Kaucja za butelki już pewna! Są wstępne przepisy

Butelki plastikowe i szklane odgrywają ważną rolę w dyskusjach o ochronie środowiska. Na ten moment większość z nas bezmyślnie wyrzuca do kosza, coś, co śmiało może zostać wykorzystane ponownie. Już niedługo trzeba będzie przyzwyczaić się do nowych zasad i do kaucji zwrotnej w sklepach.

Plastikowa butelka.
Reklama

Kaucja za butelki to konieczność?

Ten pomysł według wielu osób powinien zostać zrealizowany już dawno. Nie trzeba daleko szukać, by sprawdzić, jak dobrze i efektownie działa taka zasada za granicą Polski. Ograniczanie plastikowych i szklanych śmieci dzięki wysokiej kaucji jest standardem w krajach jak m.in. Niemcy czy Holandia. Teraz również my będziemy musieli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Na ten moment na wielu ulicach, podwórkach czy osiedlach znaleźć można dziesiątki butelek po piwach, które porozrzucane są, gdzie tylko się da. Większość osób, które je pozostawia, nie interesuje się zużytymi butelkami, bo nie ma z nich żadnego zysku, uważają, że nie opłaca się ich zabrać lub twierdzą, że i tak nie można zwrócić ich do sklepu. Już niedługo w życie mają wejść nowe zasady, które na zawsze położą kres tej nieodpowiedzialnej i nagannej praktyce. Aby system kaucyjny wszedł w życie, najpierw musi powstać rządowy projekt ustawy, a na ten wciąż czekamy. Wiadomo, jednak że jest już zarys nowych przepisów.

Co oznacza dla klientów system kaucyjny?

Z założeń projektu dotyczącego systemu kaucyjnego wynika, że kaucja dotyczyć będzie butelek szklanych do 1,5 litra pojemności oraz plastikowych do 3 litrów pojemności. Czym tak naprawdę jest kaucja? To dodatkowa opłata pobierana przy sprzedaży tych produktów, którą klienci otrzymują z powrotem, jeżeli zwrócą butelkę kupionego napoju do sklepu. Nie trzeba mieć ze sobą paragonu by to zrobić, oznacza to, że nie ważne, jaki sklep wybierzemy, łatwo i szybko oddamy butelki. Na ten moment w systemie kaucyjnym nie uwzględnia się butelek z aluminium.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu przedsiębiorcy będą musieli selektywnie zbierać opakowania i odpady opakowaniowe. Za nieprzestrzeganie takich zasad konieczna będzie opłata produktowa.

Kiedy dokładnie możemy spodziewać się oficjalnego projektu ustawy, jeszcze nie wiadomo, pozostaje czekać i mieć nadzieje, że jak najszybciej dbanie o dobro środowiska stanie się priorytetem dla większości z nas.

Intermarche:

Lidl:


 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama