Dobre programy do projektowania ogrodu. Już w kilka kliknięć myszką.

Gdy zajdzie potrzeba zaaranżowania "od nowa" przestrzeni ogrodowej, a czasami retuszu wizerunku naszego ogrodu, który nie do końca nam pasuje, możemy skorzystać z wielu programów do projektowania ogrodów. Podpowiadamy, które programy do projektowania ogrodów warto wybrać i jakie są ich możliwości.

Zawsze pomocne i łatwe w obsłudze programy do projektowania ogrodów.
Zawsze pomocne i łatwe w obsłudze programy do projektowania ogrodów. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Ułatwiają planowanie i wizualizację
GardenPlanner – 15-dniowa darmowa wersja testowa
Virtual Garden - darmowy program do projektowania terenów zielonych
Garden Composer 3D - prosty program dla każdego
DreamPlan Home Design Software - także dla użytkowników macOS
GARDENA - myGarden, czyli jak nawadniać ogrody?
Program - "Sam zaprojektuj dom, wnętrze i ogród"
Zapowiedź

Ułatwiają planowanie i wizualizację

Jeśli poważnie myślimy o nowym założeniu ogrodowym na naszej działce niekoniecznie trzeba kierować swoje kroki do biur projektowych zajmujących się projektowaniem terenów zielonych. Można zamiast tego, skorzystać z licznych programów, które pomogą w rozrysowaniu planu ogrodu, rozplanowaniu odpowiednich stanowisk dla drzew i roślin biorąc pod uwagę ich rozrost, zadnać o wygospodarowanie miejsca na żywopłot, wizualizację miejsca ustawienia altany, czy ewentualnego skalniaka i oczka wodnego. Dodatkowo dobre aplikacje do planowania ogrodów pozwalają korzystać z baz roślin i zapisywać projekty na papierze.

Wiele wersji tych programów jest bezpłatnych, ale są też takie, które oferują darmowe wersje próbne z ograniczeniami czasowymi dostępu do bazy danych np. rysunków, czy możliwości drukowania wyrysowanych projektów. My przyjrzymy się kilku aplikacjom, które są łatwe w obsłudze i pozwalają samodzielnie wykonać wizualizację naszego ogrodu.

GardenPlanner – 15-dniowa darmowa wersja testowa

Łatwa do obsługi aplikacja. W darmowej wersji testowej można z niej korzystać przez 15 dni zapisując kopię programu na dysku komputera. Wykorzystując bazę gotowych przedmiotów można wybierać elementy małej architektury np. altany, pawilony, a teren wzbogaca się dodając różne rodzaje nawierzchni, gatunki drzew, krzewów i kwiatów. GrdenPlanner wyposażony jest w możliwość edycji projektu m.in. zaawansowane narzędzia do rysowania, które umożliwiają wytyczanie ścieżek, chodników, ścian, ogrodzeń, a także obracanie, kopiowanie czy przesuwanie obiektów. Przygotowany projekt można zapisać na dysku i zaprojektować nową wersję wymarzonej, ogrodowej aranżacji. 

Virtual Garden - darmowy program do projektowania terenów zielonych

Mimo że interfejs jest w języku angielskim, program jest łatwy w obsłudze. W każdej chwili można obejrzeć plan w trójwymiarowej symulacji. Jeśli wolisz płaski rysunek schematyczny, wystarczy wrócić do widoku schematu. Virtual Garden pozwala na umieszczenie wszystkich elementów na płaskim planie po kolei, dodając wybrane gatunki roślin.  Program jest podobny do innych programów do projektowania przestrzennego i charakteryzuje się  dużym wyborem elementów małej architektury ogrodowej, takich jak stoły i krzesła, fotele, ławki, pergole i donice. 

Garden Composer 3D - prosty program dla każdego

Garden Composer 3D można wykorzystać do tworzenia prostych układów terenów zielonych. Program pozwala na tworzenie realistycznych obiektów, a także zapewnia podgląd rozrysowanej działki. Panel użytkownika zawiera wiele narzędzi, za pomocą których można tworzyć nowe przestrzenie, kształtować teren według wymiarów zadanych przez użytkownika - na przykład pozwala wczytywać i projektować na własnych zdjęciach m.in. kształtować rzeźbę terenu, umieszczać w projektach budynki, małą architekturę, dekoracje. 
W aplikacji znajduje się bogata baza danych z roślinami, budynkami i ogrodzeniami oraz obszerny leksykon, zawierający szczegółowe informacje o ponad 7500 gatunkach roślin oraz 370 szkodnikach i chorobach.

Aplikacja umożliwia także sprawdzenie jak dana roślina będzie rosła w różnych warunkach, takich jak nasłonecznienie, nawodnienie czy rodzaj podłoża. Dodatkową wygodę zapewnia polski interfejs. Jak podaje producent program Garden Composer sprzedawany w dowolnej wersji "pudełkowej" zarówno w  sklepach tradycyjnych, jak i internetowych przeznaczony jest do prywatnego domowego użytku. 

Garden Composer
Przykład wizualizacji w programie Garden Composer 3D. Fot: gardencomposer.pl

DreamPlan Home Design Software - także dla użytkowników macOS

Program DreamPlan Home Design Software może być używany na systemach Windows i macOS. Za jego pomocą można tworzyć projekty terenów zewnętrznych i ogrodów. Zawiera również dostęp do modułu projektowania wnętrz domów. Aplikacja wyposażona jest w pokaźną bibliotekę elementów. Można także pobrać dodatkowe obiekty z internetu. Można również przełączać się między widokiem 2D i 3D, eksportować plik do formatów JPG lub PNG, OBJ i STL oraz importować modele 3DS, STL i PLY 3D. 

GARDENA - myGarden, czyli jak nawadniać ogrody?

GARDENA myGarden to program, który został zaprojektowany specjalnie do projektowania i rozplanowania systemu nawadniania terenów zielonych. Możemy narysować naszą działkę używając konkretnych wymiarów, albo skorzystać z jednego ze standardowych schematów ogrodowych. W kolejnym kroku rozstawiamy system zraszaczy. Można to zrobić za pomocą specjalnego asystenta lub jednego z wybrać odpowiednie rozwiązanie z systemów nawadniania firmy GARDENA. Projekt można zakończyć eksportując przygotowany projekt nawadniania działki i listę zakupów. 

Program - "Sam zaprojektuj dom, wnętrze i ogród"

Płatna aplikacja zawiera wiele narzędzi, które można wykorzystać do planowania przestrzeni na terenach zielonych, jak również planowania mieszkań. Jest to idealny program dla osób chcących samodzielnie zaplanować swój ogród i zieloną przestrzeń wokół niego. W bazie znajduje się biblioteka 1200 elementów wyposażenia ogrodu i roślin. Obiekty można skalować, zmieniać ich kolor i fakturę detali. Program umożliwia wykorzystanie w projekcie postaci, tekstur i dekoracji ze zdjęć cyfrowych.

Wizualizacja 3D pozwala obejrzeć projekt z uwzględnieniem naturalnego lub sztucznego oświetlenia. Planner daje też funkcjonalność przeciągnij i upuść - "drag-and-drop" oraz możliwość przełączania widoków, tworzenia wielu widoków jednocześnie i zaawansowane funkcje wydruku planów naszej nowej działki lub ogrodu.

Zapowiedź

Z tydzień, w kolejnej odsłonie Poradnika ogrodnika przyjrzymy się krokusom. Określimy czas ich sadzenia i wzrostu. Zapraszam! 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder