Jak urządzić pokój dziecięcy?

Dziecięcy pokój bywa wyzwaniem nawet dla doświadczonych dekoratorów wnętrz. Przestrzeń dla najmłodszych musi przecież spełniać rozmaite funkcje; stanowi miejsce odpoczynku i zabawy, a także azyl, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie.

Reklama

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Dziecięcy pokój bywa wyzwaniem nawet dla doświadczonych dekoratorów wnętrz. Przestrzeń dla najmłodszych musi przecież spełniać rozmaite funkcje; stanowi miejsce odpoczynku i zabawy, a także azyl, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie. W pokojach starszych dzieci należy wydzielić również miejsce do nauki. Jak urządzić funkcjonalny pokój dla ucznia?

Nauka, zabawa i sen

Aranżację pokoju warto zacząć od podzielenia na strefy, co ułatwi dziecku odnalezienie się w nowej przestrzeni. Powinny znaleźć się w niej miejsca do wypoczynku, zabawy oraz nauki. Wyznaczając strefę do nauki, uwzględnij położenia okna – biurko najlepiej ustawić w miejscu, do którego dochodzi dużo światła dziennego. Jeśli metraż na to pozwala, postaw je z dala od drzwi, by zapewnić dziecku spokój podczas odrabiania lekcji. Co jeszcze musi się znaleźć w strefie do nauki?

zabawki dla dzieci

Najważniejsze meble

Podstawą jest biurko o wysokości odpowiedniej do wzrostu dziecka oraz dopasowane krzesło. Dzieci szybko rosną, warto zatem wybrać meble o regulowanej wysokości, którą będzie można dostosować do zmieniających się potrzeb. Niezbędnym akcesorium jest lampka na biurku – w jej świetle dziecko może czytać, odrabiać lekcje czy rysować niezależnie od pory dnia. Warto zadbać również o meble ułatwiające organizację i utrzymanie porządku. Półki na zeszyty czy książki, pojemniki na kredki oraz szuflady na drobiazgi sprawią, że strefa będzie zawsze gotowa do nauki.

Bawmy się!

Nawet starsi uczniowie wciąż są jeszcze dziećmi, potrzebują zatem przestrzeni do zabawy, relaksu i spędzania chwil wolnych od nauki. Im młodsze dziecko, tym więcej wolnego miejsca warto zostawić na podłodze. Maluch będzie mógł tam budować z klocków, układać puzzle czy... szaleć przy ulubionych piosenkach. Poszczególne zabawki i akcesoria warto przechowywać w kolorowych pojemnikach lub specjalnych pufach, dzięki czemu łatwiej będzie zachować porządek.

Czas odpocząć

Miejsce do odpoczynku to przede wszystkim łóżko. Warto postawić na mebel z dodatkowymi schowkami, np. pojemnikiem na pościel czy szufladą na drobiazgi. Koło łóżka powinna znaleźć się lampka nocna, przy której dziecko będzie mogło czytać przed snem. Zamiast stojącej lampy sprawdzi się np. dekoracyjny kinkiet.

W dobrym świetle

Odpowiednie oświetlenie pokoju dziecka jest bardzo ważne niezależnie od jego wieku. Podstawą powinna być centralna lampa wisząca, uzupełniona następnie o dodatkowe punkty doświetlające. Oprócz wspomnianych już lampek na biurku i przy łóżku można dostawić dekoracyjne oświetlenie np. w strefie zabawy – w ten sposób stworzysz w pokoju dziecka przytulny klimat.

Gazetka promocyjna Agata

Mała przestrzeń – mały problem

Częstą trudnością przy aranżacji pokoju ucznia jest mały metraż. W takim przypadku warto postawić na funkcjonalne meble, które pomogą w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Sprawdzi się np. łóżko na antresoli, pod którą możesz ustawić szafy lub pojemniki na zabawki. Podręczniki, zeszyty i akcesoria szkolne nie muszą znajdować się na specjalnym regale; z powodzeniem można umieścić je na dopasowanej nadstawce. Ulubione książki lub drobne przedmioty znajdą swoje miejsce na półkach zawieszonych nad łóżkiem czy komodą. Choć będzie to wymagało więcej sprytu, małą przestrzeń również da się rozplanować tak, by stworzyć w niej funkcjonalny pokój dla ucznia.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama