Nie tylko chemia i cukier: Insekty w popularnych przysmakach
Ostatnio zrobiło się głośno o mące ze świerszczy. Nie każdy o tym wie, ale robaki pojawiają się bardzo często w naszej kuchni. Każdego dnia niezauważalnie jemy insekty. Są one częścią wielu produktów spożywczych, szczególnie w przysmakach dla dzieci.
Wiele produktów i przysmaków zawiera insekty jako jeden ze składników. Najwięcej znajdziemy ich w produktach dla dzieci. Możesz zupełnie nie zdawać sobie z tego sprawy, że codziennie jesz owady. Są one wykorzystywane nie tylko w produkcji żywności, ale także w kosmetykach. Brzmi to bardzo dziwnie i może budzić w nas dyskomfort. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat, by świadomie wybierać produkty. W końcu owady są naprawdę szeroko rozpowszechnione w przemyśle spożywczym.
Nie tylko mąka ze świerszczy: Insekty na naszym talerzu
Na początku stycznia Unia Europejska wydała rozporządzenie. Umożliwiło ono wprowadzenie do sprzedaży częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego (Acheta domesticus). Tym sposobem w sklepach pojawił się całkowicie nowy produkt: mąka ze świerszcza. Jedzenie żywności z owadów budzi obrzydzenie i obawy u wielu osób. Jednak nie jest to pierwszy insekt, który pojawił się w naszej żywności.
Przeczytaj także: Kontrowersyjna nowość w Lidlu: burger z soi i... owadów
W lutym 2022 roku KE stwierdziła, że świerszcz domowy jest jedzeniem. Dzięki czemu może być oferowany jako taki w obrocie w UE. Jest to trzeci owad, który został zakwalifikowany jako żywność. Pozostałe to larwy mącznika młynarka i szarańcza wędrowna. Obydwa owady zostały zatwierdzone przez KE w 2021 roku. Świerszcze domowe i szarańczę można kupić w formie suszonej, sproszkowanej lub mrożonej.
Nie jest tajemnicą, że zjadamy owady już od dłuższego czasu. Niestety w wielu przypadkach jest to nieświadome. Gdybyśmy byli świadomi, o czym informuje nas etykieta produktów, możliwe, że nie kupilibyśmy tych produktów. Wiele osób, może zszokować fakt, że najwięcej owadów znajdziemy w przysmakach dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dokładnie sprawdzali skład produktów, które kupujemy w sklepach.
Barwnik z owadów: Koszenila (E120)
Kwas karminowy, zwany inaczej koszenila jest barwnikiem naturalnym. Oznaczona się go symbolem E120. Barwnik jest dodawany do wielu produktów spożywczych, które jemy codziennie. Niestety niewielu ludzi wie, że pochodzi z owadów żyjących na kaktusach. Nazywa się je czerwcami kaktusowymi. Są one hodowane na farmach lub zebrane dziko, a następnie zabijane przez działanie wysokiej temperatury. Wiele produktów jest specjalnie barwionych za pomocą tego barwnika. Jest ku temu powód. Produkty z wyrazistymi kolorami są bardziej atrakcyjne dla naszego wzroku niż te o stonowanym odcieniu.
Barwnik ten znajdziemy m.in. w:
- dżemach i marmoladach;
- winach owocowych;
- wódkach owocowych;
- lemoniadach;
- produktach mięsnych i wędliniarskich;
- wyrobach cukierniczych.
Barwnik E120 jest też dodawany do wielu popularnych produktach. Znajdziemy go na przykład w jogurtach Danone. Nie brakuje go też w słodyczach i cukierkach. Koszenile używają takie marki jak Mentos, M&Ms, Skittles, czy Haribo. Barwnika możemy też szukać w czerwonych napojach, syropach, kiełbasach, ketchupie, a nawet w chipsach.
Połysk dzięki wydzielinie z owada: Szelak (E904)
Szelak jest rodzajem żywicy. Pochodzi ona z wydzieliny pluskwiaków zwanych czerwcami. Owady te można znaleźć na drzewach szelakowych rosnących w Indiach i Tajlandii. Szelak został uznany w Europie za bezpieczny dla zdrowia i został dopuszczony do sprzedaży. Ma zastosowanie w różnych branżach. Stosuje się go w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Często używa się go przy produkcji farb, lakierów i tuszy. W dodatkach żywności znajdziemy go pod kodem E904. Stosuje się go między innymi przy produkcji popularnych czekoladek Kinder Schoko Bons. Dodatkowo szelak używa się, do nabłyszczania takich owoców jak jabłka, truskawki i melony.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: