11 listopada to dzień Rogali Świętomarcińskich oraz pieczonych gęsi!

11 listopada to nie tylko dzień obchodów Narodowego Dnia Niepodległości, ale również czas wspomnień o Świętym Marcinie. Województwo wielkopolskie, mocno związane z tym świętem, zajada się wtedy rogalami świętomarcińskimi oraz pieczoną gęsią. Jesteś ciekaw, skąd wzięła się ta tradycja? Przeczytaj artykuł i wszystkiego się dowiedz!

Reklama

Pieczona gęś na Święto Marcina

Święty Marcin był żołnierzem, synem rzymskiego legionisty. Wiążą się z nim niezwykle ciekawa historie. Pierwsza opowiada o wydarzeniu z dnia, kiedy spotkał na swojej drodze biednego człowieka opasanego tylko w cienke łachmany, które ledwo ochraniały jego ciało. Święty Marcin zlitował się nad nim i oddał mu swój płaszcz, zostając w połowie nagim. Ten szlachetny gest uczynił go patronem ubogich i wszystkich żołnierzy. Kolejna historia sięga tradycji pieczenia gęsi 11 listopada i opowiada o dniu, kiedy zachciano nadać mu sakrę biskupią, a on kategorycznie temu odmówił. Ukrył się z myślą, aby uciec od wszystkich czyhających na niego wysłanników Papieża. Jednak, co zabawne, jego kryjówka została zdradzona przez gęganie wścibskiej gęsi. To stąd wzięło się znane z Wielkopolski przysłowie „Na Świętego Marcina dobra gęsina!”, a tradycja ta dotarła do Polski prosto z Niemiec.

Gazetka Biedronka

Legenda Rogali Świętomarcińskich

Tradycja Rogali Świętomarskich związana jest z historią, kiedy to Święty Marcin przejeżdżał przez Poznań na swoim koniu. Po drodze koń zaś zgubił swoją podkowę. Węszujący po ulicy miejscowy Piekarz znalazł ją samotnie leżącą na drodze i onieśmielony zachwycił się jej oryginalnym i niezwykle ciekawym kształtem. Zainspirowało go to upieczenia ciasta o właśnie takiej samej formie. Tak zaczęła się produkcja Rogali Świętomarcińskich!

Z czego robione są Rogale Świętomarcińskie?

Rogale Świętomarcińskie wyrabiane są z ciasta półfrancuskiego. W środku znajduje się nadzienie z białego maku, orzechów, migdałów oraz rodzynek. Coś pysznego! Nie jest to najzdrowsza przekąska, ale za to jaka pyszna! W dodatku przysłowie mówi, iż dzień święty należy święcić. Warto więc chociaż tego jednego dnia, 11 listopada zakosztować pysznych, tradycyjnych na Wielkopolsce przysmaków!

Gazetka Biedronka

 

 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

Artykuły

Blog

Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.