Rumianek pospolity: na włosy, zaparcia i AZS?

Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Pochodzi ze wschodniej części obszaru Morza Śródziemnego, ale obecnie możemy go spotkać również w całej Europie. Jakie właściwości ma rumianek? W jaki sposób stosować go na problemy zdrowotne? Czemu powinny po niego sięgnąć blondynki?

rumianek
Реклама

Rumianek pospolity: co to jest i gdzie występuje?

Rumianek pospolity to roślina, która występuje niemal na całym świecie. Rośnie w Europie, Azji, Ameryce i Australii. Można ją spotkać na łąkach, polach, trawnikach, przydrożach, nieużytkach i w przydomowych ogródkach.

Dziko rosnący rumianek może osiągnąć wysokość do 60 cm. Posiada rozgałęziony pokrój i delikatną wysoką łodygę. Liście ma zielone i delikatne. Kwitnie od maja do jesieni – to właśnie w tym okresie możemy podziwiać jego żółto-białe koszyczki.

W Polsce i na świecie można spotkać różne odmiany rumianku zarówno ogrodowe, jak i uprawne. Najpopularniejszy w Polsce jest rumianek pospolity. Poszczególne gatunki różnią się od siebie zawartościami olejków eterycznych.

Rumianek jest znanym i cenionym ziołem leczniczym. W medycynie naturalnej wykorzystuje się tylko jego koszyczki kwiatowe. Roślina może być stosowana w różnych postaciach – jako napar, w postaci okładów czy kąpieli rumiankowych.

rumianek

Rumianek: właściwości

Rumianek zawdzięcza swoje właściwości zawartym w nim substancjom leczniczym. Są to między innymi: olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy organiczne, cholina, witamina C, potas czy mangan.

Wśród właściwości rumianku warto wymienić:

  • uspokajające,
  • przeciwdepresyjne,
  • przeciwświądowe,
  • rozkurczowe,
  • likwiduje wzdęcia,
  • przeciwzapalne (w rumianku odpowiadają za to takie substancje, jak apigenina, chamazulen, matrycyna, bisabolol),
  • oczyszczające,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • wspomagające wydzielanie żółci i wytwarzanie soków trawiennych,
  • chroniące błonę śluzową żołądka,
  • moczopędne.

Rumianek najczęściej wykorzystywany jest jako środek uspokajający przy wysokim natężeniu stresu i napięciach nerwowych. Już jeden kubek herbaty rumiankowej potrafi przynieść ukojenie.

Rumianek pospolity stosowany jest również jako okład do przemywania zainfekowanych ran, owrzodzeń i oparzeń.

Pomocny jest w zaburzeniach układu moczowego i trawiennego, jako środek moczopędny i pobudzający wytwarzanie soków trawiennych. Działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie.

Herbata rumiankowa polecana jest szczególnie przy dolegliwościach pokarmowych – wzdęciach i odbijaniu.  Ponadto rozluźnia ona mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ułatwiając pasaż pokarmu i prawidłową perastyltykę jelit. Warto pić ją po obfitym i tłustym posiłku, ponieważ ułatwia trawienie.

Napar z rumianku, parówki i kosmetyki rumiankowe sprawdzają się również w przypadku dolegliwości skórnych. Naparem można przemywać skórę trądzikową – oczyszcza on skórę, łagodzi podrażnienia, świąd i owrzodzenia. Okłady pomogą także w przypadku trudno gojących się ran i oparzeń. Pomogą też na atopowe zapalenie skóry i inne podrażnienia.

Rumianek znany jest również ze swojego działania wspomagającego leczenie zapalenia spojówek i stanów zapalnych jamy ustnej. Można go stosować np. po świeżo zrobionym piercingu języka.

Rumianek do picia

Rumianek można pić w postaci własnoręcznie przygotowanego naparu lub gotowej mieszanki dostępnej w aptece.

Herbata rumiankowa była stosowana już w czasach powojennych w celu zwalczania przeziębienia i bólu. Obecnie nie cieszy się ona już tak dużą popularnością, jednak warto na stałe wprowadzić ją do swojej diety.

Picie herbaty z tej rośliny to doskonała metoda uśmierzająca ból, stres i trudności ze snem. Jeśli mamy trudności z zasypianiem lub przechodzimy w życiu stresujący okres, warto po nią sięgnąć. Herbata ziołowa jest bowiem dużo zdrowsza niż leki.

Jakie jeszcze dolegliwości może złagodzić picie rumianku? Zioło zmniejszy ból w czasie menstruacji, hamuje poranne mdłości i wzrost bakterii w żołądku. Picie herbaty po posiłku polepsza procesy trawienne i pomoże na wzdęcia.

Warto pamiętać, że herbatę rumiankową mogą pić nawet osoby z chorobą wrzodową i innymi zaburzeniami układu trawiennego, ponieważ zapobiega on nadkwaśności żołądka.

herbata z rumianku

Napar z rumianku: przepis

Nie chcesz pić gotowej herbaty rumiankowej z apteki? Możesz samodzielnie przygotować zdrowy napar z rumianku.

W tym celu zalej susz gorącą wodą, a następnie zaparzaj około 15 minut. Pomoże on na wiele dolegliwości. Może być też stosowany zewnętrznie przy:

  • stanach zapalnych skóry i błon śluzowych,
  • bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej,
  • ranach,
  • oparzeniach,
  • owrzodzeniach,
  • alergiach skórnych,
  • stanach zapalnych dróg oddechowych (w postaci inhalacji).

Znana z korzystnych właściwości jest także kąpiel rumiankowa. Aby taką przygotować, zarówno w celach odprężających jak i pielęgnacyjnych, należy przygotować mocny wywar, składający się z kilku łyżek suszu zalanych szklanką gorącej wody, a następnie wlać go do wody do kąpieli.

Kąpiel z dodatkiem rumianku nie tylko działa pielęgnacyjnie na skórę i włosy, ale również znakomicie odpręży i rozluźni po ciężkim dniu.

Rumianek na włosy

Płukanka z rumianku - rozjaśnia i wygładza

Rumianek pospolity można stosować również na włosy. Regularnie stosowany, rozjaśnia on kosmyki i nadaje im złotych refleksów. Należy jednak pamiętać, że działa on tylko na włosy już jasne.

Płukanka rumiankowa nie rozjaśni czarnych i brązowych włosów. Nie zmieni też ich koloru na platynę. Najlepiej sprawdzi się ona w przypadku blondynek. Uważać powinny osoby z rudymi włosami – rumianek może sprawić, że ich kolor stanie się matowy i będzie mniej intensywny.

Płukankę mogą stosować osoby z ciemnymi włosami, jednak nie po to, aby je rozjaśnić, a dla zdrowia. Roślina ta bowiem doskonale wygładza pasma, łagodzi podrażnienia skóry głowy i działa przeciwzapalnie.

Dla najlepszego efektu płukanie włosów rumiankiem warto wykonywać po każdym myciu włosów. Wykonanie płukanki jest bardzo proste – w tym celu wykorzystuje się koszyczki rośliny, czyli kwiaty.

Jak przygotować płukankę z rumianku?

Do przygotowania płukanki z rumianku będziesz potrzebować:

  • 4 łyżki kwiatów rumianku albo dwie torebki herbaty rumiankowej,
  • 500 ml wrzącej wody,
  • kubek,
  • opcjonalnie – miód.

Zalej dwie torebki herbaty rumiankowej 500 ml wrzątku. Dodaj łyżeczkę miodu, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt pielęgnacyjny. Miód również rozjaśnia włosy, inną alternatywą jest sok z cytryny.

Poczekaj, aż płukanka ostygnie. Następnie umyte, lekko wilgotne włosy spłucz na sam koniec zaparzonym rumiankiem. Nie spłukuj ponownie włosów.

Napar rumiankowy możesz też przelać do butelki z atomizerem i spryskać wilgotne włosy – to wygodniejsza metoda, która sprawdzi się np. podczas wakacyjnych wyjazdów.

Jaki rumianek wybrać do stworzenia płukanki? Najlepiej w pielęgnacji włosów sprawdzi się zwykła herbatka – bez udziwnień i ulepszaczy, dodatków smakowych czy aromatów. Z łatwością kupisz ją w aptece, sklepie zielarskim czy supermarkecie. Przed zakupem koniecznie sprawdź jej skład – powinno być w nim napisane jedynie „kwiat rumianku”.

Do rozjaśniania włosów można też używać kwiatów zebranych samodzielnie. Przed przygotowaniem naparu trzeba jednak ususzyć kwiaty, np. na słońcu. Ważne jest, aby zbierać już rozkwitnięte koszyczki rumianki.

Przygotowanie płukanki z suszu jest podobne, jak w przypadku płukanki z herbaty. Należy zalać wrzątkiem 4 łyżki suszu z rumianku i zaparzyć. Ostudzoną miksturą płucze się włosy.

Rumianek na zaparcia

Herbata z rumianku ma wiele cennych właściwości. Dzięki swoim cennym składnikom jest polecana między innymi na przeczyszczanie jelit.  Masz problem z zaparciami? Przygotuj herbatę rumiankową i pozbądź się problemu.

Do przygotowania herbaty potrzebujesz:

  • około 6 stołowych łyżek suszonych kwiatów rumianku,
  • 500 ml wrzącej wody.

Zioła zalej wrzątkiem i odstaw pod przykryciem na około 10-15 minut. Następnie koniecznie przecedź wywar.

Jak często można pić herbatę rumiankową? Najlepiej spożywać ją 3 razy dziennie. Jeśli zaparcia będą się utrzymywać, warto zasięgnąć porady lekarza – nie zawsze zioła bowiem mogą zastąpić leki.

Zobacz także:

Pokrzywa zwyczajna: właściwości. zastosowanie i przeciwwskazania

Mięta pieprzowa: właściwości, przeciwwskazania, olejek

Rozmaryn lekarski: właściwości. Jak zrobić napar z rozmarynu?

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Увімкнути сповіщення про улюблені продукти:

Статті

Блог

Реклама