Jakie są rodzaje oprocentowania kredytu gotówkowego?
Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, dzięki któremu możemy skorzystać z dodatkowej puli środków, realizując przez to wyznaczone przez siebie cele, którymi są np. remont mieszkania, wyjazd na wymarzone wakacje czy też zakup samochodu. Podpisując umowę z bankiem, wybieramy oprocentowanie kredytów stałe lub zmienne. Czym jest i jak działa oprocentowanie oraz czym różnią się między sobą te dwie jego odmiany?
Oprocentowanie kredytu gotówkowego – jaki ma wpływ na spłatę zobowiązania?
Oprocentowanie kredytu gotówkowego to podstawowy parametr tego produktu oferowanego przez banki. Ten wyrażony procentowo wskaźnik określa koszt odsetek, które są co miesiąc doliczane do naszych rat kredytowych (a więc do części kapitałowej, na którą składa się zobowiązanie główne, prowizja bankowa, a także ewentualne koszty ubezpieczenia). Powiększają one zatem nasze raty do spłaty. Musimy mieć na uwadze to, że przy standardowym kredycie w pierwszych miesiącach spłaty część odsetkowa może przewyższać część kapitałową. Będzie to miało znaczenie w przypadku zmian stóp procentowych określanych przez Narodowy Bank Polski. Wpływają one istotnie na wysokość rat, gdy postawimy na oprocentowanie zmienne kredytu gotówkowego.
Oprocentowanie stałe i zmienne – podstawowe różnice, wady i zalety
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to taki produkt bankowy, w którym oprocentowanie nie ulega zmianie w ustalonym w umowie kredytowej okresie. Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym jest doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy cenimy sobie stabilność i nie możemy sobie pozwolić na wzrosty naszych wydatków w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony przy tej odmianie kredytu nie zyskujemy wówczas, gdy stopy procentowe ulegają obniżeniu. Wysokość rat kredytu ze stałym oprocentowaniem jest znana już na samym początku, przy podpisywaniu umowy z bankiem.
Kredyt z oprocentowaniem zmiennym to z kolei produkt, który bazuje na aktualnie obowiązujących stopach procentowych. Oznacza to, że wysokość odsetek, a w konsekwencji raty do spłaty, może z miesiąca na miesiąc ulegać okresowym zmianom. To dlatego obecnie największą popularność mają kredyty z oprocentowaniem stałym, które są bardziej przewidywalne w obliczu nadal rosnących stóp procentowych, choć ten trend może się w przyszłości obrócić, gdy zmieni się sytuacja gospodarcza w kraju. Co niezwykle ważne, istnieje możliwość przejścia z kredytu ze zmiennym oprocentowaniem na kredyt z oprocentowaniem stałym i na odwrót. Obserwując to, co się dzieje na rynku, można w ten sposób z podejmować decyzje o naszym kredycie.
Oprocentowanie stałe w ofercie banków
Porównując ze sobą poszczególne produkty, natrafimy z pewnością na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem oferowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Równoratka, o której mowa, to kredyt o stałym, bezpiecznym oprocentowaniu, dostępny na kwotę 5, 10 lub 15 tys. złotych, przez okres 42 miesięcy. Możemy o niego zawnioskować, przekazując zaświadczenie o osiąganych dochodach. Gdy postawimy na oprocentowanie kredytu gotówkowego stałe, środki uruchomimy już w dniu zawarcia umowy lub w kolejnym dniu roboczym (jeśli umowa jest podpisywana w piątek, trzeba zaczekać dwa dni na wypłatę). W zależności od przekazanej przez klienta dyspozycji nowe środki zostaną przelane na wskazane konto, przesłane przekazem pocztowym lub też staną się dostępne w kasie oddziału.
Źródła:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/oprocentowanie-stale-czy-zmienne-na-czym-polega-roznica-w-ofertach-kredytow/vce1tbv
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/rodzaje-kredytow/
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!
Kliknij i obserwuj Ding.pl na
Włącz powiadomienia o ulubionych produktach: