Choinka: żywa czy sztuczna? Porównanie, plusy i minusy

Wiele osób co roku wraz z początkiem grudnia zastanawia się, jaką choinkę na Święta wybrać – żywą czy sztuczną? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Masz ten sam dylemat? Dzięki naszym poradom wybór choinki bożonarodzeniowej będzie o wiele łatwiejszy!

choinka żywa
Reklama

Choinka na Boże Narodzenie: jakie drzewko świąteczne wybrać?

Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Tradycja jej ubierania przyszła do Polski z protestanckich Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo zwyczaj dekorowania drzewka przyjęła arystokracja. Na wsiach częściej można było spotkać ozdobioną gałąź jodłową lub świerkową zawieszoną pod sufitem.

Dawniej Kościół sprzeciwiał się zwyczajowi dekorowania choinki, uważając, że ten rytuał ma pogańskie korzenie. Z czasem jednak świąteczne drzewko było ubierane niemal w każdym domu. Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez niego!

Zastanawiasz się, jakie drzewko bożonarodzeniowe wybrać? Do wyboru masz kilka opcji. Możesz zdecydować się na zakup modelu z plastiku, ciętej choinki lub drzewka w doniczce.

Kupując sztuczną choinkę, możesz wybierać spośród wielu rozmiarów i kolorów. Obecnie w sklepach znajdziesz nie tylko modele z zielonymi gałązkami, ale również te w kolorze białym czy przyprószone sztucznym śniegiem. Są one dostępne w sklepach już na początku grudnia, dlatego możemy je kupić jeszcze przed bożonarodzeniowym szałem zakupów.

Żywe choinki sprzedawane są w donicach lub cięte. Drzewka w doniczkach kupujemy zazwyczaj mając w planach późniejsze posadzenie ich w ogrodzie. Najlepiej sprawdzą się one w chłodnych pomieszczeniach, postawione z dala od kominka czy kaloryfera, np. w hallu czy przedsionku. W ciepłym salonie lepiej sprawdzi się choinka cięta. Przy jej zakupie pamiętaj o odpowiednim stojaku.

Jeśli lubisz niestandardowe rozwiązania i chciałbyś wprowadzić do swojego wnętrza trochę nowości, możesz zrobić lub kupić choinkę z tektury, gałązek wikliny lub filcu. Modne są również drzewka bożonarodzeniowe na pniu, zarówno żywe jak i sztuczne, sprzedawane w marketach i sklepach ogrodniczych.

choinka żywa

Choinka żywa czy sztuczna: PORÓWNANIE, plusy i minusy

Żywe drzewko to kwintesencja Bożego Narodzenia. Kiedy przyniesiesz je do domu, będzie roztaczać piękny zapach igliwia, który natychmiast wprowadzi w mieszkaniu świąteczną atmosferę. Mimo że taką choinkę trzeba kupować co roku, podróż w poszukiwaniu idealnego modelu ucieszy całą rodzinę, a szczególnie najmłodszych.

Sztuczna choinka jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu – nie wymaga pielęgnacji i nie gubi igieł, które lubią roznosić się po całym domu. Będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli razem z tobą mieszkają zwierzęta, które z pewnością będą się nią interesować. Obecnie drzewka plastikowe wyglądem bardzo przypominają żywą roślinę, a ich rozmiar i kolor można dopasować do wystroju wnętrza.

Aby pomóc ci w podjęciu decyzji, jaką choinkę na Boże Narodzenie wybrać, przygotowaliśmy plusy i minusy zakupu zarówno żywego, jak i sztucznego drzewka.

Żywe drzewko:

  • roztacza w mieszkaniu niepowtarzalny aromat, który wprowadza niesamowitą świąteczną atmosferę,
  • jest bardziej ekologiczne, niż sztuczne. Plantacje choinek są prowadzone w bezpieczny dla środowiska sposób,
  • po Świętach drzewko w doniczce można z łatwością przesadzić do ogrodu,
  • głównym problemem jest opadające igliwie, które czasem trudno posprzątać,
  • niektóre gatunki szybko tracą igły, przez co są mniej trwałe i możemy się nimi cieszyć krócej, niż sztucznym produktem,
  • żywą choinkę trzeba kupować co roku, co wiąże się z określonym wydatkiem – zapłacisz za nią od 50 do 150 złotych.

Sztuczna choinka:

  • dobrej jakości plastikowe drzewko ma puszyste gałęzie, których wygląd doskonale imituje prawdziwą roślinę,
  • w sklepach dostępny jest szeroki wybór modeli w różnych kolorach i rozmiarach, od bardzo małych, które zmieszczą się na szafce, po drzewka sięgające do sufitu,
  • zakup sztucznej choinki to jednorazowy wydatek na kilka lat, cena modelu naturalnej wielkości wynosi od ok. 100 do nawet 300 złotych,
  • przypadku przewrócenia drzewka np. przez zwierzę z łatwością można postawić je z powrotem na miejsce,
  • produkcja i utylizacja drzewek z plastiku obciąża środowisko naturalne, recykling takich choinek nie jest możliwy,
  • mimo że produkt imituje prawdziwą roślinę, nie wydziela charakterystycznego zapachu, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie Świąt.

Choinka na pniu

Klasyczna choinka bożonarodzeniowa ma wielu fanów. Jednak coraz większe triumfy święcą choinki na pniu, które są elegancką alternatywą dla plastikowych i ciętych drzewek, obecnych niemal w każdym domu.

Miniaturowa choinka na pniu ma symetrycznie rozłożone gałązki i swoim wyglądem przypomina drzewka z bajek dla dzieci. Można kupić ją w supermarkecie lub sklepie ogrodniczym albo łatwo zrobić samodzielnie.

To świetne rozwiązanie, jeśli nie chcesz kupować ściętego drzewka, a nie masz możliwości przechowywania choinki w doniczce. Wykonanie choinki na pniu opiera się na wyszukaniu prostego, grubego konara na podstawę, do którego następnie mocuje się naturalne lub sztuczne gałązki.

Jak zrobić takie drzewko?

Większość niezbędnych akcesoriów kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Przygotuj:

  • doniczkę,
  • ziemię lub gąbkę florystyczną,
  • gruby patyk, np. brzozy,
  • gałązki sosny lub świerku,
  • drucik florystyczny,
  • pistolet do kleju,
  • sekator ogrodniczy,
  • żwirek.

Następnie wykonaj te kroki:

  1. Najpierw wsyp ziemię do doniczki i dobrze ją ubij. Możesz też wsypać na dno pojemnika żwirek, który obciąży i ustabilizuje całą kompozycję. Z gąbki florystycznej wytnij kawałek na tyle duży, aby wypełnił donicę.
  2. W ziemi lub gąbce umieść patyk, który będzie pniem choinki. Pamiętaj, aby dobrze go zamocować.
  3. Sekatorem podziel gałązki iglaków na mniejsze kawałki, które przyczepisz do pnia.
  4. Zacznij dekorować pień od dołu, wybierając do tego celu jak największe fragmenty gałązek. Im bliżej wierzchołka, tym z mniejszych łodyg korzystaj. Przyczep je za pomocą drucika okręconego wokół patyka. Mocowanie możesz też poprawić za pomocą kleju. Gałązki rozmieszczaj równomiernie, pilnując, aby drzewko było gęste i symetryczne.
  5. Aby uzyskać spiczasty wierzchołek, z gąbki wytnij stożek i przyklej go na szczycie pnia. Zamocuj do niego gałązki za pomocą kleju. Możesz też umieścić na szczycie kilka gałązek związanych w miotełkę.
  6. Gotową choinkę ozdób za pomocą kolorowych światełek i postaw w wybranym miejscu w mieszkaniu. Świetnie będzie wyglądać w sypialni lub hallu, jako dodatkowa ozdoba świąteczna.

Zobacz także:

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama