• Logo
  • Krakówul. Bolesława Czuchajowskiego

Wyższe ceny w Auchan, Biedronce. Lidlu i innych sklepach

Zdaniem specjalistów musimy być przygotowania na to, że ceny będą rosły jeszcze bardziej.

Z danych, które zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w grudniu 2019 roku w porównaniu z grudniem 2018 roku płaciliśmy więcej za towary i usługi konsumpcyjne więcej o 3,4 procent. Jest też o wiele więcej niż w listopadzie. W tym miesiącu wzrost cen w rocznym zestawieniu wynosił 2,6 procent. Problem polega przede wszystkim na tym, że – takie jest zdanie specjalistów – musimy przygotować się na kolejne zwyżki cen. Wyższe ceny w sklepach Nie ma zaskoczenia: najwyższy wzrost cen odnotowany został na artykułach żywnościowych. Żywność zdrożała bardzo mocno bo aż o 7 procent. Utrzymywanie nas w przekonaniu, że inflacja nie rośnie i nadal jest na minimalnym poziomie, będzie dla ekipy rządzącej zadaniem coraz trudniejszym. W grudniu wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z takim samym okresem w roku 2018 wyniósł 3,4 procent.

Dla nikogo chyba nie jest zaskoczeniem, że najbardziej – o 7 procent w skali roku – zdrożała żywność. W skali miesięcznej – w porównaniu do listopada 2019 roku – wzrost ten wyniósł 1,2 procent. Wyższe ceny w sklepach były mocno odczuwalne i to dla wszystkich. Wytrwale forsowany przez rządzących podatek handlowy to prawdopodobnie jedna z przyczyn podwyżek cen. Podatek ten zostanie najprawdopodobniej wprowadzony przez rząd dopiero w drugiej połowie 2020 roku, ale wiele sklepów, aby nie szokować swoich klientów za kilka miesięcy, już teraz podnosi ceny. Specjaliści przypuszczają, że w pierwszym kwartale 2020 roku inflacja może wynieść 4,5 procent. Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2,9 procent r/r. Wielu specjalistów było więc zaskoczonych tym, że wysokość inflacji podanej przez Główny Urząd Statystyczny była wyższa. Stąd właśnie pojawiły się opinie wielu ekonomistów o tym, że koniec pierwszego kwartału może przynieść inflację w wysokości 4,5 procent. Przypuszczają też, że na koniec 2020 roku inflacja może sięgnąć 3 procent.

Ekonomiści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie są tak dużymi optymistami jak polscy specjaliści. Zdaniem tych pierwszych inflacja na koniec 2020 roku wyniesie 3,5 procent. Musimy liczyć się z podwyżkami nie tylko cen żywności. Grudniowe podwyżki w sklepach to dopiero zapowiedź czekających nas kolejnych podwyżek. Jeśli będziemy mieli pecha i w 2020 roku znów nawiedzi nasz kraj susza, to zdecydowana większość artykułów żywnościowych bardzo mocno zdrożeje. Doniesienia z innych rejonów świata również nie są optymistyczne. Bardzo mocno ma zdrożeć kawa na światowych rynkach, a to oznacza wyższe ceny w naszych rodzimych sklepach. Koszty utrzymania także znacznie wzrosną. Przyczynią się do tego nie tylko wyższe ceny energii, ale także wyższe opłaty za śmieci. Przypuszczalnie zdrożeją także opłaty za żłobki i bilety komunikacji miejskiej.

Mateusz Sachniewicz

Ur. 1988 roku. Absolwent Istytutu Kultury Polskiej UW. Pasjonat branży retail. Pisuje dla Ding.pl, Okazjum.pl, Promocyjni.pl oraz Promoceny.pl

Włącz powiadomienia o ulubionych produktach:

  • Wyższe ceny
  • Zakupy
  • Inflacja
Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Wyśpij się dobrze z Black Red WhiteBlack Red White
2 sty - 3 lut 2020
Gazetka Black Red White
hit
Media Expert włącza niskie ceny! Media Expert
7 sty - 2 lut 2020
Gazetka Media Expert
Na dobry tydzień! - KauflandKaufland
23 - 29 sty 2020
Gazetka Kaufland
hit
Akcja łazienka w CastoramaCastorama
22 sty - 16 lut 2020
Gazetka Castorama
Drzwi i nie tylko w Leroy MerlinLeroy Merlin
21 sty - 2 lut 2020
Gazetka Leroy Merlin
hit
Katalog LidlaLidl
27 sty - 1 lut 2020
Gazetka Lidl

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge