane żadne dane księgowe. Rząd może rozszerzyć pomoc dla mikroprzedsiębiorstw i nie tylko odroczyć płatność składek ZUS, ale i wstrzymać ich pobór w przypadku drastycznego pogorszenia się sytuacji finansowej firmy. Obecnie są to jednak tylko spekulacje. Niemniej jednak może warto wstrzymać się ze składaniem wniosku i poczekać na nowe propozycje? Termin opłacenia składek za marzec przypada dopiero na 10 lub 15 kwietnia.

Wniosek oraz instrukcja składania dokumentów znajdują się na stronie ZUS.

Polacy robą krócej zakupy!

Z badań UCE RESEARCH, przeprowadzonego na zlecenie aplikacji i serwisu DING.pl, wynika, że aż 69% konsumentów w obliczu informacji o rozwoju koronawirusa w Polsce decyduje się krócej robić zakupy. Zakupy robimy krócej nawet o 15 minut.
Jako główny powód tego zjawiska uznaje się strach przed zarażeniem wirusem. Idziemy do sklepu, by kupić najpotrzebniejsze rzeczy, idziemy, bo musimy. Do tej pory wiele osób mogła traktować zakupy jako sposób rozrywki i spędzania wolnego czasu. Teraz się to zmieniło.
Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że czas zakupów skrócił się głównie w zakresie od 5 do 20 min (tj. 5-10 min. – 18%, 10-15 min. – 41%, 15-20 min. – 13%). Natomiast 9% badanych wskazało odpowiedź powyżej 20 minut, a 6% – do 5 minut.

Koronawirus - aktualizacja 23.03

SZKOŁY ZAMKNIĘTE DŁUŻEJ

W związku z epidemią koronawirusa ministerstwo postanowiło przedłużyć zamknięcie szkół i przedszkoli. Szkoły zostaną zamknięte aż do Świąt Wielkiejnocy. Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej. Wczorajszego dnia odnotowano ponad 100 nowych przypadków. Zamknięcie szkół w tej sytuacji wydaje się trudną, ale potrzebną decyzją. To kolejne dwa tygodnie kwarantanny domowej dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Zamknięcie szkół nie oznacza przerwy wakacyjnej. Lekcje i nauka, w wielu przypadkach, odbywa się w sposób zdalny.

Dużo mówi się o tym, że od najbliższych trzech tygodni zależeć będzie, jak sytuacja się rozwinie. Koronawirus nie odpuści, ale my możemy zrobić dużo, alby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak rozwija się sytuacja?

Ministerstwo stale komunikuje o nowych przypadkach koronawirusa. W poniedziałkowy poranek odnotowano 15 nowych przypadków. To złe informacje dla służby zdrowia i dla nas wszystkich. Osób zakażonych jest aktualnie 649, a 7 osób zmarło.

Ogłoszony stan epidemii.

Stan epidemii w Polsce ogłoszony został w piątek. Może on pozwolić na wiele dodatkowych ograniczeń. Jednym z nich może być wprowadzenie tzw. Stref zero. Są miejsca, gdzie wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. W czasie epidemii mogą zostać wprowadzone zakazy opuszczania określonych miejsc i nakazy przebywania w innych. Wprowadzone może zostać też stałe lub czasowe ograniczenie wolnego obrotu pewnymi towarami. Najważniejsze staje się dobro ogółu, czyli naszego państwa.Wymagane może być udostępnienie lokali w celu zwalczania wirusa, przejmowanie pojazdów czy poddanie się obowiązkowi badań.

Koronawirus - aktualizacja 20.03

Koronawirus w Polsce najniebezpieczniejszy jest dla ludzi starszych oraz osób z przewlekłymi chorobami. Osoby takie powinny szczególnie uważać na siebie i najlepiej unikać wychodzenia z domu. Wiele osób może być zakażona wirusem i nie odczuwać żadnych objawów. To nie znaczy, że nie zarażamy! Dziadkowie rzadko są odporni tak jak ludzie młodzi. 

Aby nie narażać starszych osób na zakażenie Koronawirusem, wiele młodszych ludzi pomaga. 

Jak można pomóc?

 • Zrób zakupy,
 • Wyprowadź psa,
 • Odbierz leki w aptece,
 • Pomóż załatwić sprawy urzędowe,
 • Odbierz pocztę.

Aby uniknąć kontaktu z seniorami najlepiej kontaktować się telefonicznie, a zakupy zostawić pod drzwiami.
 

Pomocne aplikacje.

IHelpYou – aplikacja pozwala sparować ze sobą osobę, która oferuję pomoc i która tej pomocy potrzebuje. Pomaga to w organizacji. I help you Zostało uruchomione w poniedziałek o 2 w nocy i każdy może pobrać aplikację za darmo. Każdego dnia gromadzi się tam coraz więcej wolontariuszy z całej Polski.

Jak to działa?

Miejsce naszego pobytu zostaje automatycznie oznaczone na mapie. Wolontariusz podaje w aplikacji swoją lokalizację, numer telefonu, albo inny sposób kontaktu i deklaruje jaką usługę może zaoferować. Osoba Wystarczy, że osoba potrzebująca pomocy wyszuka na mapie wolontariusza najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Widoczny jest on w formie pinezki. Nie trzeba się rejestrować!

Twórcy aplikacji ostrzegają, że trzeba być uważnym i czujnym! Aplikacja nie weryfikuje użytkowników. Nie należy zapominać, że możemy trafić na oszusta, który będzie szukał sposobu, by nas wykorzystać !

Inne pomocne aplikacje w czasie koronawirusa to np. aplikacja kwarantanna domowa. Aplikacja ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Dostępna jest na stronie rządowej.

Apel: Pacjencie nie kłam!

W ostatnim czasie coraz zdarza się, że osoby wzywające pomoc medyczną lub inne służby państwowe, nie informują o tym, że mogą być zakażone. Każde zetknięcie się z osobą zarażoną Koronawirusem grozi kwarantanną.
Zawsze, gdy wzywasz pomoc, pamiętaj, by poinformować o swoich objawach chorobowych. Ne zatajaj, że jesteś w kwarantannie, nie zatajaj, że wróciłeś z krajów, w których panuje pandemia wirusa lub, że miałeś kontakt z osobą zakażoną!
W Internecie pojawia się coraz więcej apeli medyków, którzy proszą obywateli o odpowiedzialne zachowanie.
Stale zmniejsza się liczba lekarzy mogących nam pomóc. Ograniczana jest też działalność szpitali czy posterunków policji. Wiele osób i budynków musi być w kwarantannach. Powodem często jest to, że ktoś nie poinformował, że jest lub może być chory.
Jeżeli wróciłeś z zagranicy, nie idź do pracy, tylko zgłoś się telefonicznie do sanepidu.

Przykłady?

Wczoraj kwarantanną musiał być objęty Szpital Banacha w Warszawie. Koronawirusa wykryto u żony pracownika, który po powrocie z Włoch nie odbył kwarantanny. Pozytywny wynik na COVID-19 stwierdzono także u osoby z kadry kierowniczej szpitala. Dziś szpital działa normalnie. Kwarantanną objęto 72 osoby.

Kwarantanną objęci są też np. Policjanci z Pruszcza. 80 procent całej załogi!
COVID-19 stwierdzono u jednego z członków załogi.

W kwarantannie jest ekipa medyczna z Dolnego Śląska. Pacjentka, która zwróciła się o pomoc do ratowników i lekarza zataiła, że wróciła z Włoch. Z pracy wyłączeni zostali lekarz i dwóch sanitariuszy.

Nie kłam medyka to apel do wszystkich! Apel o odpowiedzialność i mądre działanie! Służby państwowe są nam bardzo potrzebne!

nie kłam lekarzy

Koronawirus – aktualizacja 19.03

Z powodu koranwirusa w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej zareagowało błyskawicznie. Zostały zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Na uczelniach wyższych również odwołano zajęcia. To trudna sytuacja nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców i nauczycieli.

Zwróćmy uwagę na tempo działań:

 • 11 marca 2020 (środa) premier Polski Mateusz Morawiecki ogłasza, że szkoły, przedszkola i uczelnie na terenie całej Polski będą zamknięte.
 • Od 12 marca 2020 (czwartek) nie odbywają się lekcje. Do piątku w szkołach stacjonowali nauczyciele i można było przyprowadzić dziecko, które nie miałoby w domu opieki. Rodzice mogli składać specjalne wnioski. W przypadku opieki nad dzieckiem do 8 roku życia istnieje prawo do dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego na opiekę. Aby złożyć wniosek, wystarczy go pobrać ze strony www.zus.pl. i zwrócić się do swojego pracodawcy.
 • Od poniedziałku 16 marca 2020 całkowite zamknięcie placówek edukacyjnych.

Do kiedy będą zamknięte szkoły?

Ustalono, że szkoły będą zamknięte na dwa tygodnie. To jednak minimalny, wymagany czas. W praktyce sytuacja może wyglądać inaczej. Nauczyciele przygotowywani są na wszystko. W obecnej sytuacji klasyfikacja uczniów drogą elektroniczną i wystawianie ocen online jest coraz bardziej realne. Planowo uczniowie mają wrócić do szkół 25 marca. Prawdopodobnie okres niechodzenie do szkoły zostanie wydłużony! Możliwe, że zmiany egzaminów końcowych również ulegną zmianie.
Coraz bardziej prawdopodobne jest, że powrót do edukacji nastąpi 14 kwietnia. Co ważne, na 21 kwietnia planowany jest początek egzaminu ósmoklasisty, a na 4 maja – matur.

Jak obecnie wygląda nauka uczniów?

O ile najmłodsi mogą spędzać w domu czas wyłącznie na zabawie, o tyle uczniowie i studenci nie są w tak wygodnej sytuacji. Egzaminy i matury zdać trzeba! Długi przestój w lekcjach niósłby za sobą lawinę konsekwencji.

Uczniowie i studenci uczą się ONLINE!

Wprowadzone zostało e-nauczanie na dużą skalę. Ma to zapobiec zmianom terminów egzaminów. Studenci uczelni wyższych kontaktują się z wykładowcami drogą mailową. Powstają grupy na platformach społecznościowych oraz zadania do wykonania w formie zdalnej.

Jakie środki są wykorzystywane ?

Poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, komunikatory, konferencje online, które mogą wspólnie uczestniczyć w zajęciach, filmy wideo i platformy edukacyjne.

MEN rekomenduje naukę zdalną

Materiały i wskazówki do pracy zdalnej z uczniami, nauczyciele mogą znaleźć m.in. na stronach epodreczniki.pl, www.cke.gov.pl, stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, www.gov.pl/zdalnelekcje, oraz na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.gov.pl/edukacja.

Wszystkie dostępne materiały są darmowe i zgodne z programem nauczania. Są też specjalne zbiory dla maturzystów. Nikt nie został pomięty, a zdalne nauczania jest w tym momencie jedyną nadzieją na uniknięcie zaległości w szkołach. Dzięki temu koronawirus nie rozprzestrzenia się coraz bardziej.

Serwis "zdalne lekcje" bardzo popularny

Koronawirus nie wygra z nauką i dostępem do informacji. Lekcje trwają w najlepsze. Klasy spotykają się z nauczycielami dzięki komunikatorom video. Plany lekcji są dostępne elektroniczne i sprawdzana jest obecność. Zmienia się tylko forma prowadzenia zajęć. Poza tym wszystko funkcjonuje i ma funkcjonować bez zmian. To nie ferie !

W dużych skupiskach ludzi wirus rozprzestrzenia się szybciej. O tym, że zamknięcie szkół było dobrym krokiem, świadczy chociażby fakt, że przykład z Polski biorą inne państwa. W najbliższy piątek szkoły planuje zamknąć Wielka Brytania.

szkoły zostały zamknięte

Koronawirus - aktualizacja 18. 03 

Liczba osób zakażonych koronawirusem stale się zwiększa. Na ten moment potwierdzono już 246 przypadków. Jest też dobra informacja Wyzdrowiał pacjent zero!

Służby medyczne poinformowały, że pacjent który jako pierwszy w Polsce zachorował na koronawirusa już dziś wraca do domu.  Mężczyzna znajdował się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Spędził w szpitalu 15 dni, trafiając na oddział 2 marca.

To jest ważne! Pomoc dla przedsiębiorców

Z powodu koronawirusa  pojawia się bardzo ważny problem społeczny. Wielu przedsiębiorców traci płynność finansową. Trudnością zaczyna być opłacenie czynszów, pracowników i należności związanych z biznesem. W najwygodniejszej sytuacji są obecnie pracownicy dużych firm na etacie. Jak radzą sobie pozostali?

OPCJE POMOCY

Aby uniknąć masowych bankructw banki proponują odroczenie spłat kredytów, a rząd przygotowuje specjalny pakiet pomocy. Już dziś ogłoszono, że będzie specjalna ustawa z publicznym wsparciem dla biznesu.

- ulgi w płatnościach składek ZUS i podatków
- wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów
- specjane wsparcie dla firm zmuszonych do przestoju. Będzie to takie osłonowy
- jeżeli przedsiębiorca poniesie straty materialne, płatności będą umarzane
- dostępność zasiłków chorobowych i opiekuńczych
- będzie można złożyć wniosek o rozłożenie spłat zadłużenia na raty

Pomoc jest teraz elementem oczywistym i najważniejsza jest wzajemna wyrozumiałość. Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa wymaga zdecydowanych działań i ograniczeń. Te ograniczenia nie mogą jednak doprowadzić do całkowitego chaosu gospodarczego. Pomimo konsekwencji jakie ponoszą obecnie właściciele firm, najważniejsze jest minimalizowanie liczby zachorowań i zdrowie ludzkie. 

Specustawa o koronawirusie – co z niej wynika?

Ustawa o Koronawirusie weszła w życie 8 marca. Dotyczy ona szczególnych rozwiązaniach związanych z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa. Wynika z niej wiele informacji organizacyjnych i nie tylko. m.in:

 1. Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu
 2. Wobec wszystkich osób, u których występują objawy chorób zakaźnych oraz innych osób, które przebywały z takimi osobami, mogą zostać ustalone szczególne zasady kontroli bezpieczeństwa i kontroli.
 3. Zostały zamknięte szkoły, przedszkola, uczelnie, kina, teatry i wiele innych
 4. Ograniczono działalność galerii handlowych i punktów gastronomicznych.
 5. Ustawa zawiera wiele informacji o funkcjonowaniu służb sanitarnych i służby zdrowia.
 6. Istotne jest też, że wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie. Polecenia podlegają natychmiastowemu wykonaniu, a o wydanych poleceniach wojewoda niezwłocznie informuje właściwego ministra.

Sklepy działają, ale jak sobie radzą?

Sklepy mogą i będą działać normalnie, zachodzą jednak pewne zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo zakupowe. Dużą zaletą w tej sytuacji jest możliwość korzystania z branży e-commerce. Więcej sklepów proponuje teraz zakupy wyłącznie internetowe.

Przyjrzymy się temu, jakie rozwiązania znajdują poszczególne sklepy:

 • Rossmann i Biedronka wysyłają specjalne komunikaty w formie filmików. Otrzymujemy rady odnośnie do zakupów oraz możemy sprawdzić jakie kroki podejmują sklepy na rzecz naszego bezpieczeństwa. Rossmann wprowadza limit: można kupić maksymalnie 3 te same produkty na jedną osobę! Biedronka chwali się wyjątkową dezynfekcją. W obu sklepach zrobimy zakupy stacjonarne.
 • Agata. Tutaj kupimy tylko online. Do zakupów przez Internet nakłania też Castorama i Ikea. Ikea prowadzi aktualnie sprzedaż wyłącznie internetową.
 • Aldi wyposażył się w specjalne instrukcje dla klientów, a sieć stale weryfikuje dostępność środków dezynfekujących.
 • Szczególne działania wprowadza również Tesco, Lidl, Carrefour, Żabka i wiele, wiele innych.

Czy warto dziś wybrać zakupy internetowe? Z pewnością tak! Pamiętajmy, że jeśli musimy kupić artykuły, których nie dostaniemy przez Internet, też nie musimy panikować. Z powyższych informacji wynika, że sieci sklepowe dbają o nasze bezpieczeństwo i ciągle wprowadzane są nowe zmiany.

Koronawirus - aktualizacja 17.03

Stan zakażonych Koronawirusem w Polsce na ten moment : ok 205 przypadków. 

UWAGA

Dziś Zmarła 5 osoba. To pacjent ze szpitala w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie). To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. Przypomnijmy - pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce potwierdzono 4 marca (środa). Jutro miną dwa tygodnie odkąd walczymy z epidemią w kraju. 

Koronawirus wzbudza coraz więcej obaw. Polacy wracają do kraju

Trwa akcja „Lot do domu”. Została ona zorganizowana przez polski Rząd oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Granice Unii Europejskiej zostały zamknięte na 30 dni. Polska też zamyka granice. Wjechać mogą tylko obywatele kraju, osoby z kartą Polaka, mające pozwolenia na pracę lub małożnkowie Polaków. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wiele linii lotniczych zwiesiło loty.

Tylko wczorajszego dnia do Polski, specjalnymi lotami wróciło  ok 4 tysięcy Polaków, w pierwszy dzień uruchomienia lotów ( dwa dni temu)  około 1400 osób. Każdy kto wraca musi przejść obowiązkową 2 tygodniową kwaranatannę!

Jak wrócić do Polski?

„Lot do domu” to tzw.  lot czarterowy, specjalnym czarterem, organizowany zależnie od zapotrzebowania. 

 • Skorzystanie z dotychczas zaplanowanego lotu czarterowego. Pomimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty.
 • Kupienie biletu na specjalny lot czarterowy w różne regiony świata. za pośrednictwem strony internetowej linii.
 • Można zgłosić chęć powrotu do kraju na stronie LOTDoDomu.com. „według zapotrzebowania”. Mogą skorzystać z tego osoby  które znajdują się w miejscach, które nie są wymieniona na stronie przewoźnika.  „zależnie od zapotrzebowania. 

Koszt lotu ?

To zryczałtowana stawka. Jej wysokość zależy od kierunku, z którego realizowany jest przelot.

 • 400 – 800 PLN w granicach Europy 
 • 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu.

Pozostałą kwotę przelotu dopłaci polski rząd.

Z powodu koronawirusa zmienia się sytuacja polskich szpitali. 

W wielu miastach w Polsce powstały specjalne szpitale zakaźne do walki z koronawirusem. Na przekształcenie szpitali było bardzo mało czasu.  Łącznie przekształcono 19 szpitali w całej Polsce. W każdym województwie znajduje się co najmniej jeden szpital. Dokładną listę możemy znaleźć między innymi na stronie rządowej. 

Są problemy

Szpitale skarżą się, że brakuje zabezpieczeń w postaci specjalnych śluz, niewystarczającą liczbę maseczek i kombinezonów. Polski rząd zobowiązał się do zapłaty 460 zł za każdego przyjętego pacjenta z koronawirusem. Łącznie może to być ok 6 mld złotych. Czy te pieniądze jednak wystarczą? Na szczęście szpitalom pomagają też duże sieci sklepów między innymi Agata, Żabka, 4F. Sklepy przekazały duże sumy pieniężne. 

Paulina Kopeć

Miłośniczka muzyki, podróży, dobrych filmów i książek. W wolnym czasie tworzy piosenki, reportaże radiowe, pisze, biega, i jeździ rowerem.

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

 • Koronawirus
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Od poniedziałku w LidluLidl
19 - 21 kwietnia 2021
Gazetka Lidl
Wiosenne okazje w TatuumTatuum
1 - 30 kwietnia 2021
Gazetka Tatuum
Kaufland - tanio grilluj na bogatoKaufland
15 - 21 kwietnia 2021
Gazetka Kaufland
Otwarci na Wasze potrzeby - Leroy MelinLeroy Merlin
14 kwietnia - 6 maja 2021
Gazetka Leroy Merlin
Najlepsza oferta na rynku - Leroy Merlin Leroy Merlin
3 marca - 8 maja 2021
Gazetka Leroy Merlin
Relaks w ogrodzie z CastoramąCastorama
19 kwietnia - 3 maja 2021
Gazetka Castorama
Rossmann pomaga kobietom!     Rossmann
16 - 30 kwi 2021
Gazetka Rossmann
Cenomenalne zakupy - oferta dotyczy wybranych sklepów E.Leclerc E.Leclerc
13 - 25 kwi 2021
Gazetka E.Leclerc
Katalog 2021 IKEAIKEA
1 sty - 31 gru 2021
Gazetka IKEA
Najlepsza oferta na rynku - Leroy Merlin Leroy Merlin
3 mar - 8 maj 2021
Gazetka Leroy Merlin
Katalog sklepu online LidlLidl
5 - 30 kwi 2021
Gazetka Lidl
Od czwartku z BiedronceBiedronka
15 - 21 kwi 2021
Gazetka Biedronka
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.