Protest handlu już dziś – czy są otwarte sklepy?

Protest pracowników handlu rusza w Warszawie dziś przed południem. Zapowiadane na listopad wydarzenie staje się faktem. Na ulicach zobaczymy setki rozwścieczonych kobiet i mężczyzn, o wszystkim poinformował NSZZ „Solidarność”.

Sklepy przygotowują się do strajku.
Źródło: NSZZ „Solidarność”
Reklama

Aktualizacja 04.11.2021r.

Protest handlowców trwa

Demonstracje związane z protestem pracowników handlu już dziś można zobaczyć w Warszawie. Jedni zamierzają krzyczeć, że żądają podwyżek, inni zwracają uwagę na to, że sprzedawcy zarabiają więcej niż nauczyciele. Ile w tym prawdy? Jak to zwykle bywa, wszystko zależy. Ma na to wpływ to, w jakiej firmie jesteśmy zatrudnieni, ale też to jakim stażem możemy się pochwalić.

Przyczyną protestów są nie tylko niezadowalające zarobki, ale też ogólne warunki pracy, obchodzenie przez przedsiębiorców przepisów związanych z zakazem handlu czy zbyt mała liczba osób zatrudnionych na pokładzie. Dokładnie za moment, bo przed godziną 12 w południe, wszystko się zacznie przy Alejach Ujazdowskich 41. Dokładnie tam znajduje się siedziba Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Cała branża zapowiedziała, że będzie głośno i hucznie, bo większość ma już dość pracy ponad siły. Przede wszystkim ważny ma być dialog i osiągnięcie porządnego skutku. Po wizycie pod POHiD protestujący przeniosą się pod konkretne ambasady m.in. Niemiec i Francji czyli miejsc, z których pochodzi wiele marketów działających w Polsce. Wielokrotnie zwraca się uwagę na to, że osoby zatrudnione za granicą, chwalą się dużo większym komfortem pracy.

Protest w handlu – kiedy się odbędzie?

Pracownicy handlu zapowiedzieli głośny i huczny protest. Głównym powodem wbrew pozorom nie są niedziele handlowe i kwestie związane z zakazami. Bunt dotyczyć ma niskich wynagrodzeń i fatalnych warunków zatrudnienia na stanowiska. Strajk zobaczymy na ulicach już 4 listopada, czyli tuż po okresie świątecznym. Taki termin wyznaczyła Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” i poinformowała o nim również media.

To, że na pierwszym miejscu nie chodzi tu o fikcyjny zakaz handlu, nie oznacza, że temat ten ani trochę nie będzie poruszany na ulicach. Krzyczane mają być hasła, które przypominają, że pracownikom należą się niedziele wolne od pracy i godziwe oraz bezpieczne warunki zatrudnienia. Protest branży najbardziej widowiskowy będzie w Warszawie. Demonstracje zablokują drogi, na co warto się przygotować już dziś. Przewidziane są problemy m.in. z komunikacją miejską. Na ten moment trwają apele skierowane do pracowników wszystkich sieci sklepowych, aby pojawili się w ten dzień w stolicy i przemówili swoim głosem.

Czy w protest pracowników handlu będą otwarte sklepy?

Jako że protest pracowników handlu to coś, o czym robi się coraz głośniej, niektórzy zaczęli się bać, że 4 listopada nie zrobią zakupów. Ta data wypada w czwartek i nie oznacza, że nigdzie nie pójdziemy do sklepu. Po pierwsze, zawsze znajdą się tacy, którzy nie zechcą się przyłączyć do demonstrujących, po drugie pracodawcy mogliby wyciągnąć z takiego buntu nieprzyjemne konsekwencje.

Swoje niezadowolenie wyrażać będą związkowcy i pracownicy handlu i ci rzeczywiście nie pojawią się na stanowiskach pracy. Znajdziemy ich tylko i wyłącznie pod siedzibą POHID, czyli Polskiej Organizacji Handlu i Usług. Wyjazd ma być dla wszystkich całkowicie bezpłatny, niezależnie z jakiego zakątka Polski przybywają zainteresowani. Wystarczy w tym celu zgłosić się do specjalnej sekcji w NSZZ „Solidarność.

Jeden z postulatów to prośba, by skończyć fikcyjny zakaz handlu już dziś

Pracownicy branży handlowej od dawna niezadowoleni są z tego, że coraz więcej przedsiębiorców znalazło sposób na ominięcie panujących przepisów. Domagają się, by zakończyć proceder już teraz, a nie dopiero w przyszłym roku. Zgodnie z ustawą to od pierwszego lutego 2022 r. miałoby zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie. Większość z otwartych teraz sklepów będzie zmuszona zamknąć placówki, bo nie wykaże, że ich zarobi, w 40% pochodzą z odbioru i nadawania paczek. Na ten dzień należy jednak jeszcze trochę poczekać, niektórzy boją się, że do tego czasu, ktoś znajdzie nowy sposób na obejście prawa. Obecnie, trudno znaleźć placówkę, która tego nie robi. Poniżej lista.

Lista sieci sklepów otwartych w każdą niedzielę. Tu zrobisz zakupy! [LISTA]

Wybierasz się na zkaupy? Sprawdź gazetki w Ding.pl!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama