Hamak do ogrodu i na balkon. Jak zamontować hamak?
Hamak kojarzony jest zazwyczaj z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, łagodnym bujaniem i beztroskim dzieciństwem. Można zawiesić go w lesie, ogrodzie, na tarasie, balkonie czy nawet w pokoju. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele modeli – różnią się materiałem, typem konstrukcji czy wykonaniem. Dlatego właśnie, aby dopasować najlepszy hamak, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Czym kierować się podczas wyboru hamaka na zewnątrz lub do domu? Jak go bezpiecznie zamontować i co będzie do tego potrzebne? Jakie są jego najważniejsze zalety?
SPIS TREŚCI:
- Hamak ogrodowy – modne wyposażenie ogrodu i tarasu
- Hamak na balkon – jaki wybrać?
- Hamak do pokoju – wybór i montaż
- Hamaki na stojaku
Hamak ogrodowy – modne wyposażenie ogrodu i tarasu
Hamak doskonale sprawdza się przede wszystkim w ogrodzie, gdzie pozwala swobodnie wypoczywać na łonie natury – cieszyć się świeżym powietrzem i słońcem. Niemniej równie często montowany jest także na balkonie czy tarasie – doskonale sprawdzi się do leżenia czy czytania książki. Hamak będzie dobrze komponował się niemal przy każdym wyposażeniu, tym bardziej że obecnie można znaleźć wiele różnych modeli. Nie ogranicza się on jedynie do kawałka materiału, dostępne są takie zbudowane ze sznurków, z poprzeczkami lub bez nich, dopasowane do leżenia lub siedzenia, a także jedno- lub wieloosobowe – dzięki czemu hamak sprawdzi się w różnych sytuacjach i każdy znajdzie najwygodniejsze rozwiązanie dla siebie.
Ze względu na swój minimalistyczny wygląd hamak stał się bardzo modnym i chętnie wybieranym elementem wystroju wnętrza. Sprawdza się szczególnie w stylach boho i skandynawskim. Doskonale będzie się prezentował zarówno między drzewami lub w ogrodzie, jak i w sypialni czy salonie. Hamak może współgrać z meblami oraz doskonale zastępuje na przykład kanapę, jest wyjątkowo praktyczny i dodatkowo urozmaica wnętrze.
Hamak na balkon – jaki wybrać?
Hamak na balkonie jest ciekawą propozycją, która zajmie znacznie mniej miejsca niż ława czy stołki jednocześnie zapewniając błogie chwile relaksu. Pierwszą rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest kolor i wykonanie – można dopasować je według własnych upodobań i preferencji tak, by pasowały do pozostałego wyposażenia. Do wyboru są zarówno hamaki wykonane z jednego kawałka materiału, jak i ażurowe, plecione ze sznurka – zapewniają one przewiew zwłaszcza podczas upałów i zdecydowanie szybciej schną.
Nie bez znaczenia jest dopasowanie modelu. W klasycznym hamaku materiał zamontowany jest od razu do sznurków, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, a po złożeniu zajmuje znacznie mniej miejsca. Z kolei wersja z poprzeczkami przypomina nieco leżak i nie zwija się pod wpływem obciążenia, tylko zachowuje płaską powierzchnię. Co prawda nie ma zasłoniętych boków oraz nie zasłania osoby leżącej, jednak znacznie lepiej sprawdza się do opalania czy do zwykłego siedzenia. Co więcej, dzięki poprzeczką konstrukcja będzie solidniejsza i bezpieczniejsza. Dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca na balkonie, najlepszym rozwiązaniem będzie hamak brazylijski. Swoim wyglądem przypomina on nieco krzesło – można na nim wygodnie siedzieć i zmieści się nawet na niewielkich przestrzeniach.
Podczas wyboru odpowiedniego modelu dobrze jest spojrzeć również na materiał. Jeżeli hamak będzie rozkładany jedynie podczas słonecznych dni, a następnie zwijany i chowany do środka – można wybrać delikatniejsze tkaniny, jak choćby bawełna, jednak należy pamiętać, że stosunkowo długo ona wysycha. Jest to wyjątkowo przyjemny w dotyku i oddychający materiał. W chłodniejsze wieczory ciepło i wygodę zapewni hamak wełniany. Z kolei, jeżeli urządzenie znajduje się cały rok na zewnątrz, powinien być wykonany z mocnego tworzywa, które nie dość, że będzie odporne na czynniki zewnętrzne, to jeszcze będzie szybko wysychać – najlepiej sprawdza się w tym przypadku polipropylen oraz durasol. Na przenośny hamak najchętniej wybierany jest nylon ze względu na swoją niewielką wagę.
Bardzo istotną kwestią jest również maksymalne obciążenie hamaka. Powinno być one dopasowane przede wszystkim do ilości osób, które będą korzystać z urządzenia. Za minimalne wymiary dla jednej osoby uznaje się około 3 metry długości oraz obciążenie co najmniej 100 kg. Hamak dla dzieci może być nieco mniejszy – w zupełności wystarczy długość 2,5 metra.
Hamak do pokoju – wybór i montaż
Obecnie hamak jest bardzo chętnie montowany nie tylko na zewnątrz, ale również w pomieszczeniach – najczęściej decydują się na to osoby, które cenią sobie wypoczynek w domu lub nie dysponują dogodnym miejscem, by zawiesić hamak na zewnątrz. Delikatnym bujaniem i wypoczynkiem można cieszyć się w swoim pokoju. Podczas wyboru hamaka do wnętrz nie trzeba przykładać tak dużej uwagi, aby materiał był wytrzymały na czynniki zewnętrzne, ponieważ nie jest na nie narażony. Zarówno kolor, jak i materiał zależy już tylko od indywidualnych oczekiwań danej osoby.
Aby móc zamontować hamak w pomieszczeniu trzeba najpierw znaleźć odpowiednie miejsce. W tym celu trzeba poszukać pokoju, w którym możliwe będzie rozpięcie urządzenia – powinna być to odległość między ścianami, do których będą mocowane liny. Najwygodniej jest wziąć hamak i przymierzyć go w upatrzonym wcześniej punkcie. W przypadku, gdy ma on 3 metry długości – będzie to minimalna wartość, która musi znajdować się pomiędzy punktami zaczepu. Warto jednak zarezerwować nieco więcej miejsca, ponieważ im większa będzie długość lin, tym mocniejsze i przyjemniejsze wrażenie bujania – dlatego za optymalną odległość na montaż uważa się około 4 metry.
Szukając najlepszego miejsca, dobrze jest sprawdzić, czy hamak nie będzie wisiał w przejściu oraz nie będzie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu, dzięki temu nie będzie konieczności ściągania czy przewieszania go. Oprócz tego dobrze jest upewnić się, że w okolicy hamaka nie stoją delikatne rzeczy, które mogłyby zostać uszkodzone na skutek bujania. Jeżeli intencją jest odpoczynek lub opalanie się, warto rozważyć zamocowanie urządzenia niedaleko okna.
Do zawieszenia hamaka w domu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu i wystarczy zaledwie kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest lina, na której będzie rozpięty hamak – może to być zarówno taśma, linka spadochronowa, jak i lina z poliestru, która jest dostępna w większości sklepów budowlanych. Do utrzymania obciążenia najlepiej sprawdzą się liny o grubszej średnicy – na przykład 10 czy 12 mm. Oprócz tego należy zaopatrzyć się także w wiertarkę udarową, która posłuży do mocowania kotew. Aby hamak był mobilny i wygodny w demontażu, do liny opcjonalnie można dodać jeden lub dwa karabińczyki.
Sposób mocowania jest w dużej mierze zależny od rodzaju ściany w pokoju. Najczęściej spotyka się solidne, mocne ściany z betonu. W takim przypadku należy zaopatrzyć się w kotwy rozporowe, mechaniczne lub pierścieniowe, doskonale sprawdzą się również stalowe kołki rozporowe. Warto pamiętać, że im kotwa będzie dłuższa i grubsza, tym większy ciężar będzie w stanie utrzymać. Z kolei w przypadku nieco słabszych ścian, na przykład z cegły lub pustaków, lepiej wykorzystać zestaw tulei siatkowej oraz metalowej śruby. Po wybraniu odpowiedniego miejsca i wysokości oraz wywierceniu dziury w ścianie wystarczy umieścić w niej kotwę, a następnie zamocować karabińczyk lub bezpośrednio linkę hamaka.
Hamaki na stojaku
Oprócz klasycznych, dostępnych na rynku modeli, można również zdecydować się na hamak na stojaku. Jego najważniejszą zaletą jest brak konieczności montowania do ściany, dzięki czemu doskonale sprawdza się na otwartych przestrzeniach, gdzie nie ma możliwości zamontowania klasycznego urządzenia. Może on stać również w pomieszczeniach, w których ściany są zbyt słabe, by zaczepić do nich linki montażowe. Tego typu hamak jest również częstym wyborem dla osób, które mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu, gdzie nie mają możliwości wiercenia w ścianach.
Stelaż jest wyjątkowo solidny i wytrzymały, co przekłada się na bezpieczny wypoczynek. Co więcej, konstrukcja jest całkowicie składana, dzięki czemu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i można wygodnie ją przechowywać. Z drugiej strony rozłożony stelaż zajmuje zdecydowanie więcej miejsca, dlatego trzeba dysponować nieco większą przestrzenią. Stelaż można dokupić osobno lub już w zestawie z hamakiem. W sklepach można znaleźć konstrukcje wykonane z różnych materiałów – tworzywo warto dopasować do własnych potrzeb i upodobań.
Bardzo popularny jest metal, w którym najbardziej ceniony jest korzystny stosunek ceny do jakości. Przy zakupie hamaka warto upewnić się, że materiał został odpowiednio zabezpieczony, na przykład poprzez malowanie specjalnym środkiem, w przeciwnym wypadku na jego powierzchni pod wpływem wilgoci może pojawiać się rdza. Innym rozwiązaniem jest aluminium wyróżniające się dużą lekkością – dzięki temu stelaż można wygodnie przestawiać w dowolne miejsce. Oprócz tego materiał dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne. Zaletą obydwu materiałów jest możliwość złożenia stelaża – zajmuje wtedy zdecydowanie mniej miejsca oraz regulacji – dzięki temu można wygodnie zmienić wysokość, na jakiej znajduje się hamak.
Popularnym rozwiązaniem są także hamaki ze stelażem drewnianym. W tym przypadku największym atutem jest duża wytrzymałość. Drewno jest najlepsze do konstrukcji wieloosobowych. Z drugiej strony taki stelaż jest dosyć masywny, przez co nie zmieści się na każdym balkonie czy tarasie. Co więcej, aby drewno długo pozostało w dobrej kondycji, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.
Odpowiednio dopasowany hamak będzie urozmaiceniem przestrzeni i z pewnością korzystnie wpłynie na wypoczynek. Co więcej, można go zamontować niemal wszędzie – na zewnątrz czy w pomieszczeniach, a także zabrać ze sobą w podróż czy do lasu. Podczas wyboru hamaka powinno się kierować nie tylko jego wielkością czy kolorem, ale także modelem i sposobem montażu – tym sposobem będzie on w pełni funkcjonalny.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: