Ciekawe zajęcia dla wymagającego dziecka
Wybór zabawek i form aktywności dla dziecka – bez względu na jego wiek – z całą pewnością nie jest łatwym zadaniem. Dodatkowo decyzji tej nie ułatwiają sklepy, których półki uginają się pod ciężarem tego typu asortymentu. Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dwulatka – takie, które będą jednocześnie kreatywne, edukacyjne i rozwijające? Poniżej podpowiadamy!
Rozwój dwulatka – czego się spodziewać?
Drugi rok życia dziecka jest czasem jego intensywnego rozwoju – na tym etapie życia zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojej autonomii, uczy się wyrażać nowe emocje, a także buduje relacje z rówieśnikami. Przed dwulatkiem stoją nowe wyzwania: nauka korzystania z nocnika, samodzielne jedzenie i ubieranie się, wykonywanie prostych poleceń, a także radzenie sobie z nowymi emocjami. Dwulatek rozwija się niezwykle szybko – pod względem fizycznym, intelektualnym, a także społeczno-emocjonalnym. Warto wspierać ten rozwój poprzez różnego rodzaju formy spędzania czasu, a także wybór odpowiednich zabawek, dostosowanych do wieku dziecka.
Jak atrakcyjnie spędzać czas z dwulatkiem?
Nie od dziś wiadomo, że czas jest najcenniejszym, co możemy podarować dziecku – nie zastąpią go żadne, nawet najbardziej wyszukane i kreatywne zabawki dla dzieci. Co robić z dwulatkiem? Warto pamiętać, że nie jest on „małym dorosłym”, dlatego też wszelkie formy aktywności powinny być dostosowane do jego wieku i aktualnych potrzeb rozwojowych. Mile widziane są różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu – jest to nie tylko forma rozwijających zabaw z maluchem, ale również świetny sposób na wsparcie funkcjonowania układu odpornościowego dziecka. Wśród ciekawych pomysłów na spędzanie czasu z dwulatkiem można wymienić:
- spacery, podczas których możemy zapoznawać dziecko z różnymi gatunkami drzew czy zwierzętami (np. wycieczka do zoo);
- aktywność fizyczną – basen, rowery, trampoliny etc. – dzięki temu możemy wesprzeć rozwój fizyczny malucha;
- wspólne kolorowanie, rysowanie, szukanie różnic i podobieństw, dopasowywanie czy łączenie w pary;
- zabawy z użyciem plasteliny, ciastoliny, modeliny.
Jakie zabawki warto kupić, a jakich lepiej unikać?
Zabawki dla dwulatka przede wszystkim powinny być bezpieczne, dlatego też warto kierować się oznaczeniami wiekowymi widniejącymi na opakowaniu danego produktu. Należy też zwrócić szczególną uwagę na atesty i trwałość materiałów. Niezbyt dobrą praktyką jest kupowanie zabawek z niesprawdzonych źródeł (np. z chińskich sklepów internetowych). Poza tym warto postawić na kreatywne i edukacyjne zabawki dla dzieci, czyli takie, które będą angażowały i wzbudzały zainteresowanie malucha. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju zabawki interaktywne, a także takie, które złożone są z dużych elementów. Istnieje jednak spora grupa zabawek, których lepiej unikać. Mowa tu m.in. o zabawkach niebezpiecznych, niedostosowanych do wieku dziecka. Niezbyt dobrze sprawdzą się zabawki, które grają bardzo głośno – są one frustrujące dla rodziców i otoczenia, a przy tym dostarczają zbyt dużo bodźców maluchowi. Warto też zachować ostrożność w kwestii zabawek utrwalających stereotypy, np. minizestaw sprzątający dla dziewczynki, a dla chłopca – zestaw zabawkowych śrubokrętów.
Zabawy wspierające prawidłowy rozwój dziecka
Tak jak już wspomniano, wybór zabaw dla malucha powinien być podyktowany chęcią wsparcia jego prawidłowego rozwoju. Warto w tym celu wykorzystać różnego rodzaju edukacyjne zabawki dla dziecka. Poniżej propozycje ciekawych form zabaw dla dwulatka:
- zabawy z piłką – turlanie jej, rzucanie, łapanie etc.,
- wyprowadzanie zabawki na spacer (najlepiej sprawdzi się zabawka na kółkach),
- rysowanie i kolorowanie,
- czytanie interaktywnych książeczek,
- układanie wieży z klocków,
- łowienie „rybek” za pomocą zabawek wędkarskich,
- zabawka z drewnianymi kręglami dla dzieci,
- przelewanie wody z kubeczka do kubeczka.
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: