Jaką dynię wybrać na obiad? Jak je rozróżnić i jak przygotować?

Czy wiesz, która dynia jest najlepsza do pieczenia? Zanim zrobisz zakupy, poznaj sekrety różnych odmian dyni. Dowiedz się, jak je rozpoznać i jak wykorzystać w kuchni! 

dynia odmiany
Jaką dynię wybrać Fot. Adobe Stock
Reklama

Zaczyna się sezon na dynie. Pierwsze okazy pojawiają się już na straganach i w sklepach. Z dyni możesz przyrządzić niemal wszystko! Od zup, przez drugie dania, aż po desery. Ale jak wybrać tę najlepszą? Czy to ma być dynia makaronowa, piżmowa czy może hokkaido? Jeśli jesteś w tym zakresie zielony, nie martw się! Czytajcie dalej, a dowiecie się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dyni. Zobaczycie też, które odmiany są najlepsze do konkretnych dań. Gotowi? Zacznijmy!

Jak wybrać odpowiednią dla nas dynię?

Pierwsze wrażenie bywa mylące. Jeśli nie znasz odmian dyń, ciężko powiedzieć, co znajdziemy w jej wnętrzu. Na szczęście widzimy, jak wygląda z zewnątrz. Skórka to najważniejszy element, który może nam dużo powiedzieć o jakości dyni. Gładka, jędrna i bez plam – to cechy idealnej skórki. Osiągnięcie tej pomarańczowej barwy to również znak, że dynia jest bogata w witaminy, zwłaszcza witaminę A.

Sezon na dynię: najpopularniejsze odmiany 

Zastanawiasz się, jak dynia będzie dla Ciebie najlepsza? Jeśli tak, musisz poznać najpopularniejsze odmiany. Z tą wiedzą podczas zakupów bez problemu wybierzesz dla siebie najlepszy okaz! Każda z tych odmian ma swoje unikalne cechy i zastosowania, dlatego warto je wszystkie poznać!

1. Dynia Hokkaido 

Dynia Hokkaido
Dynia Hokkaido Fot. Adobe Stock 

Dynia Hokkaido wywodzi się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest łatwo rozpoznawalna dzięki swojemu unikalnemu kształtowi i głębokiej pomarańczowej barwie skóry. Zwykle waży około 1-2 kg. Co ją wyróżnia, to brak konieczności obierania. Jej skórka jest jadalna i zmięknie w trakcie obróbki cieplnej. Choć zawiera dość dużo pestek, jej miąższ jest spójny. Idealnie się nadaje do różnych sposobów przyrządzenia: od duszenia przez smażenie aż do pieczenia. Charakteryzuje ją subtelny, orzechowy smak. Świetnie sprawdza się w różnego rodzaju zupach, zarówno kremowych, jak i tych z kawałkami. Możemy ją również użyć w sałatkach, kopytkach czy pastach kanapkowych. Dodatkowym atutem jest jej długa trwałość. Można ją przechowywać aż do kwietnia.

2. Dynia makaronowa 

Dynia makaronowa
Dynia makaronowa Fot. Adobe Stock 

Dynia ta wyróżnia się swoim nieco wydłużonym kształtem i jaskrawożółtą bądź zielono-żółtą skórką. Po przekrojeniu ujawnia się jej żółtawy miąższ. Tę dynię możesz piec w piekarniku lub gotować na kuchence. Po działaniu wysokiej temperatury rozdziela się na nitki. Prostota w przygotowaniu i subtelność w smaku to jej niewątpliwe atuty. Najefektywniej jest ją upiec w piekarniku jako całość, a po upieczeniu przekroić i wyjąć pestki. Następnie, używając widelca, można oddzielić jej miąższ na pasma przypominające makaron. Te dyniowe "nici" znakomicie komponują się z sosem pomidorowym czy też warzywami.

3. Dynia piżmowa 

Dynia piżmowa
Dynia piżmowa Fot. Adobe Stock 

Dynia piżmowa to odmiana wywodząca się z Ameryki Środkowej. Wyróżnia się swoim kształtem przypominającym gruszkę oraz jasną, prawie beżową skórką. Ponieważ ma mało pestek, podczas jej oczyszczania zachowujemy dużo miąższu. Jest to bardzo wszechstronna dynia. Świetnie sprawdzi się w pieczeniu, jako farsz, a także w formie puree czy zupy. Jej smak jest delikatnie orzechowy. Z górnej części dyni można przygotować smaczne frytki. Wystarczy ją pokroić w paski, skropić olejem i upiec.

4. Dynia Lunga di Napoli 

Dynia Lunga di Napoli
Dynia Lunga di Napoli Fot. Adobe Stock 

Dynia Lunga di Napoli to odmiana pochodząca z Włoch. Wyglądem można by ją porównać do dorosłej cukinii. Waga tej dyni waha się od 7 do aż 20 kg. Obudowana ciemnozieloną skórką z jaśniejszymi pasmami. Posiada miąższ o ciemnopomarańczowej barwie, który jest zwarty, delikatny i ma słodki posmak. Z wyjątkiem nasion, całą dynię można spożywać, zarówno surową w sałatkach, jak i w formie soku. Idealnie nadaje się również do przygotowania zup, gnocchi czy risotto. Można ją też upiec, przekrawając wzdłuż na dwie części, i podać z oliwą, solą czy ziołami. Co więcej, jest to dynia o długim okresie przechowywania, bo od 4 do 8 miesięcy.

Jak przechowywać kupioną dynię?  

Jeżeli nie planujesz od razu rozpocząć kulinarnej przygody z dynią, schowaj ją w lodówce lub zamrażarce. Jeśli nie masz takiej możliwość, poszukaj chłodnego, ciemnego i przewiewnego miejsca. 

Podsumowanie

Wybór dyni wcale nie jest taki trudny. Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom, Twoje dania będą nie tylko smaczne, ale również zdrowe i kolorowe!

Czy już wiesz, którą dynię wybierzesz? Niezależnie od wyboru, zapraszam do kulinarnych eksperymentów, bo dynia to prawdziwa kopalnia możliwości! Smacznego! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama