Storczyki - piękne kwiaty. Nie tylko na wiosnę!

Storczyki - kwiaty nietuzinkowe. Są wybierane na prezenty z okazji różnych uroczystości, ale także jako żywe ozdoby do mieszkań i biur. Jak dbać o storczyki, aby przetrwały zimę, kolejną wiosnę i cieszyły oczy w następnych sezonach?

Storczyki - najważniejsze porady i zasady pielęgnacji
Storczyki świetnie czują się w przezroczystych pojemnikach, pozwala to na dotarcie światła do systemu korzeniowego rośliny, co daje efekt pięknych kwiatów. Źródło: Adobe Stock
Reklama

Spis treści 
Kupujemy storczyki
Tajemnice storczyków - warto je poznać!
Wybieramy storczyka w sklepie
Jaka ziemia dla storczyków? 
Podlewanie storczyków
Nietypowy sposób podlewania storczyka
Parapet, ale który - czyli wybieramy miejsce dla storczyka
Storczyki w zimie
Zapowiedź

Kupujemy storczyki

Już nie tylko kwiaciarnie, ale także wiele znanych sieci handlowych proponuje swoim klientom zakup storczyków. Storczyki, które nazywane są także orchideami, ozdabiają wiele mieszkań, ale także są miłym, żywym i cieszącym oczy akcentem w biurach.

Dostępne ich odmiany (ok. 40 tysięcy!) imponują wielu miłośnikom kwiatów gamą kolorów, zapachów, kształtem szerokich liści i wysokim, wspomaganym podpórkami pokrojem.

Obecnie storczyki są jedną z najczęściej wybieranych roślin pokojowych, mogą kwitnąć kilka miesięcy i aby tak się działo wymagają starannej, acz niezbyt trudnej pielęgnacji. 

Tajemnice storczyków - warto je poznać!

Każda roślina, w tym także storczyki mają swoje wymagania, których spełnienie gwarantuje prawidłowy rozwój. Jest kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę chcąc długo mieć za "zielonego towarzysza" storczyki. Do najważniejszych zasad należą: 

  • wybór zdrowej rośliny,
  • zasady wyboru ziemi dla storczyków, ich sadzenie i nawożenie,
  • podlewanie storczyków,
  • miejsce dla storczyka, 
  • pielęgnacja w zimie.

Wybieramy storczyka w sklepie

Gdy mamy przed sobą szpaler storczyków w sklepie, warto sprawdzić jaki jest stan liści tej rośliny. Jeżeli roślina ma przywiędnięte kwiaty i liście z wyraźnymi drobnymi plamkami oznacza to, że choruje. Wybieramy okaz zdrowy - bez plam na liściach z wyraźnymi,, grubymi korzeniami. 

Dla osób, które pierwszy raz będą kupowały storczyki poopowiadamy, że kwiaty powinny być umieszczone w tzw. doniczkach produkcyjnych - czyli przezroczystych, sztywnych plastikowych osłonach, przez które możemy bez trudu ocenić stan korzeni konkretnego egzemplarza rośliny. Ponadto przezroczyste osłony umożliwią dotarcie światła do systemu korzeniowego rośliny.

  • Można również, już w domu przesadzić storczyka, szczególnie o dużych rozmiarach do doniczki ceramicznej. Dobrym wyborem do uprawy storczyków są doniczki gliniane, w których korzenie rośliny mogą oddychać. 
  • Podczas wyboru nie kierujmy się ilością kwiatów, ale jakością rośliny np. wybierając raczej storczyk z jednym rozwiniętym kwiatem i dużą liczbą pąków

Jaka ziemia dla storczyków? 

Ziemia do storczyków musi być mieszanką specjalnej ziemi do storczyków z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową. Nie można sadzić lub przesadzać storczyka do tzw. ziemi uniwersalnej, ogrodowej. Gdy mamy już ziemię warto też zadbać o specjalny preparat do nawożenia storczyków.

Gotowy środek do nawożenia storczyków, można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach lub w supermarketach. Na opakowaniu preparatu powinna być informacja o dawkowaniu - nie można przedawkować porcji nawozu, ponieważ to może zaszkodzić roślinie. Nawożenie storczyka wykonujemy od wiosny do jesieni - wstrzymując się z dawkowaniem nowych porcji preparatu w okresie odpoczynku rośliny, gdy już zgubi kwiaty. 

Podlewanie storczyków

Nasze storczyki mimo, że najlepiej czują się na słonecznych i lekko ocienionych stanowiskach lubią wodę, ale w bardzo specyficznym dawkowaniu. Nie wytrzymają w zbyt silnie wilgotnym miejscu, za to lubią, gdy ich korzenie zanurzymy co trzy, cztery tygodnie w wodzie. Storczyki możemy spokojnie podlewać co trzy, cztery tygodnie, specjaliści mówią, że roślina ta woli lekkie przesuszenie niż wilgoć. 

Nietypowy sposób podlewania storczyka

Aby mieć piękną roślinę - całą wraz z osłonką wstawiamy raz na 3-4 tygodnie do większego naczynia wypełnionego wodą demineralizowaną lub przegotowaną i czekamy około pół godziny aż się dobrze "napije". 

W przypadku, gdy zapomnimy o powyższym sposobie podlewania i będziemy podlewali naszego storczyka, co kilka dni grozi mu "przelanie" i gnicie korzeni. Warto pamiętać także o tym, aby storczyki podlewać rano. Dzięki temu podłoże zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom związanym z działaniem niskiej temperatury na mokre części rośliny.

Parapet, ale który - czyli wybieramy miejsce dla storczyka

Storczyki są roślinami wymagającymi, jeśli chodzi o miejsce, w którym dobrze się poczują. Roślina ta doskonale radzi sobie w temperaturze od 13 do 30 st. C, ale wymaga dużej ilości światła słonecznego, nie padającego centralnie.

Doniczkę z kwiatem można ustawić np. na parapecie od wschodniej strony. Jeśli będzie stała w innym miejscu, trzeba zapewnić storczykowi odpowiedni cień. Latem, doniczkę ze storczykiem można wystawić na ocieniony balkon lub taras, zwracając uwagę aby roślina nie była narażona na ostre słońce. 

Storczyki w zimie

Zima jest czasem "suszy" dla wielu roślin pokojowych, a nasze storczyki lubią wysoką wilgotność powietrza. Dlatego w zimie warto przenieść storczyka do doniczki wypełnionej wodą i keramzytem. Trzeba także w okresie zimny sprawdzać stan liści. Gdy liście zaczną nabierać szklistego odcienia jest to znak, że roślina źle się czuje w zbyt chodnym miejscu i trzeba ją przenieść do cieplejszego stanowiska.

Zapowiedź

Jak Majówka - to trochę wolnego czasu, który miłośnicy roślin, ogrodów i działek wykorzystają na prace w swoich zielonych enklawach. Dlatego w majówkowy czas przyjrzymy się najważniejszym pracom, które warto wykonać na początku miesiąca w ogrodzie lub na działce. Zaprasam!
 

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama