Ekspres do kawy: must have kawoszy i przydatny gadżet w domu
Wiele osób ma swoją ulubioną kawę, bez której nie wyobraża sobie dnia. Nie jest to tylko klasyczna czarna parzona, ale również latte, cappuccino, macchiato czy też espresso. Chętnie wybieramy się na filiżankę aromatycznego trunku do kawiarni, coraz częściej inwestujemy również w ekspres do kawy, który pozwoli cieszyć się naparem w zaciszu własnego mieszkania. Szczególnie pokazał to okres pandemii, kiedy to ludzie, tęskniąc za ulubioną kawą w biurze, zaczęli kupować ekspresy. To szybki sposób na uzyskanie ulubionej kawy bez wychodzenia z domu. Dzisiaj podpowiadamy, dlaczego warto kupić ekspres do kawy oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
Ciśnieniowy ekspres do kawy: jak działa i gdzie się sprawdzi?
Smak kawy uzależniony jest nie tylko od rodzaju ziarna, jego jakości oraz wody wykorzystanej do przyrządzania naparu. Ogromne znaczenie ma również sama technika przygotowania kofeinowego naparu. Bariści znają tajniki, które pozwalają im wydobyć głębię smaku z każdego ziarenka. W domowych warunkach lepszym rozwiązaniem z pewnością okaże się jednak ekspres do kawy. Wystarczy odpowiednio go ustawić, aby cieszyć się kawą niczym z naszej ulubionej kawiarni.
„Kawa zaparzona np. w ekspresie przelewowym będzie smakowała inaczej niż w ekspresie ciśnieniowym. Ta z "przelewu" będzie łagodniejsza w smaku, z kolei ta z ciśnieniowego, gdzie będziemy parzyć głównie espresso jako bazę naszego naparu, będzie bardziej wyrazista, czyli idealna gdy łączymy kawę z mlekiem” – zauważa również Marcin Potkański, właściciel palarni kawy Mitte Cafe.
Ekspert z palarni Skład Kawy Piotr Durlik dodaje: „Na smak naparu z kawy wpływa wiele czynników tj. region, gatunek, metoda obróbki ziarna zielonego, stopień palenia, umiejętność, jak i metoda przygotowania naparu. Ta sama kawa parzona w różny sposób będzie smakowała inaczej (…) Dzięki dobraniu odpowiedniej metody możemy uzyskać inne efekty: większą słodycz, gładsze body (cielistość) czy przyjemną owocową kwasowość”.
Sposób działania ciśnieniowego ekspresu do kawy
Ekspres ciśnieniowy, jak sama nazwa wskazuje, działa z wykorzystaniem ciśnienia. Przez zmielone ziarna kawy przepuszczana jest gorąca woda pod ciśnieniem. Urządzenie pobiera wodę, aby ją podgrzać wewnątrz. W zależności od modelu ekspresu do kawy za podgrzewanie wody odpowiedzialny będzie termoblok lub bojler.
Następnie woda pod ciśnieniem kierowana jest do specjalnego pojemnika lub kolby – tam, gdzie znajdują się zmielone ziarna kawy. Dzięki takim zabiegom do filiżanki trafia aromatyczna kawa. Proces ten nazywany jest ekstrakcją.
Cały zabieg wydaje się bardzo prosty, jednak technikę parzenia kawy, którą wykorzystują współczesne ekspresy do kawy, dopracowywano latami. Co prawda, obecne urządzenia oferują możliwość zaparzenia wysokiej jakości naparu, jednak wiele wskazuje na to, że proces unowocześniania ekspresów jeszcze się nie skończył. Być może za kilka lata ekstrakcja ze zmielonych ziaren kawy wejdzie na wyższy, zupełnie inny poziom.
Podstawowym naparem, który można zaparzyć za pomocą ekspresu, jest espresso. Stanowi on bazę wielu innych napojów kawowych, w tym również tych mlecznych. Prawdopodobnie to z tego względu espresso bywa nazywane królową kaw. O tym, jak idealnie zaparzyć ten napar napisano wiele poradników. Nie jest to prosty zabieg, jednak skorzystanie z ekspresu do kawy eliminuje konieczność wykonania niektórych czynności. W urządzeniu zachodzą one bowiem automatycznie.
Wystarczy jedynie uzupełnić zbiornik z kawą i wodą, aby uzyskać pożądany napar. Jeden przycisk pozwala na zaparzenie espresso oraz wielu innych kaw. Dodatkowo, jeżeli urządzenie wyposażone jest w dyszę do spieniania mleka, w domowym zaciszu można cieszyć się pysznym mlecznym napojem kawowym.
Należy także pamiętać o systematycznym opróżnianiu pojemnika na fusy, czyszczeniu i konserwacji urządzenia. Niektóre ekspresy do kawy wyposażone są w automatyczne funkcje czyszczenia oraz odkamieniania.
Zastosowanie ciśnieniowego ekspresu do kawy
Duża różnorodność dostępnych modeli ciśnieniowych ekspresów do kawy sprawia, że znalazły one szerokie zastosowanie. Można je spotkać m.in.:
- w kawiarniach przygotowujących pyszną kawę dla swoich gości,
- w biurach – niezła gratka dla pracowników, którzy uwielbiają kawowy napar,
- w domach – coraz więcej modeli dostępnych jest w przystępnych cenach, a bogactwo funkcjonalności sprawia, że do jego zakupu przekonuje się coraz więcej osób,
- w hotelach – ekspres do kawy świetnie sprawdzi się podczas przygotowywania posiłków w formie tzw. szwedzkiego stołu oraz podczas wszelkiego typu konferencji organizowanych przez niektóre hotele.
Wybór ekspresu do kawy – na co zwrócić uwagę?
Podczas wyboru ekspresu do kawy warto zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Jak przekonuje Jakub Sasina, twórca marki The Big Beans Production: „Stabilność ciśnienia i temperatury to zdecydowanie parametry, które decydują o jakości ekspresu. Każdemu bariście zależy, aby jego espresso było zaparzane w idealnych warunkach, czyli jak zaczyna się parzyć w określonej temperaturze, to kończy się parzyć w tej samej temperaturze, tu nie ma wahania. Tak samo z ciśnieniem”.
Dodaje również: „Fajnie też jest, jak możemy regulować ilość kawy używanej do espresso, jeżeli mówimy o ekspresach automatycznych, dlatego że im więcej kawy użyjemy do jednego espresso, tym większe mamy body, czyli gęstość, oleistość. Ta kawa będzie przyjemniejsza. Tak samo temperatura wody, bo do różnych kaw używamy różnej temperatury wody”.
Nie bez znaczenia jest moc urządzenia. Ogólna zasada jest taka, że im jest ona wyższa, tym możliwe jest uzyskanie bardziej wyrazistego smaku. Dla wielu osób znaczenie może mieć głośność pracy – zdradzamy, że ekspresy bez wbudowanych młynków zazwyczaj są cichsze.
Pozostając w tematyce wbudowanych młynków, które pozwalają cieszyć się kawą przyrządzoną ze świeżo zmielonych ziaren. Wielu kawoszy uważa, że takie trunki są bardziej aromatyczne i mają głębszy smak. Dodatkowym atutem jest również regulowana wysokość wlewu, ponieważ pozwala ona na wlanie kawy bezpośrednio do niskiej filiżanki oraz wysokiej szklanki.
Funkcjonalnym udogodnieniem jest wyświetlacz LCD. Dzięki niemu można wybrać rodzaj kawy, a także zmienić niektóre opcje parzenia. To daje większe pole do eksperymentowania i poszukiwania swojego ulubionego smaku kawy.
Ekspres do kawy z młynkiem
Ekspres do kawy z młynkiem pozwala cieszyć się smakiem aromatycznego naparu przyrządzonego ze świeżo zmielonych ziaren. To pozytywnie wpływ na aspekty smakowe i zapachowe napoju kawowego. Wbudowany młynek umożliwia mielenie ziaren bezpośrednio przed procesem parzenia. Takie modele z reguły wyróżniają się nieco wyższą ceną oraz większymi rozmiarami niż tradycyjne ekspresy do kawy bez młynka.
Osoby, które często piją kawę, powinny rozważyć zakupienie ekspresu z wbudowanym młynkiem. W ich przypadku proces przyrządzania naparu jest mocno zautomatyzowany, co sprawia, że użytkownik może cieszyć się aromatyczną kawą przygotowaną od „A” do „Z” przez urządzenie. Kawosze zauważają, że napar przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren przypomina smakiem ten z prawdziwej włoskiej kawiarni.
Wbudowane młynki mogą być ceramiczne lub stalowe. Te pierwsze pracują nieco ciszej, jednak te drugie uważane są za nieco trwalsze. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Plusem obu pozostaje to, że ziarna są automatycznie mielone, a jeden pełen zbiorniczek może wystarczyć nawet na kilkadziesiąt filiżanek aromatycznego naparu. Większość urządzeń automatycznie wybiera stopień mielenia, jednak często można go ustawić samodzielnie. W przypadku ekspresu ciśnieniowego najczęściej stosuje się kawę drobno mieloną.
Ekspresy bez młynka wymagają dokupienia zewnętrznego urządzenia do mielenia ziaren lub też korzystania z już zmielonej kawy.
Mały ekspres do kawy, który zmieści się w niewielkiej kuchni
Wybór ekspresu do kawy do domu to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza gdy dysponujemy niewielką przestrzenią w kuchni. Musimy wówczas uwzględnić nie tylko funkcje urządzenia, ale przede wszystkim jego gabaryty. Nie zawsze jedynym wyznacznikiem wysokiej jakości modelu jest jego cena. Jak zauważa roastmaster z Cafe Ina, Marcin Harabin: „W przypadku ekspresów jakość i smak parzonej kawy nie zależą wprost od ceny urządzenia. Wysoka cena ekspresów stawianych np. w biurach, wynika głównie z ich wysokiej wydajności”.
Podobnie uważa Piotr Durlik: „Czasami za wyższą ceną idzie marka albo przekombinowany sprzęt z wieloma niepotrzebnymi funkcjami. Ja osobiście stawiam na solidność, prostotę i dobry filtr do wody”.
Wybierając ekspres do kawy do małej kuchni, skupmy się przede wszystkim na funkcjach, z których faktycznie będziemy korzystali. Dla przykładu, jeżeli nie pijamy kaw z mlekiem, możemy zrezygnować z systemu spieniania nabiału. Dzięki temu łatwiej nam będzie znaleźć kompaktowy ekspres do kawy w rozsądnej cenie.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: