Duże i małe. Cięte, żywe i sztuczne – choinki na święta.
Zbliżający się czas świąt Bożego Narodzenia jest okresem, w którym jednym z ważnych zakupów będzie choinka. Zobaczymy jaki rodzaj choinki warto wybrać? Jakie są najważniejsze zalety choinek ciętych, kupowanych w doniczkach choinek żywych, czy oferowanych na rynku od wielu lat choinek sztucznych?
Spis treści
Nie zawsze łatwy wybór choinki
Choinki cięte
Choinki żywe w donicach
Choinki sztuczne
Choinkowy Quick-Poradnik
Zapowiedź
Nie zawsze łatwy wybór choinki
Nadchodzące święta nie mogą obejść się bez świątecznie udekorowanego drzewka - choinki. Każdy ma wybór, a mimo to nie zawsze jest on łatwy. Jedni preferują choinki cięte, lekkie do przeniesienia i mało kłopotliwe w instalacji. Inni wolą doniczkowe okazy żywe, które są cięższe do przeniesienia, ale mają tę zaletę, że można je po świętach wykorzystać jako nową, pełnoprawną "instalację" w przydomowym ogrodzie.
Jeszcze inni lubią szybko montowane choinki sztuczne, mające swoją cenę, ale płaconą tylko raz na wiele lat. Zobaczmy zalety wszystkich trzech rodzajów, aby łatwiej było nam wybrać choinkę pasującą naszym wymaganiom.
Choinki cięte
To drzewka, hodowane najczęściej na specjalistycznych plantacjach. Dostępne w wielu miejscach targowych przed świętami. Można wybierać spośród świerków, jodeł, świerków srebrnych, o różnych wysokościach, grubościach pnia itp. Są w miarę lekkie, a oferowana na placu targowym "zawijka" w plastikową siatkę ułatwia przenoszenie i transport.
Ich największą zaletą jest możliwość szybkiego przewiezienia i łatwego osadzenia w stojaku. Jeśli chcemy, aby choinka cięta nie gubiła zbyt szybko igieł warto ją podlewać. Do tego celu przyda się specjalny stojak z pojemnikiem na wodę i regulowanym plastikowymi śrubami uchwytem na pień. Chcąc długo zachować świeżość ciętej choinki można ją ustawić z dala od grzejników, stosując zamiast stojaka wiadro obciążone kamieniami i piaskiem. Pod koniec świąt, choinka zaczyna schnąć i gubi igły - to jedyny minus tego rozwiązania.
Choinki żywe w donicach
Pachnąca lasem, żywa choinka o ładnych intensywnych barwach, to nowa dekoracja naszego salonu, która wnosi świąteczną atmosferę w domu. Podlewane żywe choinki w donicach zwykle zachowują świeżość dłużej niż choinki cięte, dają nie tylko zapach, ale produkują tlen.
Zaletą wyboru choinki żywej jest możliwość ustawienia jej po świętach w ogrodzie i posadzenie na wiosnę w ogrodowej ziemi. Po świętach można też choinki żywe przestawić na balkon, aby tam odczekały na przyjście wiosny i przesadzenie do ogródka.
Za choinki żywe zapłacimy więcej niż za choinki cięte. Są zwykle cięższe od choinek ciętych i trudniejsze w transporcie. Jeśli zależy nam na późniejszym przesadzeniu choinki do ogrodu warto kupować je w szkółkach, sprawdzając stan ich korzeni (choinka nie chwieje się w doniczce, stoi stabilnie mocno). Choinki, które mają zbyt silnie przycięte korzenie zwykle nie przetrwają zimy i trzeba będzie je niestety oddać do utylizacji.
Choinki sztuczne
Wiele osób nie chce dodatkowego kłopotu na święta. Sosnowy zapach można kupić w spray'u a choinkę spokojnie wyjąć z piwnicy i w kilkanaście minut, złożyć z elementów. Choinka sztuczna to zakup jednorazowy, bardzo ekonomiczny. Nie trzeba przed świętami biegać po targu, a w domu zamiatać z podłogi z igieł.
Wygodna i szybka w instalacji choinka sztuczna posłuży nam przez lata. Wybierając konkretny model choinki sztucznej zwróćmy uwagę na to, aby miała odpowiednią barwę. Sztuczne choinki są oferowane w różnych rozmiarach i kolorach, dlatego łatwo wybrać taką, która będzie pasowała do naszego mieszkania. Jedyną wadą tego rodzaju choinek jest brak naturalnego (mimo wszystko) wyglądu.
Choinkowy Quick-Poradnik
Przed zakupem choinki warto rozważyć kilka kwestii, po to, aby mieć później łatwy wybór odpowiedniego rodzaju świątecznego drzewka. Oto kilka wskazówek:
- Miejsce, w którym ustawiamy choinkę. Trzeba zmierzyć dokładnie jakie mogą być najszersze i najwyższe okazy choinek pasujące do danego miejsca w pokoju.
- Ceny choinek są różne. W zależności od "renomy" drzewka i jego wytrzymałości oferowane są zarówno pospolite tanie świerki, które najszybciej gubią igły, ale także droższe i bardziej dekoracyjne np. świerki srebrne. Można też zainwestować w jodłę kaukaską, która w warunkach domowych, w temperaturze 29-23 st. C może stać bez uszczerbku na stanie igliwia nawet dwa miesiące od świąt.
- Gdy zamierzamy zachować choinkę do wiosny, doniczkę z drzewkiem można ustawić w zacisznym, osłoniętym od światła słonecznego miejscu.
Zapowiedź
Zimową porę w ogrodzie możemy wykorzystać na konserwację narzędzi ogrodowych. W kolejnym Poradniku ogrodnika pokażemy kilka przydatnych porad dotyczących zabezpieczenia i przechowywania narzędzi. Zapraszam!
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: