Kiedy zniknie na zawsze bezterminowe prawo jazdy?

Masz prawo jazdy bez daty ważności? To tzw. prawo jazdy bezterminowe. Zobacz kiedy straci ważność i ile czasu masz na jego wymianę!

Bezterminowe prawo jazdy - obowiązkowa wymiana
Źródło: Adobe Stock
Reklama

Nowe przepisy

Sielanka z bezterminowo wydawanymi prawami jazdy zakończyła się 19 stycznia 2013 r. Od tego dnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Przewidują one, że każdy wydawany dokument potwierdzający nabyte uprawnienia musi mieć określoną datę ważności. Jeżeli chodzi o popularne kategorie A i B prawo jazdy może mieć termin ważności ustalony na maksimum 15 lat.

Skrócenie termninu ważności

Ten okres 15 lat ważności nowego prawa jazdy może zostać skrócony po badaniach lekarskich, w przypadku, gdy otrzymamy od lekarza opinię o przeciwskazaniach medycznych, takich jak np. duża wada wzroku. Okresu ważności prawa jazdy nie będzie można wydłużyć.

Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
Nowe prawo jazdy już terminowe. Fot. Adobe Stock

Mamy czas na wymianę 

Nie musimy się obawiać, że nie zdążymy z wymianą bezterminowo wydanego prawa jazdy. Otóż kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musieli wymienić dokument w latach od 2028 do 2033 r. Obowiązek ten dotyczy wymiany praw jazdy wydanych do dnia 18 stycznia 2013 r. Obowiązuje zasada minimum 20 lat.

Czy zachowamy uprawnienia?

Nowe przepisy obowiązujące od 19 stycznia 2013 r. ustalają obowiązek wymiany samego dokumentu prawa jazdy po upływie określonego czasu. Inaczej sprawa wygląda z naszymi uprawnieniami. Uprawnienia do kierowania pojazdem są i będą nadal przyznawane bezterminowo i nie podlegają dodatkowej weryfikacji. Da nas kierowców oznacza to, że mimo obowiązku wymiany bezterminowego dokumentu prawa jazdy z powodu jego wygaśnięcia - przypomnijmy do 2033 r. - nie stracimy ważności naszych uprawnień. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni dostarczać kolejnych zaświadczeń z badań lekarskich.

Nie będzie już bezterminowych praw jazdy
Jeszcze jest czas. Bezterminowe prawo jazdy wymienimy do 2033 roku. Fot. Adobe Stock

Otrzymałem prawo jazdy po nowelizacji przepisów

Osoby, które prawo jazdy uzyskały po nowelizacji przepisów, czyli po 19 stycznia 2013 r. mają już prawo jazdy terminowe. Ich obowiązuje data ważności prawa jazdy znajdująca się na dokumencie. Ponadto, osoby te wraz z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu, będą musiały przejść na nowo badania lekarskie, których koszt ustalony został sztywno przez ustawodawcę i wynosi obecnie 200 zł.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama