Jest moc - zielona transformacja wkracza do MAKRO Cash & Carry Polska!

Jak zredukować zużycie energii pokazuje MAKRO Cash & Carry Polska. Sieć hurtowni do końca 2023 roku planuje przebudowę 2/3 swoich hal wprowadzając m.in. ograniczenia chłodzenia, zmniejszenie stopnia wykorzystania klimatyzacji oraz ogrzewania. Ale to nie wszystko!

Zniknie freon, energia będzie wykorzystywana oszczędniej - MAKRO Cash & Carry Polska
Celem MAKRO jest całkowita rezygnacja z freonu do 2030 r. Źródło: MAKRO Cash & Carry Polska
Reklama

Aktywność na wielu polach

Przyjęcie przez MAKRO Cash & Carry Polska zasad zrównoważonego rozwoju wiąże się z potrzebą aktywności na wielu polach. Jak przekazała w swoim komnunikacie sieć hurtowni, obecnie są prowadzone działania, które mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.

W ramach podjętych aktywności sieć hurtowni wprowadziła m.in. ograniczenia w zakresie chłodzenia, klimatyzacji i ogrzewania oraz przeprowadza wymianę oświetlenia na energooszczędne lampy LED. Celem MAKRO, który ma korzystnie wpłynąć na ekostsem jest również całkowita rezygnacja z freonu do 2030 r.

Kontrola zużycia energii to podstawa

Obecnie w sieci hurtowni prowadzony jest projekt „Energy Saving Program”. Jego założeniem jest odpowiednie zintensyfikowanie prac mających na celu wymianę we wszystkich placówkach sieci oświetlenia na lampy LED, a także automatyczną optymalizację zużycia energii oraz kontrolę pomiaru temperatur. 

Dodatkowo w halach MAKRO zwinstalowano systemy odzyskujące ciepło, które służy do ogrzewania wody oraz strefy kas. Dzięki instalacji dodatkowych nowoczesnych injectorów w układzie chłodniczym firma likwiduje zagrożenia wyciekami freonu i notuje oszczędności energii na poziomie 25-30 proc.

Edukacja ekologiczna pracowników

Elementem wsparcia realizowanych zasad zrównoważonego rozwoju w MAKRO Cash & Carry Polska jest program „Energy Awareness Program”, czyli edukacja ekologiczna pracowników. Firma zachęca pracowników do dzielenie się pomysłami dotyczącymi oszczędności. Dzięki programowi pracownicy proponują rozwiązania, które dodatkowo przekładają się na oszczędności zużycia energii, jak np. :

  • wprowadzenie perlatorów,
  • instalacja czujek ruchu,
  • wprowadzenie otwartych drzwi,
  • zmiany lokalizacji ogrzewaczy.

Nasze inwestycje możemy podzielić na kilka grup. Pierwsza to „Freon Exit Program", która polega na unowocześnieniu sprzętu i zmianie układów chłodniczych. Przy okazji zmieniamy również sposób sprzedaży wędlin, mięsa, nabiału czy ryb na taki, w którym minimalizujemy straty chłodu, a zatem oszczędzamy energię. Zamiast chłodzić całą strefę sprzedaży, wprowadzamy stoły chłodnicze, utrzymujące prawidłową temperaturę produktów. Na stoisku Owoce/Warzywa dostosowaliśmy temperaturę w celu optymalizacji gospodarki chłodem – mówi Tadeusz Plewa, dyrektor ds. technicznych w MAKRO Polska. – Z kolei w ramach „Energy Saving Program" zmieniamy oświetlenie na LED bądź instalujemy urządzenia aktywnej kontroli zużycia energii – dodaje.

MAKRO Cash & Carry Polska
Ekspozycje na paletach, opakowania transportowe, lepsze oświetlenie towarów i ciągów komunikacyjnych. Fot. MAKRO Cash & Carry Polska

Widoczne zmiany w halach

Dzięki modernizacji hale MAKRO Cash & Carry Polska zyskują większą przestrzeń ekspozycyjną - także, jak podaje sieć - na stoiskach ze świeżą żywnością, co przekłada się na możliwość zaproponowania klientom szerszej oferty, bogatszy wybór towaru i większą przejrzystość.

Do innych zmian, które zdaniem sieci doceniają klienci należą także liczne ekspozycje towarów na paletach, dostępność produktów w opakowaniach transportowych, zdecydowane lepsze oświetlenie towarów i ciągów komunikacyjnych.  

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama