Czas letni, czas zimowy. Jak długo będziemy przestawiać zegarki?

Raz do przodu, raz do tyłu. Od lat nie ma końca zmianom. Zobaczmy ile jeszcze tych zmian nas czeka. I kiedy się skończą?

Zegary mają swój urok, tylko żeby dać im tykać w spokoju!
Zegary mają swój urok, tylko żeby dać im chodzić w spokoju! Źródło: Adobe Stock
Reklama

Z letniego na zimowy - opcja nadal aktualna

Debatowano, sporo słów powiedziano, ale nadal będzie, jak w znanej piosence, czyli: "będzie tak, jak jest". Zapowiadało się jednak inaczej. W 2019 r. Parlament Europejski przyjął regulację, której ustalenia mówiły wyraźnie, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy miała nastąpić 25 października 2020 r., obowiązującym czasem miał być czas letni. Niestety rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa zahamowała proces wdrażania zmian. Bardzo możliwe, że do zagadnienia ustalenia czasu letniego powróci się w ciągu najbliższych lat. 

Kiedy przestawiamy zegarki? Jakie skutki zdrowotne zmiany czasu?

W Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października (z soboty na niedzielę). Będziemy musieli przestawić nasze zegarki o godzinę do tyłu - czyli z 3:00 na 2:00. Mimo, że powszechnie mówi się o zyskaniu dodatkowej godziny snu, to wielu lekarzy przyznaje, że ta zamiana wywołuje duży stres w ludzkim organizmie, zaburza rytm aktywności i snu, odpoczynku i wysiłku. 

Jak sobie radzić ze stresem po zmianie czasu?

Trzeba słuchać własnego ogranizmu - radzą lekarze. Nie przeciwstawiać się własnemu biologicznemu zegarowi. Jeśli będziemy mieli ochotę na sen, połóżmy się np. wcześniej spać. Jeżeli jesteśmy wypoczęci, nie zalegajmy w łóżku zbyt długo.

Lekarze wskazują w tych zagadnieniach na dzieci, które zachowują się zgodnie ze swoim zegarem biologicznym. Proponują postawy aktywne, mówiąc, że jeśli jest to możliwe, przynajmniej przez kilka dni po zmianie czasu, bądźmy posłuszni głosowi swojego organizmu. 
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama