Reklama

Jak zacząć oszczędzać i odkładać pieniądze?

Jeśli szukasz sposobu, jak oszczędzać i odkładać pieniądze, to poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Podpowiadamy, jak rozsądnie wydawać pieniądze, by móc część z nich odkładać. Czasem wystarczy wprowadzenie w życie drobnych zmian, by cieszyć się sporą kwotą na koncie!

Planuj zakupy spożywcze

Możesz sporządzić spis posiłków na cały tydzień i na ich podstawie przygotować listę potrzebnych produktów. Na naszym serwisie możesz przygotować taką listę z ofert w gazetkach promocyjnych! Przed pójściem na zakupy zajrzyj do lodówki i sprawdź, czego Ci brakuje do przygotowania wybranych posiłków. Dzięki sporządzonej liście unikniesz kupowania niepotrzebnych produktów i takich, które masz w lodówce. Czasami wystarczy dokupić jeden produkt, aby wyczarować leczo, spaghetti lub zupę warzywną na kilka dni. Dobrą poradą jest również sprawdzanie aktualnych promocji w sklepach. Czasami lepiej kupić warzywa w jednym sklepie, a mięso czy np. nabiał w innym.

Wybierz tani transport

Jedną z opcji jest zmiana środku transportu z samochodu na rower lub transport publiczny. Jeśli jednak musisz podróżować samochodem, to możesz zaproponować kolegom z pracy wzajemne podwożenie się i dokładanie do kosztów paliwa. Dbaj o swój samochód, oszczędzisz na niepotrzebnych naprawach. Możesz również zainstalować na swój smartfon aplikację, która umożliwia znalezienie osób szukających transport do pracy czy sklepu, czy innego miejsca po drodze.

Zmniejsz opłaty i wydatki domowe

Wydaje się to trudne, ponieważ są opłaty stałe, na które czasem nie mamy wpływu. Jednak możesz zmniejszyć rachunki za prąd, odłączając nieużywane urządzenia od zasilania oraz wymieniając oświetlenie na energooszczędne. Możesz spróbować również zmniejszyć abonamenty na tańsze lub zrezygnować z niepotrzebnych usług operatorów. Dodatkowym trickiem jest zrzucenie się ze znajomymi lub rodziną na rodzinny plan w różnych serwisach, takich jak Netflix czy Spotify.

Wydawaj mniej na ubrania i kosmetyki

Nie oznacza to, że musisz kupować ich mniej, ale możesz kupować je taniej. Korzystaj z sezonowych wyprzedaży i promocji, dołączaj do programów lojalnościowych. Dzięki temu nabędziesz potrzebne produkty w obniżonych cenach. Inną opcją jest również wymienianie się ubraniami ze znajomymi lub na grupach na portalach społecznościowych. Tanią, a wraz z tym ekologiczną opcją byłoby kupowanie ubrań w sklepach z odzieżą używaną, jednak takie rozwiązanie nie pasuje każdemu.

skarbonka w formie jednorożca

Płać mniej za rozrywkę oraz zrezygnuj z siłowni

Zamiast kolejnego wyjścia do kawiarni czy pubu, zorganizuj piknik na świeżym powietrzu lub zaproś znajomych do domu. Możesz również poszukać darmowych aktywności takich jak warsztaty, lekcje, koncerty. Korzystaj z biblioteki oraz wymieniaj się książkami z przyjaciółmi. Do kina wybierz się w tygodniu, w weekend bilety są droższe. Korzystaj z promocji i wyprzedaży.

Zrezygnowanie z siłowni jest to łatwe szczególnie wiosną i latem. Zamiast wydawać pieniądze na siłownię, skorzystaj z plenerowych. Bieżnię zamień na bieg po lesie lub parku, a rowerek stacjonarny na zwykły rower. Nie tylko w Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy, ale skorzysta na tym też Twój organizm. Często trenery z jogi organizują darmowe warsztaty na świeżym powietrze. Znajdź i skorzystaj z tego rozwiązania w Twoim mieście!

Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

Jeśli zalegają Ci w domu rzeczy, których nie używasz, sprzedaj je. Zyskasz dzięki temu nie tylko dodatkową przestrzeń, ale również pieniądze. Jest wiele portali internetowych, na których za darmo możesz wystawić ogłoszenia.

Załóż konto oszczędnościowe

Otwarcie konta oszczędnościowego nie zajmie Ci wiele czasu, a może zmotywować do oszczędzania pieniędzy. Przelewaj na nie co miesiąc określoną kwotę lub nadwyżki z konta osobistego. Wybierz opcję w zależności od tego, czy łatwiej Ci jest odkładać co miesiąc tę samą ilość pieniędzy, czy jednak wolisz przelewać kwoty w zależności od stanu konta. Cierpliwość popłaci i miło się zdziwimy, kiedy będziemy mogli pozwolić sobie na nowy komputer czy wakacje w Grecji.

Polecamy również obejrzeć świetny filmik o oszczędzaniu!