Drony do zabawy i nauki

Nie tak dawno, pomysł zapakowania do plecaka drona razem z prowiantem i herbatą na wycieczkę był marzeniem nie do zrealizowania. Obecnie nie tylko w plecaku zmieścimy bezzałogowy statek powietrzny (BSP), ale znajdziemy miejsce na dodatkowe baterie i inne przydatne wyposażenie. Zobaczmy, jakie drony w cenie do 400 zł warto kupić do nauki latania i jakie są ich możliwości.

Drony do zabawy i nauki
Najważniejsze cechy dronów klasy cenowej do 400 zł
Reklama
ding ad-box placeholder

Latające smartfony? Nie, to drony

W te przyjemne letnie miesiące wiele osób zastanawia się przed urlopowym wyjazdem nad dodaniem do swego ekwipunku jeszcze jednego urządzenia, za pomocą którego, będzie można rejestrować miłe chwile podczas wycieczek. Oprócz aparatu fotograficznego i smartfona, myślimy o dronach, które z innej perspektywy mogą opisać nasze wyprawy w terenie. Na rynku jest wiele modeli dronów w cenie do 400 zł, dlatego podpowiemy na jakie cechy tych urządzeń w tej klasie cenowej zwrócić uwagę, jakie modele są warte uwagi i, co też istotne, jak z nich bezpiecznie korzystać. 

Zwinny jak dron

Ta niewielka, ale zwinna platforma latająca, jak mawiają o dronach sami droniarze da nam na wakacjach sporo frajdy i zapewni „kawałek” nowej wiedzy. Nie szukajmy w konkretnym urządzeniu wielu innowacji, ale raczej spójrzmy na kilka wybranych cech dzięki którym m.in.:

 • łatwo potrenujemy naukę pilotażu, 
 • zdobędziemy wiedzę na temat nagrywania filmów z powietrza, 
 • częściej będziemy sięgać po mapę, sprawdzać w odpowiedniej aplikacji stan pogody, 
 • a może nawet - zainteresują nas kształty i nazwy chmur. 
Drony do nauki latania
Start i lądowanie z ręki - tylko w wyjątkowych okolicznościach. Fot. Adobe Stock 

Trenowanie latania 

Treningi możemy zacząć od wykonywania prostych figur geometrycznych np.:

 • przelotów w przód i w tył, w prawo i w lewo;
 • trudniejszych już przelotów „po kwadracie” z kamerą przodem do kierunku ruchu, gdzie wymagany jest obrót drona na każdym rogu kwadratu o 90 stopni;
 • jeszcze trudniejszych przelotów „po okręgu”, wznoszenia z punktu A do punktu B, opadania z punktu A do punktu B;
 • lotów po tzw. ósemce.

Jeśli znajdziemy w sobie dosyć wytrwałości zaręczam, że w trzecim dniu treningów nie pomylą się wam kierunki lotu, a satysfakcja z nauki przełoży się na wspaniałe zdjęcia z wakacji. 

Kilka super funkcji dodatkowych

Nie w każdym modelu drona z tej półki cenowej są dostępne, ale można czasami w promocji trafić model z poniżej wymienionymi  dodatkowymi funkcjami. Oto one:

 • Tap to fly - pozwala wyznaczać dronowi trasę dzięki czemu dron będzie się przemieszczał z punktu do punktu;
 • automatyczny powrót - za pomocą przycisku "Take off" dron automatycznie powraca do miejsca z którego wystartował;
 • proste sterowanie - sterować dronem możemy za pomocą pilota zamieszczonego w zestawie oraz za pomocą telefonu. Sterowanie jest bardzo proste i intuicyjne;
 • G-sensor - funkcja pozwalająca sterować telefonem. Sprawia, że gdy przechylimy smartfon w lewo to dron poleci w lewo, gdy w prawo to poleci w prawo itd.;
 • światła LED - na każdym skrzydle są zamontowane diody LED, dzięki czemu latając w nocy orientujemy się w położeniu naszego drona.

Oko kamery

Dokonując wyboru drona, który posłuży nam nie tylko do nauki latania sprawdźmy, czy jest wyposażony w kamerę. Kamera, która będzie rejestrowała obraz z lotu powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi parametrami. Sprawdźmy jakość zamontowanej kamery oceniając kilka atrybutów, jak: 

 • ilość rejestrowanych klatek na sekundę tzw. frames per second, fps. Urządzenia w cenie do 400 zł oferują ok. 30 fps, co pozwala na wykonanie ciekawych nagrań;
 • rozdzielczość - w tej klasie cenowej dostępny jest zwykle standard HD (1280 na 720 pikseli) lub Full HD (1920 na 1080 pikseli). Im pikseli będzie więcej, tym lepsza będzie jakość zdjęć i filmów.
 • stabilizację obrazu - realizowaną cyfrowo, w dobrych dronach do 400 zł można też spotkać stabilizację żyroskopową. 

Atutem dobrego drona w omawianej klasie do 400 zł będzie też zainstalowane wejście karty pamięci SD, na którą będziemy mogli dokonywać nagrań z lotu, bez konieczności ciągłego ściągania danych z wewnętrznej pamięci drona. 

Zasilanie drona – akumulatory

Drony są zasilane akumulatorami litowo-polimerowymi lub litowo-jonowymi. Pojemność akumulatorów waha się od 1000 do 2000 mAh. Taki zapas energii umożliwia maksymalnie kilkunastominutowy lot. Czas ładowania pakietów akumulatorowych możemy wyliczyć z prostego porównania: trzeba podzielić pojemność akumulatora przez prąd ładowania.

Przykład: jeśli dron jest wyposażony w pakiet 1800 mAh (mili ampero godzin), a do zestawu dołączona jest ładowarka o prądzie wyjścia 450 mA, to czas ładowania powinien wynosić 1800mAh/450mA = 4h (4 godziny). 
Zwróćmy uwagę, czy wybierany przez nas dron jest wyposażony w silniki bezszczotkowe. Ten typ silnika zapewnia lepsze parametry lotu.

Ćwiczenia lotu dronem po okręgu
Ćwiczenia lotu dronem po okręgu, bardzo wymagające zadanie dla nowicjuszy. Fot. Adobe Stock

Jak daleko polecimy

Latając dronem musimy pamiętać o utrzymywaniu bezpiecznego zasięgu lotu. Zwykle dobre modele w tej klasie cenowej do 400 zł mają także podany przez producenta maksymalny zasięg lotu ograniczony komunikacją z aparaturą sterującą. Zasięg lotu jest także uzależniony od pojemności akumulatora i warunków zewnętrznych m.in.:

 • opadów; 
 • wilgotności powietrza;
 • a także znajdujących się w okolicy drzew i zabudowań.

Wybór modelu

Wybierając drona do nauki latania i rejestrowania miłych chwil z wakacji zwróćmy uwagę także na możliwość uzupełnienia konkretnego modelu akcesoriami, które są dodawane do kompletu lub oferowane w opcji dokupienia. W zależności od producenta możemy liczyć na dodatkowe śmigła, akumulatory, pokrowce, osłony na śmigła itp. 

Kupujemy drona

Dobre modele dronów w cenie do 400 zł znajdziemy w sklepach internetowych ze sprzętem AGD, ale też w sklepach stacjonarnych ze sprzętem elektronicznym. Spośród producentów ciekawych rozwiązań wyróżniają się m.in.: Syma, Overmax, Husban. A warte uwagi modele to m.in.: 

 • Overmax X-Bee 2.5.
 • Overmax X Bee Drone 3.3
 • Hubsan X4 H107C+
 • Hubsan X4 Cam Plus H107C+
 • Syma X20W
 • Syma X15A
 • Cartoys E88 PRO

Na koniec bezpieczeństwo

Latając dronem jesteśmy użytkownikami przestrzeni powietrznej. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, myślenia na kilka zamierzeń do przodu i odpowiedzialności za swoje czyny. Przykład: spokojnie chodnikiem wzdłuż bloku mieszkalnego chodzą sobie ludzie, na podwórku tatuś, czerwony z przejęcia zakupionym dla synka dronem, próbuje z pełną prędkością latać nad głowami przechodzącyh ludzi. Sekunda nieuwagi i jeden z przechodniów ląduje w szpitalu z urazem oka. 

Regulacje prawne obowiązujące w Polsce w 2022 roku dopuszczają do latania dronem szerokie grupy użytkowników. Obecnie, gdy zakupisz drona z kamerą, jego waga najprawdopodobniej przekroczy 250 g. Wówczas musisz się zarejestrować i przystąpić do testu on-line, przygotowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jeśli uzyskasz pozytywny wynik, otrzymasz tzw. prawo jazdy na drona. Jest to uprawnienie do wykonywania lotów. Test nie wymaga długotrwałych przygotowań, ale fundamentalnej świadomości o przepisach dotyczących bezpieczeństwa. 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.