Kaucja za butelki jest już pewna. Nowy system wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Oto co się zmieni!

Kaucja za butelki w Polsce od 2023 roku będzie obowiązywała wszystkich. Jakie skutki tego odczujemy na własnej skórze? Czy zapłacimy więcej i jak poważne zmiany czekają przedsiębiorców? Szczegóły zdradzamy w tym artykule!

System kaucyjny i butelki plastikowe
źródło: Adobe Stock
Reklama

System kaucyjny w Polsce nadchodzi. Oto, na co musimy być przygotowani

Na początku mowa była tylko o pomysłach, teraz jest już pewne, że wraz z początkiem roku 2023 położymy kres dotychczasowym nieekologicznym postawom konsumentów i producentów napojów. Taki przynajmniej jest zamysł, a jak wyjdzie w praktyce, to się okaże. Posłom, senatorom i osobom troszczącym się o środowisko zależy, by ograniczyć produkcję śmieci, a także pozbyć się walających "małpek" i puszek na ulicach. Jeżeli oddanie takiej do sklepu skutkowało będzie otrzymaniem gotówki, wiele osób zastanowi się, zanim wyrzuci gdziekolwiek puste opakowania po napojach.

Kaucje za butelki będą miały jednak dwie strony medalu, bo z jednej przyczynimy się do zdrowia planety, z drugiej na zakupach zapłacimy więcej. Trzeba będzie też gdzieś przechowywać i selekcjonować zwracane przez klientów butelki, a małe sklepy już teraz narzekają na brak miejsca w magazynach. Dodatkowo sporo mówi się o tym, że przedsiębiorcy zaczną płacić za kolejne wynajmowane przestrzenie, a te nie będą na siebie zarabiać. Istotnym rozwiązaniem mogłoby się okazać stworzenie specjalnych placówek skupu, ale nie podjęto ostatecznych decyzji w tej sprawie.

Główne cele zmian to walka z zaśmiecaniem przestrzeni publicznej, wprowadzenie zamkniętego obiegu w opakowaniach po napojach, tym samym dostarczenie większej ilości recyklatu oraz rozpowszechnienie proekologicznych postaw w całym kraju.

Butelki, puszki... Ile za nie zapłacimy?

Założenia i szczegóły systemu kaucyjnego przedstawiał w mediach wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Pytaniami, na które warto poznać odpowiedzi, jest, chociażby to, które dokładnie butelki zostaną objęte dodatkową opłatą, ile ona wyniesie i kto będzie odbierał zużyte opakowania.

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste apelowało o to, aby ustawa pozwalała objąć kaucją wszystkie opakowania po napojach, by Polska mogła stworzyć system jak najbardziej nowoczesny i praktyczny. Ostatecznie będzie tak:

  • kaucja obejmie jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra
  • butelki z tworzyw sztucznych do 3 l
  • puszki aluminiowe do 1 litra
  • butelki szklane do 1,5 l jednorazowe i nie

Czytaj także: Pierwszy dzień lata, Noc Kupały i wielkie przesilenie. Na ten termin trzeba być przygotowanym!

Jakie konsekwencje poniosą Biedronka i inne sklepy, gdy kaucje za butelki zaczną obowiązywać?

System kaucyjny w Polsce sprawi, że do większości napojów trzeba będzie doliczyć opłatę dodatkową. Nie podano jeszcze szczegółów, ile ona wyniesie. W kolejnych krokach pracy nad ustawą ustalona zostanie wysokość maksymalna stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań.

Większe sklepy typu Biedronka czy Lidl odczują zmiany po wieloma względami, m.in. dlatego, że system kaucyjny zobowiąże placówki handlowe o powierzchni powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. W przypadku mniejszych sklepów decyzja będzie dobrowolna, natomiast naliczanie kaucji i tak stanie obowiązkowe.

To, jaki sposób znajdą sklepy na przechowywanie butelek zwrotnych nie będzie miało zbytnich ograniczeń, jednym z pomysłów jest np. tworzenie specjalnych automatów przed placówkami. Jeśli dana sieć objęta systemem nie osiągnie nałożonego celu: osiągnięcie poziomu selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych co najmniej w wysokości określonej w załączniku do ustawy (docelowo 90% wprowadzonych opakowań objętych systemem) poniesie opłatę produktową.

Robisz zakupy w znanych sklepach? Zobacz gazetki promocyjne!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama