Czy gaz zacznie drożeć?

Coraz niższe temperatury spowodowały wzrost cen kontraktów spotowych na gaz. Czy przestaniemy płacić za gaz w tych kontraktach więcej niż za surowiec dostarczany natychmiast?

sytuacja na rynku a cena gazu
Ceny gazu w kontraktach spotowych maleją, fot. Adobe Stock
Reklama

Kontrakty spotowe czy terminowe?

Na europejskim rynku gazu można kupować w dwóch głównych formach: kontrakty futures (terminowe) i dostawy spot (natychmiastowe). Te pierwsze to rodzaj umowy kupna lub sprzedaży określonej ilości towaru po ustalonej cenie w określonym dniu w przyszłości. Dostawa natychmiastowa (spot) polega na zakupie towaru w celu jego natychmiastowej dostawy.

Gaz z kontraktów spot staje się tańszy

Niska cena gazu na rynku spot wynika z nadpodaży tego surowca. Producenci są skłonni sprzedać gaz po niższej cenie terminowo, aby zapewnić sobie znalezienie nabywcy. Z kolei klienci chętnie kupują gaz z rabatem. Proces wydobycia i transportu gazu ziemnego nie jest łatwy ani tani, dlatego producenci wolą sprzedawać go po niższej cenie niż musieć go magazynować lub zamykać produkcję.

Cena gazu na europejskim rynku gazu uległa ostatnio odwróceniu - kontrakt dnia następnego w holenderskim hubie TTF zamknął się na poziomie 935 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Kontrakty futures na gaz są aż o 200-300 dolarów tańsze. Z kolei kontrakty terminowe TTF przewidziane na grudzień są obecnie warte 1230 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Z czego wynika zmieniająca się różnica ceny gazu spot i futures?

Sytuacja rynkowa powoduje różnicę na korzyść gazu w kontraktach spotowych. Magazyny gazu w Europie są niemalże pełne. Natomiast w aktualnej porze roku temperatury na dworze są całkiem korzystne. Oznacza to mniejsze zakupy gazu ziemnego, a więc cena poszła w dół.

Konsekwencje są takie, że producenci posiadający gaz na rynku starają się go sprzedać, a to oznacza atrakcyjne ceny. Jednak w sytuacji opierania się tylko na kontraktach spot niesie ze sobą pewne ryzyko. Po pierwsze gazu sprzedawanego w tej formie jest niewiele, po drugie gdy ktoś inny da więcej za surowiec, można zostać bez gazu i ze zwrotem środków. Prawdopodobnie gaz spotowy będzie drożał i niedługo znów będzie droższy niż ten z kontraktów terminowych.

Czytaj także: Węgiel i pellet na platformie Shopee? Nowa kolekcja już jest

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama