Kiedy zmiana czasu na zimowy? Czy to będzie ostatnia zmiana?

Kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy w tym roku? Czy przyniesie nam dodatkową godzinę snu? A może to ostatnia zmiana czasu w Polsce? Te i inne kwestie omówimy w tym artykule! 

zmiana czasu 2023
zmiana czasu Fot. Adobe Stock
Reklama

Jesień to nie tylko pora złotych liści i cieplejszych swetrów. To także moment, gdy wielu z nas zadaje sobie pytanie: "Czy muszę dzisiaj przestawić zegarek?". Wielu z nas miało nadzieję, że ta tradycja odejdzie w niepamięć. Czy jest szansa, że to będzie nasza ostatnia zmiana czasu? Zgłębmy kwestię zmiany czasu i dowiedzmy się, co przyszłość przyniesie dla mieszkańców Polski i Europy.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

W Polsce przesuwamy wskazówki zegara o godzinę w tył w ostatnią niedzielę października. W 2023 roku zmiana czasu na zimowy nastąpi w niedzielę, 29 października. W nocy z soboty na niedzielę cofamy się o godzinę. Oznacza to, że 3:00 stanie się 2:00. Ta operacja daje nam dodatkową godzinę snu. Jest to niewątpliwie dobra informacja dla wszystkich miłośników dłuższego snu.

Które kraje zniosły już zmianę czasu? 

Czy jest szansa, że wkrótce przestaniemy tańczyć w rytmie zmiany czasu? Owszem, jest! Wiele krajów, bo około 140, już zdecydowało się na stałe pozostać przy jednym czasie. Zegarków nie przestawia się już w takich krajach jak: Egipt, Turcja, Armenia, Argentyna, Brazylia, Rosja. Zmiana nastąpiła również w krajach Bliskiego Wschodu, takich jak Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Azja również podąża tą drogą. Zmiana czasu nie jest już obowiązkowa w Chinach, Japonii czy Indiach. W 2022 roku zmianę czasu zlikwidowały takie kraje jak: Meksyk, Syria, Jordania i Iran. 

Kiedy Polska zniesie zmianę czasu? 

A co z Polską? Unia Europejska także zaczęła rozważać zniesienie zmiany czasu. W 2019 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zniesienia zmiany czasu od 2021 roku. Niestety plany te pokrzyżowała nieoczekiwana pandemia koronawirusa.

Mimo początkowego entuzjazmu europejscy liderzy nie doszli do jednoznacznego porozumienia. Część krajów chce pozostać przy czasie zimowym, a część przy letnim. Dlatego Komisja Europejska zdecydowała, by kraje członkowskie w latach 2022-2026 utrzymały obowiązujące do tej pory regulacje. Dlatego w najbliższych latach w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, będziemy dalej przestawiać zegarki.

Podsumowując

Zmiana czasu na zimowy to temat, który co roku powraca w naszych rozmowach i planach. W Polsce wciąż zmieniamy zegarki, ale możemy już patrzeć na kraje, które zrezygnowały z tego rytuału. Co przyniesie przyszłość? Czy Europa również pozostanie przy jednym stałym czasie? Będziemy to śledzić ze zainteresowaniem i liczyć, że decyzja, która zostanie podjęta, będzie korzystna dla wszystkich. Czy jesteście za utrzymaniem zmiany czasu, czy może preferujecie jeden stały czas przez cały rok? 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama