Handel objęty obostrzeniami. Poznaj nowe przepisy!

Nowe zasady ograniczania handlu zostały zatwierdzone przez prezydenta. Polscy przedsiębiorcy będą musieli pożegnać się z otwieraniem sklepów w niedziele raz na zawsze, a klienci ze swobodnym robieniem zakupów. Kiedy zetkniemy się z tą rzeczywistością i czy lista placówek pocztowych nagle drastycznie się zmniejszy? Dowiedź się więcej, zobacz, co nas czeka!

Zakaz handlu uszczelniony.
Reklama

Zakaz handlu uszczelniony – to już fakt!

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele zostały uszczelnione, doszło do ostatniego z ważniejszych etapów, jakim jest podpisanie dokumentów przez prezydenta. Następnie pozostanie już tylko wprowadzić zasady w życie. Zmieni się kilka kwestii, ale najważniejsza to ta dotycząca placówek pocztowych. Sklepy coraz częściej obierały właśnie taki status, oferując nadawanie i odbiór paczek dzięki współpracy z firmami kurierskimi. Teraz będzie to mniej opłacalne, a wręcz niemożliwe.

Uszczelnione przepisy zakazu handlu mówią jasno, że w każdą niedzielę otwarte będą mogły być tylko te punkty pocztowe, których przychód z tych usług to minimum 40% całych zysków. Szybko dojdzie do weryfikacji i okaże się, że popularne markety bardzo mało zarabiały na tego typu usługach. Zyski czerpane są przede wszystkim ze sprzedaży towarów i nie łatwo będzie to zmienić.

Nowe obostrzenia w handlu – kiedy wejdą w życie?

Po tym, jak Andrzej Duda podpisał uszczelnione przepisy dotyczące niedziel handlowych, warto zapamiętać kilka zasad, które wejdą w życie całkiem niedługo. Zgodnie z prawem, od początku lutego 2022 roku sklepy będą musiały zrezygnować z dotychczasowego sposobu na omijanie zakazu handlu. Oznacza to, że mamy jeszcze jakieś ponad 3 miesiące na swobodne robienie zakupów i nieprzejmowanie się sprawą. Po tym terminie, markety typu Biedronka, Lidl czy Dino zapewne szybko pożegnają się ze benefiami, jakie szły za obraniem statusu placówki pocztowej.

Uszczelnione przepisy w handlu w 2022 roku – poznaj zasady

Warto przyjrzeć się wszystkim nadchodzącym zmianom i opisać je w skrócie. Zapowiadają się one następująco:

  • Otwarte w każdą niedzielę mogą być tylko te placówki pocztowe, których działalność opiera się głównie na tego typu usługach. (Minimum 40% przychodów z tego tytułu);
     
  •  W niedziele otwarte mogą być sklepy zajmujące się sprzedażą ryb (wyłącznie), możliwość handlu na kutrach rybackich i w gospodarstwach tego typu;
     
  • W terminie od 1 czerwca do 30 września otwarte mogą być wszystkie sklepy związane z materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych itp;
     
  • W każdą niedziele otwarte mogą być punkty rolnicze, gdzie sprzedaje się wyłącznie pochodzących z upraw typu: zboża, buraki, rzepak;
     
  • Prywatni przedsiębiorcy posiadający sklep otwarty w niedzielę, nie mogą zatrudniać w dni, w których obowiązuje zakaz handlu, możliwe jest wyłącznie korzystanie z nieodpłatnej pomocy członka rodziny, nie mogą to być osoby zatrudnione w placówce.

Jak widać, sporo się zmieni i prawdopodobnie niedziela handlowa przestanie obowiązywać co tydzień jak to działo się od dłuższego czasu. Zakaz handlu na ten moment bardziej jest fikcyjny niż realny, co prawda galerie i duże centra nadal nie są dostępne w te dni, jednak nie ma problemu z odwiedzeniem kultowych dyskontów. Czy do lutego 2022, przedsiębiorcy znajdą nowy sposób na omijanie przepisów?  To raczej mało prawdopodobne, ale pozostaje tylko czekać.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama