E-paragony już niedługo będą dostępne!

Już niedługo po zapłaceniu za zakupy w sklepach będziemy otrzymywać od kasjerów tylko e-paragony. Oznacza to, że potwierdzenie sprzedaży produktów w postaci drukowanej przestanie być wydawane, natomiast dostaniemy je w wiadomości SMS lub mailowej. Od kiedy to rozwiązanie wejdzie w życie? Dowiedz się!

E-paragony ruszą niebawem!
Reklama

Aktualizacja 19.11.2021 r.

E-paragony niedługo pojawią się w sklepach. To już oficjalne!

Wprowadzenie e-paragonów do sklepów jest już omawiane od wielu miesięcy, ale nadal nie wiadomo, kiedy tak naprawdę wejdzie w życie. Wreszcie możemy jednak ogłosić coś konkretnego w tej sprawie, rządzący dali zielone światło temu projektowi i już niedługo należy spodziewać się prawdziwej rewolucji, która wydaje się, że przyniesie naprawdę sporo korzyści zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców.

Po wejściu w życie e-paragonów klienci nie będą otrzymywać już papierowych potwierdzeń sprzedaży, dostaną je w formie elektronicznej na swój adres mailowy czy poprzez wiadomość SMS. Dzięki temu unikniemy zgubienia lub zniszczenia druczków i wszystkie zgromadzimy w jednym miejscu np. w folderze na dysku komputera lub na telefonie. Może być to szczególnie ważne dla osób, które często dokonują zwrotów odzieży lub innych produktów.

Kiedy e-paragony pojawią się w sklepach? Niestety na ten moment nie jest to jeszcze wiadome, ponieważ placówki handlowe muszą zaopatrzyć się w specjalne kasy do wydawania elektronicznych potwierdzeń sprzedaży lub zmodernizować stare sprzęty. Cały proces z pewnością trochę potrwa. Jednego powinniśmy być jednak pewni, zmiany na pewno czekają nas w przyszłym roku. Jeżeli dowiemy się więcej szczegółów na temat tej sprawy, wtedy od razu zaktualizujemy artykuł o nowe treści. Zachęcamy też do regularnego śledzenia bloga Ding.pl!

E-paragony już niebawem zastąpią drukowane potwierdzenia sprzedaży

Rozporządzenie dotyczące e-paragonów zostało zatwierdzone przez ministra rozwoju, pracy i technologii, teraz dokument czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Kiedy to nastąpi? Niestety na ten moment nie wiemy, jaki został przewidziany termin, jednak wszystko wskazuje na to, że wydarzy się to niebawem. Jeżeli tylko zostanie oficjalnie ogłoszony, wtedy zacznie obowiązywać od następnego dnia.

Następnie sklepy będą musiały zaopatrzyć się w kasy, które wydadzą e-paragony. Zanim jednak to nastąpi, najpierw te sprzęty muszą uzyskać homologację od Głównego Urzędu Miar - bez tego nie mogą pojawić się w sprzedaży. Wydaje się, że cały proces nie potrwa długo, ponieważ nowe zasady w związku wprowadzeniem elektronicznej formy potwierdzenia sprzedaży powinny wejść jak najszybciej w życie.

Trzeba też wspomnieć o tym, że większość sprzedawców nie będzie musiało pozbywać się starych kas i kupować nowych. Wystarczy, że w użytkowanych sprzętach zostanie dodana przez producenta specjalna funkcjonalność pozwalająca wysyłać e-paragony do klientów - w tym przypadku również będzie potrzebna homologacja od Głównego Urzędu Miar. 

E-paragony niosą za sobą sporo korzyści

Wprowadzenie e-paragonów dla większości konsumentów z pewnością stanie się sporym udogodnieniem, ponieważ potwierdzenia w postaci wiadomości SMS lub mailowej pozwolą zbierać informacje o wydatkach w jednym miejscu i lepiej zarządzać domowym budżetem. Poza tym wreszcie nie będziemy musieli zbierać drukowanych paragonów w portfelu i przejmować się, że przez przypadek je zgubimy - to najczęstszy problem podczas reklamacji produktów.

Zachęcamy też do sprawdzenia najnowszych gazetek promocyjnych. W tym tygodniu jedną z najciekawszych ofert przygotowała sieć Intermarche!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

    Artykuły

    Blog

    Reklama