Dynia. W naszym ogrodzie i na stole!

W czas jesiennych zbiorów, trafiają się nam niespodzianki. Jeśli zawczasu, czyli w okolicach kwietnia zasadziliśmy w naszym ogrodzie dynię jadalną, to dostrzeżemy w zaroślach pięknie przebarwione na pomarańczowo warzywa. Teraz przyszedł czas na zbiory i przygotowanie smacznych potraw. Zapraszam!

Dżem z dyni ze świeżą chałką? A może jako dodatek do naleśników!
Dżem z dyni ze świeżą chałką? A może jako dodatek do naleśników! Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści
Sadzenie dyni w ogrodzie
Jakie miejsca preferuje dynia?
Pielęgnacja dyni w czasie wzrostu
Zbiory dyni
Jaki pożytek z dyni?
Przyprawiamy potrawy z dyni
Dynia i jej walory odżywcze
Zapowiedź

Sadzenie dyni w ogrodzie

Gdy mamy własny ogród, czy działkę warto poświęcić czas na posadzenie dyni jadalnej. Można wybrać kilka odmian np. dynię zwyczajną, dynię olbrzymią melonową lub dynię olbrzymią Potimarron. Na przełomie kwietnia i maja wysiewamy nasiona dyni wprost do spulchnionej, oczyszczonej z chwastów ziemi z dodatkiem kompostu. Można też zastosować bezpieczniejszą metodę, która ochroni nasiona przed zimną jeszcze glebą i posadzić dynię w doniczkach, w domu. Następnie w połowie maja sadzonki możemy przesadzić do gruntu. Zwykle nasiona lub sadzonki dyni sadzimy w rzędach w odstępie ok. 0,5-2 m, odległość między rzędami ok. 1,5 m.

Jakie miejsca preferuje dynia?

Dynia jest warzywem lubiącym ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Najlepsze rezultaty w uprawie dyni można osiągnąć zapewniając jej wzrost na glebach lekkich, przepuszczalnych, próchnicznych o odczynie kwaśnym (pH ok. 6). Musimy pamiętać, że dynia jest warzywem lubiącym wzrastać w glebie świeżo spulchnionej i "niezmęczonej" wcześniejszą uprawą warzyw dyniowatych np. melonów, ogórków, cukinii. 

Pielęgnacja dyni w czasie wzrostu

Podczas uprawy dyni, która zasadniczo nie jest pracochłonna, najważniejszym zadaniem jest zapewnienie sadzonkom dyni regularnego podlewania. Uważnie kontrolujemy pogodę. W dni suche dynie wymagają głębokiego, ale umiarkowanego podlewania. Podobnie do innych roślin - dynie podlewamy wieczorem lub wczesnym rankiem. 
Świetnym rozwiązaniem zapewniającym dyniom wilgoć jest ściółkowanie gleby wokół grządek z dyniami. Do prac pielęgnacyjnych zaliczamy także usuwanie pojawiających się - nowych pędów. Tu kierujemy się bardzo prostą zasadą: im więcej będzie owoców dyni, tym będą one mniejsze. Dlatego warto zostawić niewielką ilość owoców, tak, aby te, które pozostaną miały szansę na lepsze odżywianie. Przycinanie pędów dyni przeprowadza się na ogół w czerwcu i powtarza się na początku lipca. 

Zbiory dyni

Dynie możemy zbierać już pod koniec sierpnia. Okres zbiorów może trwać nawet do pierwszych przymrozków tuż na koniec października. Dojrzałość dyni poznajemy po zdrewniałej łodydze i intensywnym kolorze. Można też ostrożnie zapukać w dynię! Gdy dynia będzie dojrzała pukanie w nią wyda głuchy odgłos. Ze zbiorami nie powinniśmy czekać do przymrozków, które mogą zniszczyć warzywa. Zebrane warzywa trzeba porządnie umyć i przechowywać w suchym miejscu. 

Jaki pożytek z dyni?

Z dyni możemy przyrządzić aksamitne i delikatne zupy, ale także dżemy, sałatki soki, podawać jako dodatek do pieczonego mięsa, czy kanapek. Pamiętajmy, że podczas przygotowywania zupy dyniowej niekoniecznie musimy korzystać z blendera. Składniki warzywne na zupę dyniową takie jak kawałki dyni, ziemniaki, marchewkę można ugotować i przetrzeć przez sito. Zupa krem z dyni przyprawiona do smaku np. czosnkiem, imbirem lub pieprzem to świetny posiłek także dla najmłodszych. 

Do listy przysmaków dyniowych specjalnie przygotowywanych na zimę możemy dodać listę dżemów z dyni z dodatkiem różnych owoców, które złamią charakterystyczny smak dyni. Mogą to być np. 

  • dżem dyniowy z mandarynkami lub pomarańczami;
  • dżem dyniowy z jabłkami;
  • dżem dyniowy z pigwą;
  • dżem dyniowy z mirabelkami.

Przyprawiamy potrawy z dyni

Smak dżemów z dyni i różnych owoców można wzbogacić dodając różne przyprawy. Najczęściej stosuje się cynamon, sok imbirowy, nasiona wanilii, mielone goździki. 

Dynia i jej walory odżywcze

Dynia zawiera wiele cennych dla naszego zdrowia witamin i minerałów. To nie tylko witaminy C, A i witamina młodości E, ale także witaminy z grupy B, w tym B9 kwas foliowy oraz minerały takie jak selen, cynk i kukurbityna mająca właściwości przeciwwirusowe. Potrawy, których głównym składnikiem jest dynia wzmacniają odporność organizmu przed wirusami, łagodzą stany zapalne np. jelit, redukują liczbę wolnych rodników w organizmie, nawadniają i odżywiają skórę. Dynia i przetwory z niej-  nie tylko w zimie mogą nas nasycić i zadbać o naszą sylwetkę.

A wzorem słynnego senatora rzymskiego i znanego smakosza Lukullusa możemy w zimowy wieczór podarować sobie odrobinę luksusu i zjeść np. kawałki dyni smażone w miodzie. Smacznego!

Zapowiedź

W następnym odcinku Poradnika Ogrodnika zobaczymy jakimi roślinami można ozdobić mieszkanie. Zapraszam! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama