Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie kojarzy się wyrzeczeniami. Brakuje motywacji, wytrwałości, a przede wszystkim nie chcemy sobie wszystkiego odmawiać.

Reklama

Lista zakupów

Zanim udamy się na zakupy do sklepu, warto pomyśleć o liście zakupów. Pamiętajmy, że kupujemy oczami. Przyciągają nas apetyczne ciasta, sztucznie zaniżane ceny i zapach świeżo wypieczonego pieczywa, tuż przy wejściu. Sklepy zastawiły na nas ogrom pułapek, które mają nakłonić do większego wydawania pieniędzy. Gratisowe kubki do kawy, tańsze wielopaki, ceny z groszową końcówką czy czekoladowy batonik usytuowany tuż przy kasach – nic nie jest przypadkowe! Wolniejsza muzyka ma również spore znaczenie, wszystko zwalnia i mamy więcej czasu na kolejne alejki. Przemyślana lista zakupów uratuje nas przed kupowaniem zbędnych produktów, a jeśli przed wyjściem do sklepu wrzucimy coś na ząb, możemy być pewni, że pełen żołądek pozwoli nam sporo zaoszczędzić!

Oszczędzanie na jedzeniu

Czynsze i rachunki zjadają sporą część pensji. Musimy też coś jeść, a jedzenie potrafi sporo kosztować. Warto zaplanować sobie obiady na kolejne dni, aby nie martwić się, że znowu trzeba iść po coś do sklepu. Wystarczy zrobić większą porcję zupy, czy dokupić więcej opakowań makaronu, aby mieć obiad na kolejne 2-3 dni! Sporo gotówki odłożymy, unikając jedzenia na mieście. Nie musimy od razu rezygnować z tego całkowicie. Możemy ustalić, że 2 razy w miesiącu wybierzemy obiad w knajpie ze znajomymi, a w pozostałe przygotujemy posiłki w domu. Pyszne dania wcale nie muszą być drogie! Włoskie spaghetti, domowy chiński kubek, aromatyczne leczo – w kuchni dużo potraw można zrobić z naprawdę niewielu składników.

Usługi bankowe

To rozwiązanie wybiera wielu Polaków. Po co trzymać pieniądze w szafce, skoro mogą to za nas zrobić banki? W tym celu należy poddać analizie oferty i wybrać korzystniejszą. To rozwiązanie dotyczy osób, które mają odłożoną pewną część gotówki. Jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki w oszczędzaniu, banki sprawią, że pieniądze nie będą bezczynnie leżały. Każdy wie, że systematyczne odkładanie symbolicznej kwoty każdego miesiąca, może przynieść spore zaskoczenie! Może to być 20zł, 50zł, a nawet 100zł. Pieniądze wystarczy wpłacić na konto oszczędnościowe lub po pewnym czasie wybrać lokatę. Cierpliwość zostanie wynagrodzona, ponieważ po kilku latach odsetki, od zaoszczędzonej kwoty mogą być duże, a my wreszcie zrobimy remont mieszkania lub polecimy na wakacje do Hiszpanii!

Poluj na promocje

Okazje cenowe są obok nas, wystarczy tylko je dostrzec. Sklepy oferują planowane akcje na święta, organizują kody rabatowe, a największym zainteresowaniem cieszy się listopadowy Black Friday, gdzie wyprzedaże potrafią sięgać do -90% taniej! Jeśli chcemy kupić nową pralkę, lodówkę, albo duży telewizor do oglądania ulubionych seriali – czekajmy cierpliwie. Codzienna analiza cen w wybranych sklepach sprawi, że nie ominie nas atrakcyjna kwota, a może trafimy na darmową dostawę lub film na DVD gratis?

promocje

Oszczędzanie jest proste! Jeśli znajdziemy w sobie odrobinę sprytu, odnajdziemy nowe możliwości, gdzie zyskać kolejny grosz. Zmiana dostawcy prądu lub gazu może okazać się strzałem w dziesiątkę, tak samo przejście do konkurencji operatora telefonii komórkowej. A może mieszkamy obok koleżanki z pracy i lepiej podzielić wydatki za transport na dwie osoby? Pamiętamy, że dobrym doradcą jest czas. Nie kupujmy produktów pod wpływem impulsu.
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama