Czym wyczyścić przypalony garnek, patelnię, rondel? Jak najlepiej?

Wystarczy chwila nieuwagi, by zostawiony na wolnym ogniu garnek uległ przypaleniu, a jego zawartość mocno przywarła dna naczynia. Zobacz, jak poradzić sobie z tym problemem i w jaki sposób należy wyczyścić garnek, rondel lub patelnię, aby nie zniszczyć ich powierzchni. Jak umyć przypalony garnek? Podpowiadamy!

myjka parowa w kuchni
Reklama

Jak wyczyścić spalony garnek, rondel lub patelnię?

Jeśli zdarzyło nam się przypalić obiad lub kolację, nie panikujmy. Nawet największa spalenizna może zostać usunięta, jeżeli zrobimy to w umiejętny sposób. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nigdy nie zalewać gorącego garnka zimną wodą, bo może to doprowadzić do odkształcenia materiału. Nie zostawiajmy też spalenizny do całkowitego wyschnięcia, bo zrobi się z niej skorupa, którą trudno będzie usunąć.

Jak umyć przypalony garnek? Przede wszystkim postarajmy się delikatnie zdjąć resztki jedzenia  (można to zrobić pod bieżącą wodą) i zalejmy rondel ciepłą wodą, dolewając do niej płynu do mycia naczyń. Do usunięcia spalenizny pomocne mogą być również: soda oczyszczona, proszek do pieczenia, sól, coca-cola czy kostki do zmywarki (przeczytasz o tym w akapicie o domowych sposobach na spalony garnek). Dopiero gdy naczynie się odmoczy z zastosowanym przez nas środkiem do mycia, możemy przystąpić do usuwania przypalonych resztek przy pomocy gąbki, ściereczki lub druciaka. Skuteczną metodą jest również wykorzystanie myjki ciśnieniowej, która w skuteczny i ekologiczny sposób pozbędzie się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. 

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Odsyłamy do poradnika od Kärcher: Jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu i na zewnątrz? Domowe sposoby >>

Domowy sposób na przypalony garnek

Spalony garnek da się łatwo wyczyścić przy pomocy domowych sposobów. Wystarczy, że spaleniznę posypiemy proszkiem do pieczenia i zalejemy wodą, a po 12 godzinach będziemy mogli w miarę sprawnie usunąć przypalone danie.

Podobne zastosowanie jak proszek, będzie mieć soda oczyszczona. Jest ona jednym z lepszych, ekologicznych środków czyszczących, które można stosować do mycia powierzchni kuchennych czy łazienkowych, jak również właśnie naczyń. Z sody i wody zróbmy gęstą pastę (np. 3 łyżki sody i 3 łyżki wody) i posmarujmy nią spaleniznę, a potem odczekajmy kilka godzin i umyjmy naczynie.

Do usuwania mocno zabrudzonych powierzchni przydatna może być też coca-cola. Należy wlać ją na wysokość 2-3 mm i zagotować, a przypalone jedzenie zdecydowanie łatwiej oderwie się od powierzchni naczynia.

Można też umyć garnek za pomocą kwasu cytrynowego, octu lub… myjki parowej Kärcher, która daje chyba najlepsze efekty w tym względzie. Oto najlepszy i szybki sposób na przypalony garnek - w 100% ekologiczny, skuteczny i przyjazny dla alergików. 

myjka parowa do użytku w kuchni

Wysoka temperatura osiągana przez urządzenie (niemal 100°C) oraz znaczne ciśnienie (co najmniej 3 bary) sprawiają, że cząsteczki brudu ulegają natychmiastowemu rozbiciu. Para dociera nawet w najmniejsze szczeliny i efektywnie usuwa brud bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych ani czyszczących. Aby usunąć spaleniznę w konkretnym miejscu, należy wykorzystać okrągłą szczotkę do detali, okrągłą szczotkę z mosiężną szczeciną lub szczotkę ze skrobakiem i dwoma rzędami odpornego na temperaturę włosia, jakie załączana są w wybranych myjkach ciśnieniowych Kärcher linii EasyFix.

Czym umyć przypalony garnek żeliwny lub wykonany z aluminium/ceramiki/stali nierdzewnej?

Garnek aluminiowy

W zależności od tego, z jakiego materiału wykonane jest naczynie, które uległo spaleniu, czyścimy je różnymi metodami. W przypadku garnków aluminiowych bardzo ważne jest to, aby ich nie zarysować. Porysowany garnek może powodować przenikanie aluminium do jedzenia, co w dłuższym okresie czasu ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i może prowadzić nawet do rozwoju choroby Alzheimera. Garnki aluminiowe czyścimy delikatnie, miękką gąbką, unikając przy tym druciaków czy szorstkich gąbek. Jako substancji czyszczących nie używamy sody czy proszku do pieczenia, które mogłyby doprowadzić do powstania jakiejś rysy. Pomocne za to mogą być produkty takie jak: ocet, sól lub kostki do zmywarki. W 100% bezpieczne jest użycie wspomnianej myjki parowej Kärcher EasyFix.

Czyszczenie przypalonego garnka ze stali nierdzewnej

Jak wyczyścić spalony garnek? Modele wykonane ze stali nierdzewnej są bardzo odporne na rysowanie, dlatego można zastosować tu druciak czy przetrzeć naczynie szorstką stroną gąbki do mycia naczyń. Doskonale sprawdzi się tutaj myjka parowa, która pomoże usunąć zabrudzenia bez żadnej chemii. W 100% ekologiczne i bezpiecznie. 

Jak umyć przypalony garnek emaliowany?

Aby wyczyścić przypalony garnek emaliowany, musimy usunąć z niego najpierw zwęglone resztki. Najlepiej przy pomocy drewnianej łyżki. Później należy postawić go na gazie i zalać wrzątkiem, żeby zagotować to, co zostało na dnie. Dzięki temu gotująca woda odlepi to, co uległo przypaleniu. Można temu procesowi pomóc, lekko mieszając po dnie łyżką. Czyszczenie przypalonego garnka można wykonać również za pomocą wysokiego ciśnienia wytwarzanego przez sprzęt parowy Kärcher.   

Garnek, patelnia ceramiczna

Naczynia ceramiczne stają się coraz bardziej popularne, gdyż nie wchodzą w interakcje z pożywieniem. Z tego też względu stosują je chętnie alergicy i osoby dbające o zdrowie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji tego typu naczynia zachowują długą żywotność. Warto więc wiedzieć, jak je czyścić, aby służyły jak najdłużej.

Przede wszystkim do ich umycia stosujemy delikatne ściereczki, miękkie gąbki i używamy ciepłej wody. W przypadku, gdy dojdzie do przypalenia jedzenia na ich powierzchni, unikamy druciaków, czy szorstkich gąbek. Nie skrobiemy naczynia, ani go nie trzemy. Nigdy też nie zalewamy go zimną wodą, bo to grozi powstaniu odkształceń. Nalewamy ciepłą wodę i czekamy kilkadziesiąt minut, aż spalenizna się odmoczy. Jeśli po tym czasie brud nie odchodzi nawet przy usuwaniu jej przy pomocy miękkiej gąbki, możemy wsypać do naczynia sodę oczyszczoną, zalać ją wodą i następnie zagotować. Jeżeli nadal nie widzimy zadowalających rezultatów, do sody i wody możemy dolać też ocet winny i zagotować (kilkanaście minut) lub sięgnąć po uniwersalną myjkę parową, która bez problemu poradzi sobie z tego typu zanieczyszczeniami. 

Czytaj także:
Jak usunąć klej po naklejce? Czym zmyć ślady? >>

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama